• 236.238
Anasayfa
Sağlık Çok Uyuyorum! Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

Çok Uyuyorum! Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

       1   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Çok Uyuyorum! Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

Çok uyuyorum uyanamıyorum, diyenlerden misin? Çok uyuyorum nasıl kurtulabilirim mi diyorsun? Sürekli uyuma isteği neden olur? Evde sürekli uyku hali nedenleri nelerdir? Sürekli uyku hali hangi vitamin eksikliği halinde olur? Sürekli uyku hali nedenleri hakkında merak ettiğin her şey bu yazıda.

Sende Çok Fazla Uyuyor musun?

Sende Çok Fazla Uyuyor musun?

Sende Çok Fazla Uyuyor musun?

Çok fazla uyumana rağmen uykuya doyamıyor olman, sürekli olarak uykunun olması aslında ciddi bir sağlık probleminin olduğuna dair bir işaret olabilir. Normalde bildiğin gibi 7-8 saatlik bir uykunun yetişkin biri için yeterli olması gerekiyor. Ancak sen de çok uyuyorum ve yine de uykum var diyenlerden isen, bu şikayetinin altında yatan farklı nedenlerin değerlendirilmesi gerekir. Gelelim genetik özelliklerden psikolojik rahatsızlıklara kadar, bu şikayetine neden olabilecek sorunlara.

Sürekli Uyku Hali Nedenleri Nelerdir?

Çağımızda sürekli uyku isteği duyuyorum, diyen kişi sayısı o kadar fazla ki… Kiminin stresli iş yaşamı, kiminin farkında olmadığı hastalıkları, kiminin ise uyku esnasında yaşadığı sağlık sorunları bu şikayetine neden oluyor. Çok fazla uyumana yol açan nedenler genelde değiştirilebilir olup bunun için kendine dikkat etmen gerekebilir. Gelelim sürekli uyku hali nedenleri ve detaylarına…

Sürekli Uyku Hali Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Uyku Hali Nedenleri Nelerdir?

Yorgunluk Sürekli Uyku Hali Yapabilir

Yalnızca yoğun bir işte çalışıyor olmak değil, uyku problemleri ya da hamilelikte uyku düzeni gibi uyku düzeni ile ilgili durumlar da yorgunluğa yol açabilir. Gündüz tam verimle çalışabilmen için aslında 7 ila 9 saatlik bir uykunun yeterli olması gerekiyor. Ancak bu sürelere rağmen gün içinde uykulu hissetmen yorgunluğundan ileri geliyor olabilir.

Çok Uyuyorum Diyorsan Depresyona Dikkat

Genel üzüntü ve yorgunluk hali depresyon belirtileri arasında en yaygın olanlarıdır. Kişinin stresli durumlar içerisinde dayanıksız olması, yaşama karşı istekliliğinin düşmesi, bedenine yabancılaşması gibi durumların her biri hem uyku haliyle hem depresyonla yakınla ilişkilidir. Stresli bir iş ya da özel yaşamın varlığı da yine uyku üzerinde benzer şekilde etki edebilir.

Aşırı Uyku Hali Nedeni Uyku Apnesi Olabilir

Araştırmalara göre dünya genelinde milyonlarca insanı etkisi altına alan bir sorun uyku apnesi. Gece saatlerinde nefesin düzenli olarak kesilmesi ve bu nedenle uykunun kalitesizleşmesi olarak bahsedebileceğimiz uyku apnesi, düzensiz bir uykunun temel nedenlerinden. Sen de uyku apnesi sorunu yaşıyorsan uykunu almanın önündeki engel bu olabilir. Nefes darlığı için uygulanan egzersiz ya da rahatlatıcılar sorununa çözüm olabilir.

Aşırı Uyku Hali Nedeni

Aşırı Uyku Hali Nedeni

Madde Bağımlılığı Uyku Hali Yaratıyor

Uyuşturucu bağımlılığı ve keyif verici madde kullanımı halinde kişi güçsüz düşer. Genel olarak gün içerisinde hep yorgun, stresli ve halsiz bir haldedir. Bu durum yalnızca uyuşturucu kullanımında değil, düzenli olarak kullanılması gereken bazı ilaçlarda da yan etki olarak görülebilir. Kullanmakta olduğun bir ilaç varsa ve bu nedenle evde sürekli uyku hali yaşıyorsan konuyla ilgili doktorunla görüşmen en iyisi olacaktır. Doktorun ilaçla aynı etkilere sahip ancak yan etkileri daha az olan bir ilaç vermeyi değerlendirecektir.

Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi Nedir?

Uyku Hali Nedeni Olarak Narkolepsi

Beynin uyanıklık halini ve uyku durumunu kontrol eden merkezde meydana gelen nörolojik rahatsızlığa narkolepsi deniyor. Bu rahatsızlık neticesinde gündüz saatlerinde ve sıklıkla aşırı uyku isteği hissediliyor. Kişinin uyku nöbetleri geçirmesiyle anlaşılabilen bu rahatsızlığın tedavisi için doktor yardımı gerekiyor.

Kleine Levin Sendromunu Duymuş muydunuz?

Toplumda daha çok genç yaştaki erkekleri etkisi altına alan bu sendrom, biz duymamış olsak da pek de nadir değil. Bu sendromdan muzdarip olanlar bazen günlerce aralıksız uyuyor bazen de aşırı sinirli bir şekilde uyanıyor. Vücutta bulunan somnogen isimli bir maddenin fazlalığından ileri geldiği tespit edilen bu durum aşırı uyku isteği olanların düşünmesi gereken seçeneklerden.

Kleine Levin Sendromu Nedir?

Kleine Levin Sendromu Nedir?

Sebepsiz Aşırı Uyku İsteği Mümkün mü?

Tıp dilinde idiyopatik kelimesi ”nedeni bilinmeyen, nedeni tespit edilemeyen” gibi anlamlara geliyor. Eğer sen de sürekli uyku hali nasıl geçer merak ediyorsan, önce bu sorunun nedeninin tespit edilmesi gerektiğini bilmen gerekiyor. Ancak ne yazık ki bazı kişilerin hangi nedenden dolayı uyku halinde olduğunu bulmak güç. Endişelenme bu gibi durumlarda doktorun uyanıklık artırıcı takviyeler ya da beslenme üzerine vereceği tavsiyelerle sorunun çözümünü sağlayacaktır.

blank

Sen de sürekli uyuyorum uyanamıyorum diyor musun? Sürekli uyku hali şikayetin var mı? Sürekli uyku isteği için doktora gittin mi? Konuya dair tüm merak ettiklerini ve yorumlarını bizimle paylaşmayı unutmamalısın.

“Çok Uyuyorum! Sürekli Uyku Hali Neden Olur?” üzerine 1 yorum

  1. Yusuf CENK says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg