Sanitasyon Nedir?

Sanitasyon Nedir?

Sağlık insan hayatı içerisinde birincil önem teşkil eden bir durumdur. İnsan sağlığı çevresel faktörler, tüketilen besinler doğrultusunda etki altına giren, bozulan bir sistemdir. Halk sağlığını korumak için, gıda kalıntıları, mikroorganizmalar, temizlik maddelerinden kalan artıkların gıdalardan uzak tutulması için yapılan bu önlemler sanitasyon adı altında birleşir. Gıda sektöründe olan firmalar hijyenik şartlara uygun olduklarına dair belgeler, bilgiler verse de mikroorganizmaların bulaşmasına engel olamazlar. İşte bu noktada sanitasyon vardır. Çünkü sanitasyon uygulandığında bir gıda ürünü en temiz ve güvenilir haliyle üretilir ve bu şekilde piyasaya sürülür.

Sanitasyonun Yararları

Gıda güvenliğini sağlamak, genel sağlık açısından önemli konulardan biridir. Zira gıda güvenliği demek, tüketilen gıdanın sağlığa zarar vermemesi demektir. Gıda kaynaklı olmak üzere birçok hastalıklar mevcut olup bunlar ciddi boyutta oranlara ulaştığı halde gerekli ciddiyet maalesef ki alınamamaktır. Oysa bir sanitasyon programı uygulayarak üretim yapan bir firma ürününün kalitesini arttırmak için en uç noktalara varabilir. Böylece ürünün hem raf ömrü hem de tüketici gözündeki ömrü artış gösterecektir.

İnsan sağlığının korunması, gıda sanayisi dahilinde kimyasal ve biyolojik anlamda en güvenilir, en gerekli koşullarda üretilme, mikroorganizmaların ürememesi adına en hijyenik yaklaşımlarla yani sağlığa en uygun hale getirilmesine ilişkin bir süreçtir. Mikrop maalesef ki her şeyde bulunur. Eller, mutfaktaki her alet, her kullanılan bez taşıdıkları mikroplar sebebi ile gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda içme suyundan bile mikrop alma durumları yaşanabilir, yaşandığı da kanıtlanmıştır. Bu sebeple birçok su firması gerekli cezaları almış hatta kapatılmıştır. Ev ortamında bile yapılan küçük yanlışlar mikroplara uygun ortamı vermek için birebirdir. Örneğin gıdalarla temizleme bezlerinin aynı ortamda bulunması mikrop kaynağıdır.

Sanitasyon yöntemleri, steril ortamın 100 derece üzerinde işlemde olması demektir. Radyasyon ile sterilize etmek, kimyasal maddelerle steril etmek başlıca yöntemler arasındadır.Gıda ürünleri mikroorganizmaların üremeleri açısından en uygun besin kaynaklarıdır. Gıdaların bu noktada PH değeri bakteri gelişmesi için önem taşır. Yüksek sıcaklıklarda kalan gıdalar mikroorganizmaların gelişmesinde en büyük etkendir.

Kilo kontrolünden bahsetmiş olduğumuzKilo Kontrolü İçin Diyet mi Egzersiz Mi Daha Etkindir?’ adlı metni okuyabilir, konu hakkında bilgilenebilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. tüp mide ameliyatı olanların beslenme düzeni nnasıl olmalı? neler yemeli neleri yememeli.

  2. Merhabalar yazarlar ve arkadaşlar. ben 2013 senesinde tüp mide ameliyatı oldum 96 kilo idim şimdi 61 kiloyum. hayatım daha hareketlı ve guzel gecıyor. ameliyattan korkmayın..

  3. Down sedromlu bir çocuğum var 16 yaşında, obezite hastası ; tüp mide ameliyatı olmasını istiyoruz kendi sağlığı için Konyada yaşıyoruz. Önerdiğiniz bir doktor varmıdır. Tüp mide ameliyatı için yaş sınırı varmıdır?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar