• 119.415
Anasayfa
Sağlık Koltuk Altı Kararması Neden Olur, Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur, Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Koltuk Altı Kararması Neden Olur, Doğal Yöntemlerle Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması hastalığı nedir? Koltuk altı kararmasına krem kullanılır mı? Koltuk altı kararması tedavisi için ne yapılır? Koltuk altı kararması karbonat ile geçer mi? Koltuk altı kararması nasıl geçer? Siz de koltuk altı kararması hakkında tüm merak ettiklerinizi bizimle öğrenin.

Koltuk Altı Kararması Nedir, Neden Olur?

Koltuk Altı Kararması Nedir, Neden Olur?

Koltuk Altı Kararması Nedir, Neden Olur?

Cildin tamamıyla aynı renkte olmasını beklediğimiz koltuk altlarımız, bazılarımızda şaşırtıcı bir şekilde cilt genelinden daha koyu bir tondadır. Kararan koltuk altı endişe yaratsa da aslında genelde normal ve kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Ancak mayo giymemiz gereken zamanlarda ya da sıcak havalarda şık bir davete katılanlarda bu görünüm can sıkıcı olabilir.

Akanthosis nigricans olarak adlandırılan ve kısaca AN olarak ifade edilen bir tür deri hastalığı, tıpkı bu şekilde renk koyulaşmalarına yol açmaktadır. Hatta bazen koyulaşmalara derinin sertleşmesi de eşlik eder.

Kararma şikayetinin en sık gördüğümüz yerler ise:
 • Koltuk altları
 • Boynun arkası
 • Kasık ve bikini çizgisi
 • Diz ve dirsekler

Sorunun meydana geldiği yerlerde kaşınma ve kötü kokular olabilir. Bu nedenle panikleyebilirsin ancak bilmen gereken bilim dünyasına göre insanların neredeyse yarısının hayatı boyunca en az bir kere böyle bir durumla karşılaştığı ve senin de sakin olman gerektiğidir.

Sağlık durumu, genetik, ırk özelliklerine bağlı olarak sorunun nedenleri değişir. Şimdi birlikte konuya dair detayları ele alalım.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? – Video

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Neden Kararır?

Cildin rengini belirleyen pigmentler, melanosit isimli bir tür salgıdır ve bu salgı hücreleri sayıca arttığında bölgesel kararmalar oluşur. Yani her an insan biraz da olsa AN için risk altındadır. Ancak cildi koyu olanlarda bu sorun açık tenlilerden daha sık görülür.

Akanthosis nigricans, uzmanlara göre genetik bir kod hatasından ileri gelebilir yani ailemizden miras aldığımız bir rahatsızlık olabilir. Bir yakınınızın daha önce böyle bir hastalık geçmişi varsa sizin de cilt lekeleri için sahip olduğunuz risk daha yüksektir. Genetik faktörler bazen ortaya çıkmak için bir tetikleyici bekler. Ağda bandı kullananlar ya da tıraş bıçağı ile epilasyon yapanlarda bu genetik etmenler daha kolay su yüzüne çıkar. Çünkü cilt tahrişi ve iritasyonu beraberinde melanosit salgılanmasını tetikleyecektir.

Koltuk altı bölgesini minimum hasarla tüylerden arındırmak için epilasyon yöntemleri öncesinde sabun ya da tıraş köpüğü ile yumuşatabilirsin. Sonrasında da tak pudra ya da nemlendirici kremle bölgeyi koruyabilirsin.

AN için bahsedilmesi gereken diğer önemli nedenler şu şekildedir:

Obezite Koltuk Altında Kararma Yapabilir mi?

Obezite Koltuk Altında Kararma Yapabilir mi?

Obezite Koltuk Altında Kararma Yapabilir mi?

Fazla kilolarla birlikte gelen metabolik sorunların başında insülin direnci de yer alıyor. İnsülin direnci gelişenlerde ise kan şekerini dengelemek daha zor bir hal alıyor. Böylece kanda artan insülinle, pigmentler arasında bir bağ oluşuyor ve daha çok renk pigmenti salgılanıyor. Obezite tanısı almış olan yetişkin bireylerde normal kilolu olanlara göre kararmaların görülmesi riski 2 kat daha fazla oluyor.

Hormonlar ve Koltuk Altı Kararmaları

Hormonlar ve Koltuk Altı Kararmaları

Hormonlar ve Koltuk Altı Kararmaları

Yüksek kan şekeri ile ilişkisini açıkladığımız cilt kararmaları yine tip 2 diyabetle de ilişkilidir. Diyabet olmasan bile insülin seviyesini etkileyen ve bu bölgelerde renk koyulaşmasına yol açabilecek diğer hormonal sendromlar ise şunlardır:

 • Polikistik over sendromu
 • Tiroidin yavaş çalışması
 • Akromegali
 • Cushing sendromu

İlaçların Neden Olduğu Koltuk Altı Koyulaşması

İlaçların Neden Olduğu Koltuk Altı Koyulaşması

İlaçların Neden Olduğu Koltuk Altı Koyulaşması

İnsülin seviyesini yalnızca kendi bedenimiz değil, dışarıdan gelen değişkenler de belirler. Dış etmenler dendiği zaman akla ilk gelen madde olan ilaçların tahmin edilebileceği üzere hormonlarla yüksek bir alakası bulunur.

İnsülini etkileyerek koltuk altlarının renk değiştirmesine yol açabilecek bazı ilaçlar:
 • Kortikosteroid türünden prednizon ilaçlar
 • İnsülin ilaçları
Doğum kontrol hapları:
 • Niacor gibi yüksek dozda niasinler

Cilt koyulaşmalarının genelde ciddi bir nedeni yoktur ancak çok nadir durumlarda tümör varlığının da belirtileri arasında ten renginin koyulaşması gerçekleşir. Kanser tanısı almış ve çoktan tedavi gören ileri seviye tablolarda bu şikayetin duyulma sıklığı daha fazladır. Yani kanser belirtileri diyemesek de sonuçları arasında cildin koyulaşması yer alır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Tıbbi nedenli renk değişimlerinde sorunun ortadan kaldırılması ile birlikte elbette semptomlar da çözüme ulaşmış olur. Örneğin ilaçlar kullanmanın sonucunda kararan ciltte, ilaçları bırakınca yeniden ten rengi açılabilir. Ancak koltuk altı kararması tedavi gerektirebilir, yani ciddi bir hastalığın olmasa da deri rengini açmak için bazı önerilere açık olman gerekir.

Obezitenin ve buna bağlı gelişen insülin direncinin şikayetinin nedeni olabileceğinden bahsettik. Bu çerçevede kilo kontrolü ile kararmaların önlenebileceğini anlamak zor değildir. Şeker seviyesi yükselenler uygun bir spor ve diyet programı için doktorlarla görüşebilir ve kan şekeri dengesi aracılığıyla cildinin rengini de koruyabilir.

Cildiye uzmanı ile görüşerek cilt lekeleri için krem önerileri alabilirsin. Reçeteyle alabileceğin bu kremlerle, sorunun çözümü için vücuduna yardım edebilirsin. Bu tıbbi destek alternatifleri şu şekildedir:

Retinoid içeren kremler ya da ilaçlar: Tretinoin kullanımı deri kararmalarında tedavinin ilk adımını oluşturur ve risk altında olan kişiler önlem amaçlı da bu ürünleri kullanabilir.

Kimyasal peeling yöntemi: Daha çok güzellik salonlarında görebileceğin bu peeling uygulamasıyla cildin önce pul şeklinde dökülmesi ve sonra yenilenmesi sağlanır. Başta tahrip edici olabilir ancak sonuçta ortaya pürüzsüz bir cilt görünümü çıkacaktır.

Kalsipotrien: D vitamininin etken maddesi olduğu bu kremle pigment hücrelerinin salınımı dengelenir.

Koltuk Altı Kararması için Doğal Çözüm Önerileri

Koltuk Altı Kararması için Doğal Çözüm Önerileri

Koltuk Altı Kararması için Doğal Çözüm Önerileri

Cildinin rengini açmak için bazı bitkisel ve doğal çözümleri deneyebilir, böylece kimyasallara gerek kalmadan cildinin harika rengini koruyabilirsin. Bitkisel yöntemler ne kadar güvenilir olsa da olası bir alerjiden kaçınmak için öncesinde doktoruna danışmanı öneririz.

Deniz hıyarı özleri, zerdeçal, şevketibostan özü kullanabileceğin ten rengini açmak için doğal yöntemler içerisinde sayılabilir.

Koltuk Altı Kararması Limon ile Geçer mi?

Koltuk Altı Kararması Limon ile Geçer mi?

Koltuk Altı Kararması Limon ile Geçer mi?

Limonun hem antibakteriyel özelliği hem de asidik değerleri sayesinde cilt bakımı için pek çok kozmetik ürününe eklendiğini görebilirsin. Koltuk altı kararması tedavisi için de rahatça kullanabileceğin bu harika meyve, kararmaları onarmanın yanında cildi de yeniler ve dezenfekte eder.

 • Birkaç limon dilimi ile kararan bölgelere masaj yap ve 10 dakika limonun suyuyla bekledikten sonra durula.
 • Limona şeker serperek uygulama yapmak daha kısa sürede sonuç almanı sağlar.
 • İşlemi istediğin rengi oluşana kadar haftada birkaç kere tekrarlamanı öneririz.

Koltuk Altı Kararması Karbonat ile Geçer mi?

Koltuk Altı Kararması Karbonat ile Geçer mi?

Koltuk Altı Kararması Karbonat ile Geçer mi?

Cildi ölü hücrelerden arındıran ve dezenfekte ederek yeni risklerden koruyan bir mucize ürün daha. Koltuk altı kararması karbonat ile hızlıca tarih olabilir. Bunun için karbonat ve suyu macun kıvamı alacak şekilde karıştır ve bölgeyi bu macunla iyice ov. Bol suyla duruladığın kürü haftada birkaç kez uygulamayarak karbonatın faydaları sayesinde kısa sürede şikayetinden kurtulabilirsin.

Cildinde başka anormal belirtiler görmen halinde direkt olarak bir uzmanla görüşmen gerektiğini unutmamalısın. Ayrıca cildindeki kararmaların hormonlardan kaynaklı olup olmadığından emin olmak için de bir uzman değerlendirmesinden geçmeni öneririz.

Koltuk Altı Kararmasına Doğal Çözümler – Video

Sen de koltuk altı rengi koyulaşması sorunu yaşıyor musun? Bizimle tüm görüş ve sorularını yorumlar kısmında paylaşmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg