• 7.071
Anasayfa
Sağlık Yeni Coronavirus (Koronavirüs, Covid-19) Nedir?

Yeni Coronavirus (Koronavirüs, Covid-19) Nedir?

       0   ADMİN      ADMİN
Yeni Coronavirus (Koronavirüs, Covid-19) Nedir?

Kovid, Koronavirüs, (Covid-19, Coronavirus) nedir, belirtileri nelerdir? Virüs nedir? Covid-19 testi nasıl yapılır? Coronavirus (Koronavirüs) kuluçka süresi kaç gündür? Corona Virüsü (Koronavirüs) aşısı bulundu mu? Covid-19 aşısı olan var mı?  Koonavirüs aşısınn yan etkileri yada zararları var mı? Ülkece korktuğumuz virüsten nasıl uzak durabiliriz? Bu virüs nedir, nasıl korunuruz? Virüse yakalanırsak napmamız gerekiyor gibi birçok konuyu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek?

Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek?

Coronavirus Nedir? Coronavirus Ne Demek?

Covid 19 virüsü ilk olarak 2019 yılı Aralık ayı başlarında Çin’in Wuhan bölgesinde görüldü. Bölgede bulunan yetkililer tarafından tanındığı için gayri resmi olarak Wuhan koronavirüs adıyla bilinmektedir. Yeni koronavirüsü tanımında solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu ve bulaşıcı yani insandan insana geçebilen bir virüstür.
‘’Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün resmi adı SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2)’’ olarak tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından virüsün sebep olduğu hastalığın tanımlanması için COVID-19 adı kullanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30 Ocak 2020’de COVID-19 virüsü, küresel bir sağlık sorunu ve acil durum ilan edilmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise virüs pandemi olarak adlandırıldı yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

Yeni Coronavirus (Covid-19) Nedir?

Yeni koronavirüs (Covid-19) hastalığı, ilk Çin’in Vuhan eyaletinde 13 Ocak 2020 tarihinde yüksek ateş ve nefes darlığı belirtileri ile yeni viral enfeksiyon yani solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın damlacık, temas yoluyla bulaştığı ve insandan insana geçtiği bilinmektedir. Oluşturduğu küresel salgın durumu Dünya’da pandemi olarak bilinmektedir.

Yeni koronavirüs bulaş riski olan bir viral enfeksiyondur. Hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen bir virüs türüdür. Geçmişte bilinen koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin olduğu da bilinmekedir. MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) gibi şiddetli yaşanılan solunum yolu hastalığına neden olduğu görülmektedir.

Koronavirüs nasıl görünüyor sorunun yanıtını da şöyle verelim; elektron mikroskobuyla bakıldığı zaman yuvarlak şekle sahip ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince de taç anlamına gelen ‘’korona’’ kelimesiyle isimlendirmiştir.

Toplumumuzda yıl boyunca koronavirüsler görülmekte ve bilinmektedir. Koronovirüsine vereceğimiz en basit örnekleri ve en sık görüleni nezledir. Burun akıntı ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan, 20 farklı virüs türü grubu koronavirüsüdür.

Koronavirüsler zaman zaman insanlar ve hayvanlar arasında bulaş göstermektedir. Virüslerin genetik bilgisi RNA’sının mutasyon geçirmesi nedeniyle değişiklik göstermektedir. En başta yüzey proteinlerinde hücreye tutunup, içeriye girmek için kullandığı proteinlerde değişiklik oluşturarak, daha önce oluşmuş bağışıklık sisteminden kaçmakta, bununla birlikte daha hızlı çoğalıp hücrelere çok daha fazla zarar verebilmektedir. Daha önce de SARS olarak bilinen virüs, bugün ki yeni koronavirüse çok benzeri bir hastalıktır. SARS adı, şiddetli akut solunum sendromunun İngilizce karşılığının baş harfleri esas alınarak oluşturulmuş adıdır. Günümüzde gündemde olan koronavirüs, ikinci SARS virüsüne benzetmesi kullanılmaktadır.

SARS virüsü haricinde koronavirüs ailesinden başka bir virüs de ciddi hastalık oluşturabilen ve sebep olan salgınlarla dünya gündemine gelen Orta Doğu Solunum Sendromu yani MERS virüsü develerden insanlara geçiş gösteren bir koronavirüs türüdür. MERS bir süre Orta Doğu bölgesinde bir epidemi oluşturmuştu. MERS virüsü hastalığı etkileri tüm dünyada görülmediği için pandemi olarak yaşanmamıştı. MERS aslında halen daha Orta Doğu Bölgesinde belirli aralıklarla bazı belirtilerle görülmektedir. Koronavirüs bu zamanlarda etkilerini bildiğimiz hastalık, ilk olarak 2019 yılında tanımlandığı için küresel olarak kabul edilen adı CoViD-19 olmuştur.

Hangi maske çeşidi koronavirüsten korur?

Hangi maske çeşidi koronavirüsten korur?

Virüs Nedir?

Virüsler en basit organizmalar olarak bilinen kendi kendini çoğaltabilen türdür. Genetik yapı taşıyan DNA veya RNA denilen molekülleri çevreleyen bir protein tabakasından oluşur.

Virüsler hücre içi parazitlerdir. Konak adıyla bilinen kendilerine özgü biçimde seçtiği hücrenin içine girdiği zaman çoğalma yetenekleri olan mikroorganizmalardır. Bir örnek verecek olursak bilgisayar virüslerine benzetilebilir.

Virüsler, çok özgü hücreleri seçerler. Örnek verecek olursak yeni koronavirüs, solunum yolu mukozalarına damlacık yoluyla insandan insana bulaşma özelliğine sahiptir. Virüs, solunum yolu mukozalarına girdiği andan itibaren çoğalıp dokulara zarar vermesi için belirli bir süre alıyor bu sürece kuluçka dönemi adı verilmektedir.

COVİD-19 Testi Nasıl Yapılır?

Yeni COVİD-19 tanısı için laboratuvar ortamında test yapılmaktadır. Koronavirüsün tam tanısının konulabilmesi için moleküler testlerin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Virüs belirtilerini yaşayan yada semptomlara uyan kişilerden alınacak boğaz sürüntüsü ve balgam gibi örnekler alınmaktadır. Alınan sürüntüler üzerinde virüsün genetik materyalinin tespit edilmesi ile tanı konmaktadır. Alınan sürüntüler ile yapılan tanı testleri, şu anda ülkemizde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir.

Coronavirus (Koronavirüs) Kuluçka Süresi

Koronavirüs belirtileri bireylerin bağışıklık sistemi ile yaşına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Ama elde edilen bilgilere ve yapılan araştırmalara göre kuluçka süresi; genellikle hastanın enfekte olmasından sonraki 2 ile 14 gün süreç içerisinde gerçekleşir. Ama yapılan araştırmalar sonucunda enfekte bireylerin birçoğunun 3 ile 10 gün arasında süreçte enfeksiyon belirtilerinin gözlemlendiği tespit edilmiştir.

Corona Virüsü (Koronavirüs) Aşısı Bulundu mu?

CoVİD-19 virüsü diğer adıyla Wuhan Koronavirüsü olarak da bilinir. Yeni Koronavirüs Hastalığı, Çin’den yayılan genlerin tümü temel alarak bir aşı oluşturma çalışmaları uluslararası seviyede başlamıştır. ABD, Avustralya, Çin, İngiltere, Kanada gibi çeşitli üniversitelerle beraber özel kuruluşlar ve klinik testlere başlama derecesine yaklaştıklarını açıklamaktadır.

Mutasyon Nedir? Koronavirüs Mutasyon Geçirirse Ne Olur? – Video

Sizde korona virüsüne yakalandınız mı? En az çevrenizde bir kişi geçirmiştir? Semptomları hafif mi geçti, ağır mı? Bu sıralar virüsün mutasyon geçirdiği gündemde siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bizimler düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg