• 344.761
Anasayfa
Sağlık Sanitasyon Nedir? Sanitasyonun Yararları ve Yöntemleri Nelerdir?

Sanitasyon Nedir? Sanitasyonun Yararları ve Yöntemleri Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Sanitasyon Nedir? Sanitasyonun Yararları Nelerdir? Sanitasyon Yöntemleri Nasıldır? Halk sağlığının korunması amacıyla, yüzeyde bulunan kalıntı ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Kısacası sanitasyon; kirlere ve mikroorganizmalara karşı alınan önlemlerin genel bir ad olarak ifade edilir.

Sanitasyon Tanımı

Sanitasyon Tanımı

Sağlık insan hayatı içerisinde birincil önem teşkil eden bir durumdur. İnsan sağlığı çevresel faktörler, tüketilen besinler doğrultusunda etki altına giren, bozulan bir sistemdir. Halk sağlığını korumak için, gıda kalıntıları, mikroorganizmalar, temizlik maddelerinden kalan artıkların gıdalardan uzak tutulması için yapılan bu önlemler sanitasyon adı altında birleşir. Gıda sektöründe olan firmalar hijyenik şartlara uygun olduklarına dair belgeler, bilgiler verse de mikroorganizmaların bulaşmasına engel olamazlar. İşte bu noktada sanitasyon vardır. Çünkü sanitasyon uygulandığında bir gıda ürünü en temiz ve güvenilir haliyle üretilir ve bu şekilde piyasaya sürülür.

Sanitasyonun Yararları Nelerdir?

Sanitasyonun Yararları Nelerdir?

Gıda güvenliğini sağlamak, genel sağlık açısından önemli konulardan biridir. Zira gıda güvenliği demek, tüketilen gıdanın sağlığa zarar vermemesi demektir. Gıda kaynaklı olmak üzere birçok hastalıklar mevcut olup bunlar ciddi boyutta oranlara ulaştığı halde gerekli ciddiyet maalesef ki alınamamaktadır. Oysa bir sanitasyon programı uygulayarak üretim yapan bir firma ürününün kalitesini arttırmak için en uç noktalara varabilir. Böylece ürünün hem raf ömrü hem de tüketici gözündeki ömrü artış gösterecektir.

İnsan sağlığının korunması, gıda sanayisi dahilinde kimyasal ve biyolojik anlamda en güvenilir en gerekli koşullarda üretilme, mikroorganizmaların ürememesi adına en hijyenik yaklaşımlarla yani sağlığa en uygun hale getirilmesine ilişkin bir süreçtir. Mikrop maalesef ki her şeyde bulunur. Eller, mutfaktaki her alet, her kullanılan bez taşıdıkları mikroplar sebebi ile gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda içme suyundan bile mikrop alma durumları yaşanabilir, yaşandığı da kanıtlanmıştır. Bu sebeple birçok su firması gerekli cezaları almış hatta kapatılmıştır. Ev ortamında bile yapılan küçük yanlışlar mikroplara uygun ortamı vermek için birebirdir. Örneğin gıdalarla temizleme bezlerinin aynı ortamda bulunması mikrop kaynağıdır.

Sanitasyon Yöntemleri Nasıldır?

Sanitasyon Yöntemleri Nasıldır?

Sanitasyon yöntemleri steril ortamın 100 derece üzerinde işlemde olması demektir. Radyasyon ile sterilize etmek, kimyasal maddelerle steril etmek başlıca yöntemler arasındadır. Gıda ürünleri mikroorganizmaların üremeleri açısından en uygun besin kaynaklarıdır. Gıdaların bu noktada PH değeri, bakteri gelişmesi için önem taşır. Yüksek sıcaklıklarda kalan gıdalar mikroorganizmaların gelişmesinde en büyük etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg