• 4.914
Anasayfa
Sağlık Ani İşitme Kaybı Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Ani İşitme Kaybı Neden Olur, Tedavisi Nedir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Ani İşitme Kaybı Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Tüm ani işitme kayıpları mutlaka gerçekten kötü bir işaret değildir, sorun şu ki olabilir, bu nedenle buna böyle davranmalısınız. Bazen sadece ani sağırlık olarak adlandırılan Ani Sensörinöral İşitme Kaybı (SSHL) vakaları artıyor gibi görünüyor. Ani işitme kaybı olduğunda tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir ve tedavi edilmelidir. Ani başlangıçlı bir işitme kaybı meydana geldiğinde, bunu ne kadar hızlı kontrol ettirirseniz, işitmeniz için sonuç o kadar iyi olabilir. Ani sağırlık sadece geçici bir iletim sorunu olabilir, bu orta kulak veya kulak kanalınızla ilgili bir sorundur, kokleanızla (iç kulak) ilgili bir sorun değil. Ama nasıl bileceksin? Bir fark var mı? Cevaplar, söyleyemeyebilirsiniz ve semptomlarda bazı farklılıklar olsa da, çok ince olabilirler. Ani işitme kaybı hakkında konuşalım.

Ani İşitme Kaybı Türleri Neler?

 1. İletim tipi işitme kaybı, orta kulakta veya dış kulakta meydana gelen bir problemden kaynaklanan işitme kaybıdır. Bazen kulak kiri veya orta kulak enfeksiyonu nedeniyle geçici ani iletim tipi işitme kaybı meydana gelebilir. Ani iletim tipi işitme kaybı ile kulaklarınızda çınlama (tinnitus) olabilir. Kulak kanalında yeterince kulak kiri varsa, kulak kanalını tıkayacak kadar genişler ve işitme ile ilgili sorunlara neden olur.
 2. Orta kulak enfeksiyonunun işitme kaybına neden olduğunun açık bir göstergesi, etkilenen kulakta ağrıdır. Normalde ani bir sensörinöral işitme kaybında ağrı olmaz. Yine enfeksiyon olabileceğini düşünüyorsan git ve dikkat et. Aslında, bir orta kulak enfeksiyonu, işitme için gerçek komplikasyonlara neden olabilir. Ne kadar hızlı tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur.

Ani İletken Sağırlıktan Kurtarma

İletim tipi işitme kaybına neyin sebep olduğuna bağlı olarak, bir veya iki hafta içinde kendiliğinden iyileşme olabilir. Sorun kulak kiri ise, kulak kiri tıkanıklığını gidermek için herhangi bir tedavi uygulanmadan muhtemelen kendi kendine çözülmeyecektir. Sorun orta kulaktaysa ve bir tür östaki borusu sorunundan kaynaklanıyorsa östaki borusu açıldığında kendiliğinden düzelebilir. Sorun orta kulak boşluğunun viral bir enfeksiyonuysa, bir veya iki hafta sonra kendini çözecektir. Ancak enfeksiyon akut hale gelirse, bir tür tıbbi tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Ani İletken Sağırlığın Nedenleri

Ani iletken sağırlığın olası nedenleri şunlardır:

 • Dış kulak enfeksiyonu (Otitis Externa)
 • kulak kiri tıkanıklığı
 • Orta kulak enfeksiyonu (Otitis Media)
 • Kemikçik zincir hasarına neden olan kafa travması (orta kulak boşluğundaki küçük kemiklerde hasar)
 • Ani Sensörinöral İşitme Kaybı (SSHL)
 • Sensörinöral işitme kaybı, genellikle sinir sağırlığı olarak bilinen bir iç kulak (koklea) işitme kaybını ifade eder.

Ani sensörinöral işitme kaybı (SSHL), bir viral enfeksiyon veya kokleaya giden kan beslemesinin azaldığı veya geçici olarak kesildiği bir tür kardiyovasküler olaydan kaynaklanabilir. Nedenleri belirsiz olabilir, ancak hızlı bir şekilde teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Ani sensörinöral işitme kaybı, 72 saat veya daha kısa bir süre içinde meydana gelen, en az üç bitişik frekansta 30 dB’den fazla işitme azalması olarak tanımlanır. Bazı insanlar, işitme kayıplarının sıklıkla sabahları hemen fark edildiğini bildirmektedir. Bununla birlikte, bazıları işitme kaybının saatler veya günler içinde geliştiğini bildirmektedir.

Ani İşitme Kaybı Tıbbi Acil Durum Olarak Tedavi Edilmelidir, Erken Tedavi (48 Saat) SSHL Vakalarında En İyi İyileşme Şansını Verir.

Ani sensörinöral işitme kaybından kurtarma

Bu tür işitme kaybının şiddeti genellikle kişiden kişiye değişir, garip bir şekilde, genellikle başlangıçta sadece bir kulak etkilenir. Bununla birlikte, zamanla ikinci kulağa yayılabilir ve araştırmalar, genellikle her iki kulağı da etkilediğini açıkça ortaya koymaktadır. Her iki tür kaybın semptomları çok benzer olabilir, bu nedenle hızlı bir araştırmaya ihtiyaç vardır. Hızlı tedavi ile tamamen iyileşme anlamına gelebilir.

Ani sensörinöral işitme kaybı (SSHL) nedenleri

Ani Sensörinöral İşitme Kaybının altında yatan nedenler hakkında çeşitli düşünceler vardır. Kokleaya kan akışını bozan bir tür kardiyovasküler olay olabilir. Ancak ani işitme kaybının enfeksiyöz, dolaşım, Meniere hastalığı, neoplastik, travmatik, metabolik, nörolojik, immünolojik ve toksisite gibi iç kulak problemlerini içeren birçok teorik nedeni vardır. Muhtemel bir neden için kapsamlı bir araştırmadan sonra bile, çoğu insanda ani işitme kaybının nedeni neredeyse her zaman idiyopatik olarak kalır.

Olası nedenler şunlardır:

 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Kafa travması gibi travmalar
 • Otoimmün hastalıklar
 • Ototoksik ilaçlar (iç kulağa zarar veren ilaçlar)
 • Kan dolaşımı sorunları
 • Kulağı beyne bağlayan sinirde bir tümör (işitsel nöroma)
 • Nörolojik hastalıklar ve bozukluklar
 • Ménière hastalığı gibi iç kulak bozuklukları
 • SSHL ve Metabolik Sendrom

Çocuklarda Ani Sensörinöral İşitme Kaybı

Küçük çocukların, ergenler ve yetişkinlere kıyasla ani işitme kaybı iyileşme için daha kötü bir prognoza sahip olabileceği görülmektedir. 4 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda iyileşme oranının daha düşük olduğunu ortaya koydu . Çalışmada, daha küçük çocuklar ve ergenler arasında iyileşme oranlarında belirgin bir farklılık vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg