• 202.281
Anasayfa
Sağlık Dil Yanması ve Uyuşması Neden Olur? Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil Yanması ve Uyuşması Neden Olur? Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

       1   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Dil Yanması ve Uyuşması Neden Olur? Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil yanması neden olur? Dil ucu yanması nasıl geçer? Sıcak yemekten dil yanması nasıl geçer? Sıcaktan dil yanmasına ne iyi gelir? Dilde yanma ve beyazlık nedenleri nelerdir? Dil yanması nedenleri ve tedavisi hakkında tüm bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Dilde Yanma Neden Olur?

Dilde Yanma Neden Olur?

Dilde Yanma Neden Olur?

Dilde yanma hissi yaşamanınfarklı nedenleri olabilir. Oldukça rahatsız edici bu hissin nedeni aslında kronikleşen bir dilde yanma sendromu olabilir. Bu yanma hissi, müdahale etmediğin takdirde ağız, diş etleri, yanaklar, damak ve dudakları da etkisi altına alabilir. Kişinin gündelik hayatını oldukça etkileyebilen bu şikayeti için nedenleri ve çözümleri araştırması elbette çok normal. Çünkü bu rahatsızlık neticesinde sıcak içecekten dil yanması gibi bir hisse kapılırsın. Hatta bu his, gerçekten sıcak bir içecek ya da yiyecek tükettiğinde tetiklenir. Elbette soğuk su içmek ise tam tersi iyi hissettirecektir.

Dil Yanma Hissi Ne Zaman Olur?

Dil Yanma Hissi Ne Zaman Olur?

Dil Yanma Hissi Ne Zaman Olur?

Bahsettiğimiz bu durum kadınlar arasında erkeklere göre 7 kat daha sık görülür. Hele de menopoz gibi metabolizma ve hormonal dengenin tamamen değiştiği bir dönemde dilde yanma hissi şikayetini daha da sık duyarız. Ancak bu şikayetle başvuranlara bakıldığında sorunun her iki cinsiyette de her yaşta ortaya çıkma ihtimali olduğundan bahsetmek mümkün.

Bahsetmekte olduğumuz dilde yanma şikayetinin ne kadar şiddetli ya da ne kadar uzun süreceği tamamen kişiden kişiye değişir. Bu durum bazen aylarca bazen yıllarca sürebilir. Dilinin yandığından bahseden hastalar genellikle şikayetinin öğle saatlerinde başladığını, saat ilerledikçe kötüleştiğini ancak gece geç saatlerde şikayetinin hafiflediğini belirtiyor. Genelde bu dilde yanma ve uyuşma hissine karıncalanma, metalik bir at ve hissizliğin de eşlik ettiği söyleniyor.

Dilde Uyuşma ve Yanma Nedenleri Nelerdir?

Dilde Uyuşma ve Yanma Nedenleri Nelerdir?

Dilde Uyuşma ve Yanma Nedenleri Nelerdir?

Görüldüğü gibi dilde yanma ve uyuşma hissinin oldukça çeşitli nedenleri olabilir. Ancak genele bakıldığında dil yanması nedeni ne yazık ki tam olarak bulunamaz. Bu şikayetle başvuranlara nedenin saptamadığı belirtilir ve elbette bu da tedaviyi aksatır. Haliyle sorunun beraberinde depresyon ya da anksiyete gibi sinirsel rahatsızlıklar yaşanması da normaldir.

Yakın zamanda yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre piyasada bulunan pek çok diş macunu dilde yanma yaratan zararlı bileşenlere sahiptir. Özellikle diş macununun köpürmesi için eklenen sodyum lauril sülfat adı verilen bir madde, dilde zararlı etkilere ve yanma sendromuna yol açabilir. Bu maddenin bazı kişiler ülser ya da kanser gibi daha ciddi problemleri de tetiklediği tespit edilmiştir. Sen de bu çerçevede diş macunu alırken içeriğini daha dikkatli okumaya başlaman gerektiğini fark edebilirsin.

 • Şeker hastalığı ve bu hastalık için reçetelendirilen bazı ilaçlar
 • Kullanılan ilaçlara bağlı ağız kuruluğu
 • Dil enfeksiyonları
 • Diş macununa karşı alerji ya da gıda alerjisi
 • Reflü gibi asitle ilişkili mide rahatsızlıkları
 • Diş protezlerinin doğru yerleştirilmemesi
 • Farklı türlerde vitamin eksikliği
 • Bazı inflamatuar bozukluklar ( Sjogren sendromu gibi)

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?

Doktor ya da diş hekimleri şikayetiniz halinde sorunun nedenini bulmak için farklı değerlendirmeler yapar. Dil yanmasına ne iyi gelir soruna yanıt vermek için öncelikle bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol ederler. Alerjin olup olmadığı, diş dolgun da bir kusur olup olmadığı gibi birtakım şüpheler kontrol edilir. Örneğin dilindeki şikayetin nedeni diş protezinden kaynaklanıyorsa, diş protezinin yenilenmesi gerekecektir. Acı ve rahatsızlığın depresyon gibi rahatsızlıklar yaratmaması için bazı takviye ilaçlar verilebilir. Bu esnada da yanma hissini azalmak için ağız kuruluğunu önleyen birtakım maddeler ya da ağrı kesiciler verilebilir.

Yani dil yanması için hangi doktora gidilir diye fazla tereddüt etmeden diş hekimliği, cildiye, kulak burun boğaz gibi herhangi bir bölüme başvurabilirsin. Uzmanlar nedenlerine bağlı olarak seni ilgili birime yönlendireceklerdir.

Dil Yanması Nasıl Geçer?

Dil Yanması Nasıl Geçer?

Dil Yanması Nasıl Geçer?

Bir sendrom halini aldığı takdirde sorusunun çözümü biraz karmaşık bir hal alabilir. Doktorun sorunun nedenini tespit etmesi ve bu nedeni ortadan kaldırması önemlidir. Ancak sorun çözülene kadar uygulayabileceğin bazı küçük ipuçları ile gün içinde rahatlaman mümkün olabilir.

 • Buz küpleri al ve dudaklarına dikkat ederek onları emmeye çalış.
 • Aralıklarla soğuk sudan yudum yudum içebilirsin.
 • Ağız içini tahriş edebilecek baharatlı, asitli yiyeceklerden, alkol içeren gargaralardan uzak durmaya çalış.
 • Şeker içermeyen sakız çiğne.
 • Diş macunu yerine karbonat ile dişlerini fırçalamayı dene.
 • Bir doktordan vitamin testi talep et ve eksik vitaminleri destekle.

Burunda Uyuşma Ve Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sen de dil yanması sorunu yaşıyor musun? Dil yanması ve uyuşması için hangi tedaviyi alıyorsun? Konuyla ilgili tüm görüşlerini ve merak ettiklerini bizimle yorum olarak paylaşabilirsin.

“Dil Yanması ve Uyuşması Neden Olur? Dil Yanmasına Ne İyi Gelir?” üzerine 1 yorum

 1. Hatice AKDAĞ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg