• 1.983.915
Anasayfa
Sağlık Dilde Siyahlaşma Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Dilde Siyahlaşma Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

       2   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Dilde Siyahlaşma ve Koyulaşma Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Dilde kararma neden olur? Dilde siyahlaşma nasıl geçer? Antibiyotik dilde siyahlaşma yapar mı? Dilde siyahlaşma ve dilde siyah nokta normal mi? Bebeklerde dilde siyahlaşma neden olur? Dilde siyah benek nasıl geçer? Sen de dilinin siyahlaşmasıyla ilgili tüm merak ettiklerini bu yazımızdan öğrenebilirsin.

Dilde Siyah Nokta

Dilde Siyah Nokta

Dilde Siyah Nokta

Dilinin kendi doğal renginden farklılaştığını ve daha koyu bir tonda olduğunu görebilirsin. Dilinde meydana gelen renk koyulaşmasına, dilde siyah nokta ya da dildeki tüylerin siyahlaşması da eşlik edebilir. Bu şikayetleri yaşayan kişiler, aynı zamanda, dilinde kötü bir tat olduğunu ve ağzının sıklıkla kuruduğunu da belirtir.

Enfeksiyonu ya da ilaçların yan etkileri çağrıştıran dilde siyah nokta ya da dildeki tüylerin kararması gibi durumların neden olabileceğini yakın mercek altında inceleyelim.

Ölü Hücreler Dilde Siyahlaşma Yapar mı?

Ölü Hücreler Dilde Siyahlaşma Yapar mı?

Ölü Hücreler Dilde Siyahlaşma Yapar mı?

Dilimiz bildiğin gibi kalın bir kastan ve çevresinde yoğun miktarda mukozadan meydana gelmektedir. Dilin en üstündeki katmanda bulunan ve ‘’papilla’’ olarak adlandırılan çıkıntılar bulunur. Dilimiz, bu çıkıntılar sayesinde tatları algılayabilir.

Zamanla papillalar üzerinde büyümeler ve ölü hücrelerin birikmesi gibi istenmeyen durumlar yaşarsın. Zamanla dilinde renk değişimleri olması, tam da bu ölü hücrelerin birikmesinden ileri geliyor olabilir. Dilde renk değişmesi önce kızarmalardan başlayıp, zamanla siyahlaşmalara doğru ilerleyebilir. Ayrıca ölü hücrelerin neden olduğu renk değişimleri, genelde dilin arka kısmından başlar ve sonrasında öne doğru ilerler.

Sigara Dilde Kararma Yapar mı?

Her kötü alışkanlığın kendince sayısız zararı var şüphesiz. Ancak dilinde koyuya dönen renk değişimleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen risk faktörlerinden birinin aktif sigara kullanımı olduğunu bilmelisin.

Sigara kullananlarda yalnızca dil yüzeyinde değil, genel olarak tüm ağız içi ve dudaklarda kararmalar görülebilir.

Ağız Bakımı ile Dilde Siyahlaşma İlişkili mi?

İlaçların, özellikle antibiyotiklerin yalnızca dişlerin değil, dilin de rengini değiştirebildiğini biliyor muydun? Bünyenin dengesini bozan bu ilaçlar, her ne kadar sağlığını koruman için gerekli olsa da dilinde istenmeyen koyulaşmalara yol açabilir. Bu anlamda özellikle ‘’bizmut’’ içeren ilaçlara karşı dikkatli olmalı ve bu süreçte ağız bakımına ekstra özen göstermelisin.

Ağız Bakımı Dil Siyahlaşmanı Etkiler mi?

Düzenli olarak dişlerini fırçalamamak ya da genel ağız bakımına dikkat etmemek durumunda, ağzının içinde görünmeyen organizmalar birikir. Bu bakteriler yalnızca batma ve yanma hislerine değil, aynı zamanda görsel değişimlere de neden olabilir.

Her ne kadar ağız bakımının sadece diş fırçalamaktan ibaret olduğunu düşünenlerimiz olsa da diğer ağız bakım ürünlerinin de önemi göz ardı edilmemeli. Öyle ki içeriğine bakmadan aldığın bazı gargara ve ağız temizleme suları da dil pası denen istenmeyen görünüme ve koyulaşmalara yol açabilir. Bu nedenle gargara suyu alırken; witch hazel, yapay mentol, astringent, peroksit ve diğer oksitleyici bileşenler içeren ürünlerden uzak durman gerektiğini hatırlatalım.

Gelelim bir diğer şaşırtıcı dilde kararma nedeni ve çözümüne. Gürcistan Bakanlığı Toplum Sağlığı Birimi tarafından yapılan bir çalışma gösteriyor ki; ağızdan soluk alıp verme alışkanlığı da dilin renginde koyulaşmalara neden olabiliyor. Çünkü ağızdan alınan hava ile ağız içinde biriken bakteri miktarı artıyor ve beraberinde papillalarda ölü hücre katmanı kalınlaşıyor.

Dilde Siyahlaşma Nasıl Geçer?

Dilde Siyahlaşma Nasıl Geçer?

Dilde Siyahlaşma Nasıl Geçer?

Bahsetmiş olduğumuz herhangi bir olası nedenin sende de olduğunu düşünüyorsan, öncelikle sorunu çözmek için bu nedeni ortadan kaldırmalısın. Örneğin antibiyotik dilde siyahlaşma yapabilen bir ilaç olduğundan ilacının değişmesini bekleyebilir ve bu sürede ağız bakımına devam edebilirsin. Ancak dilde siyahlaşma için çözüm olarak uzun vadeli ve acil birkaç tüyoyu bilmende fayda var:

  • Öncelikle bir dahiliye uzmanı ile görüşerek sorunun altında başka ve daha ciddi bir neden yatmadığından emin olmalı, kesin tanı ile tedaviye başlamalısın.
  • Ağız hijyeninin pek çok rahatsızlık için çok temel bir öneme sahip olduğunu unutmamalı, düzenli diş fırçalamanın yanında diş ipi de kullanmalısın.
  • Gün içinde en az 2 ila 2,5 litre su içerek ağız içini korumalısın.
  • Mentol ve peroksit içermeyen ağız bakım sularını tercih etmeli, mümkünse kendi doğal gargaranı yapmalısın.
  • İlacının dilinde renk değiştirdiğini düşünüyorsan ilacının bir diğer muadilini talep etmek için doktorunla görüşebilirsin.
  • Dilde siyahlaşma tedavisi için bulabileceğin en doğal çözüm ananastır. Ananası küçük parçalara böldükten sonra 40 saniye boyunca emmek ve sonrasında 8 dakika boyunca aralıksız çiğnemek, dilinin renginde açılma sağlar. Bu küre gün içinde 2 kere tekrar etmek kaydıyla 8 ila 10 gün boyunca devam etmelisin.

Dilde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer? – Video

Sen de dilde siyahlaşma sorununa dair tüm görüş ve sorularını yorumlar kısmına eklemeyi unutma.

“Dilde Siyahlaşma Nedenleri ve Tedavisi Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Anonim says:
    • Songul says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg