• 629.135
Anasayfa
Sağlık Burun Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Burun Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

       2   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Burun içi yanma ya da kaşınma hissi yaşıyor musunuz? Burun kaşıntısı neden olur? Burun yanması nedenleri nelerdir? Burun yanması / kaşıntısı nasıl geçer? Burunda yanma ve kaşınma hissi burundaki sinir dokularının zarar görmeyi sonucu yaşanmaktadır. Bu yazımızda burun yanması ve kaşınma nedenlerini ve tedavi yollarını okuyabilirsiniz.

Burun İçi Yanma Hissi Neden Olur?

Burun İçi Yanma Hissi Neden Olur?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan burun işi yanma hissi enfeksiyonun iyileşmesiyle beraber yanma hissi de ortadan kalkacaktır. Alerjik ile ortaya çıkan burun içi yanma hissi ise kullanılacak spreyler ve ilaçlar ile geçecektir. Burun içi mukozalar ile çıkan sivilceler ise kullanılacak ilaçlar ile ortadan kalkacaktır. Musluk su ile burun içinin yıkanması alerjik olarak ortaya çıkan burun içi yanma hissini geçirecektir.

Nezle, grip gibi burun akıntısı akmaya başlamadan bir kaç gün önce oluşan yanma, kaşıntı hissi normaldir. Yada burun içi mukozada oluşan kıl kökü iltihabı yada sivilceler de burun yanması ya da kaşıntılara sebep olabilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları esnasında, burun silinmesi ya da karıştırılması sonucunda sivilce ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilir bu esnada da burun içi kaşınma hissi ve burun içi yanma hissi oluşabilmektedir.

Burun Yanması Nedenleri

Burun Yanması Nedenleri

Mevsimsel değişiklikler ve yaşanılan alerjik ve enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar sonucu burun içi yanma ve kaşınma hissi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Hangi durumlarda burun içi yanma hissi yaşanır? 

 • Üst solunum yolu rahatsızlıkları yaşadığınız süreçte burunu sık sık silmek burun içi mukozaları tahriş ederek yanmaya neden olabilir.
 • Çok fazla sıcak buhara maruz kalmak burun içi yanma hissini oluşturabilir.
 • Fazla güneş ışınları etkisi altında kalmak burun dışında yanmaya yol açabileceği gibi burunda yanma hissi de oluşturacaktır.
 • Burun içi nemsiz kalması sonucunda burunda yanma ve kaşınma yaşanabilir.
 • Alerjik durumlarda burun içi yanma ve kaşınma yaşanabilmektedir.
 • Burunu fazla karıştırma burun içi yanma ve kaşınmaya neden olabilmektedir.
 • Keskin kokulara maruz kalmak burun içi yanmasını yaşamanıza neden olur.
 • Havanın kuru olması, burunda yanma kaşınma oluşmasına sebep olur.

1  Alerjik Durumlarda

Burun içi kaşınma ve yanma hissi çoğu zaman alerjiye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Değişik alerji çeşitleri vardır ama bunlardan bazıları ve en çok görülenleri; toza, polene karşı yaşanmaktadır. Bu tarz alerji durumuna alerjik rinit ismi verilmektedir. Alerjisi olan kişilerde toza ve polene karşı tahriş ve rahatsızlıklar yanmakta ve sonucunda yanma ve kaşınma hissi oluşmaktadır.

Alerji Belirtileri;

 • Gözlerde sulanma
 • Burunda yanma hissi
 • Burunda kaşıntı
 • Burunda akıntı oluşması
 • Birden fazla hapşırma

2 Enfeksiyonlara Bağlı

Burun içi yanma ve kaşınma hissinin nedenleri arasında en çok enfeksiyonlar görülmektedir. Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarının yaşanması burun dokularının enfeksiyon kaparak iltihap yaşanmasına sebep olacaktır. Böyle yaşanan üst solunum yolu rahatsızlıklarında burunda yanma ve kaşıntı hissi yaşanacaktır. İltihaplanmaların nedenleri altında ise mantarlar, bakteriler ve virüsler yer almaktadır.

3 Havanın Kuru Olmasına Bağlı

Burnun içinde ki mukus dokunun her zaman nemli olması gerekmektedir. Eğer havalar kuru ise burun içi mukus dokusunun salgıladığı mukuslar yetersiz kalacaktır ve solunan havadaki maddeler burun içi tahrişe neden olarak burunda yanma ve kaşınma hissini ortaya çıkaracaktır.
4 Burun İçinde Yabancı Madde Olması

Burun içerisine kaçan ufak yabancı maddeler, tüy, toz gibi şeyler burunda tahrişe sebebiyet vermekte ve yanma, kaşıntı gibi şikayetlere neden olabilmektedir.
5 Keskin Kokular

Çevresel faktörlerden olan ve havadaki tahriş edici kokulardan bazılarıdır. Güçlü kokuya sahip parfümler, deterjanlar ve birçok farklı kimyasal maddeler burunda kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir.

6 Tahriş Edici Kokunun Var Olması

Kişinin kendi isteği dışında gelişen, çevresel faktörlere bağlı oluşan hava kirliliği, çevrede içilen sigara dumanları ve toksik gaz gibi hava kirliliğine neden olan maddeler burunda yanma ve kaşınma hissine sebep olabilmektedir.
7 Burun İçin Kullanılan Spreyler

Tedavi edici olarak kullanılan burun spreyleri bazı durumlarda, kişiden kişiye değişiklik göstererek burun içi dokulara zarar verebilir ve sonucunda burun içi yanma ve kaşıntı hissi oluşturabilmektedir.

Burun Yanması / Kaşıntısı Tedavisi

Burun Yanması / Kaşıntısı Tedavisi

Uzun süren bir kaşıntınız mevcut ise öncelikle bir Kulak Burun Boğaz Doktorunu gitmeli ve şikayetlerinizi dile getirmelisiniz. Doktorunuz size alerji testi yapmalı ve sonuca göre tedavi uygulamalıdır. Eğer burun yanması / kaşıntısı, alerji kaynaklı yaşanıyor ise tedavisi rinit ilaçlar yada aşı ile olması uygundur.
Burun kaşınması ve yanmasında bir çok tedavi yolları bulunmaktadır.

Havalandırma yapılmalıdır, yani çevreye bağlı tozlardan kaynaklanan burun kaşıntısı yada yanması ise çözüm olarak çevredeki eşyalarınızı tozdan arındırmanız gerekmektedir. En başta yatak, çarşaf, yastık kılıfı gibi kişisel kullanılan eşyaları kısa süre ile havalandırmalı ve değiştirmelisiniz.

Burun yanmasının sebebi kuru yani nemsiz havalarda olabilmektedir. Böyle bir durumda kuru olan havayı nemlendirecek ürünler kullanmanız işe yaracaktır. Örnek verecek olursak buhar banyosu yapmanız burun yanmasını yada kaşıntısını geçirecektir.

Sprey kullanabilirsiniz yada doğal yollarla yapabilirsiniz. Tuz çözeltici spreyleri eczanelerden satın olabilirsiniz,i yada evde tuzlu su yapıp kullanabilirsiniz. Bu tuzlu su burun içini temizleyecektir ve kaşınmayı gidererek sizlere rahatlık kazandıracaktır.

Burun İçi Sivilceler Neden Olur?

Burun içi oluşan sivilce ve iltihaplanma durumu, burunun iç kısmında yer alan tüylerin koparılması durumunda yada çok burun ile oynamak sonucu o tüylerin köklerine zarar verme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Biraz can yakıcı olan bu sivilceleri ellemek doğru değildir, bir uzman hekime başvurup gerekli tedaviye başlamanız ve ilaçlarınızı alıp kullanmanız kısa sürede eski sağlığınıza kavuşturacaktır.

Hangi Doktora Gitmeliyim?

Burun içi yanma yada kaşınma hissi uzun süren bir olay olduğu zaman oldukça rahatsız edici bir durum haline gelmektedir. Mevsimsel değişiklikler ve hava kirliliği gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi grip, nezle gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarıyla da yaşanabilmektedir. Burun yanması, kaşınması olduğu zaman, Kulak Burun Boğaz Bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

Burun İçinde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? – Video

Burun yanması / kaşınma yaşıyor musunuz? Alerji durumunuz var mı? Yada nelere alerjiniz var? Burun içi yanma / kaşıntı hissini nasıl geçiriyorsunuz? Yorum yaparak tavsiyelerinizi bizlerle ve okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

“Burun Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?” üzerine 2 yorum

 1. Erdal güral says:
 2. Ziyaretçi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg