• 467.400
Anasayfa
Sağlık Göbek Deliği İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Göbek Deliği İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

       1   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Göbek Deliği İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Göbek deliğinden sıvı gelmesi ve kokması neden olur? Göbek deliği iltihabı için antibiyotik kullanılır mı? Göbek iltihabına hangi doktor bakar? Göbek deliği iltihabı hangi krem ile geçer? Göbek deliği iltihabı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizi için aşağıdaki yazımızda bir araya getirdik.

Göbek Deliği İltihabı Nedir?

Göbek Deliği İltihabı Nedir?

Göbek Deliği İltihabı Nedir?

Bedeninin en hassas yerlerinden olan göbek deliği, bu hassasiyetiyle enfeksiyona oldukça açıktır. Göbek deliği enfeksiyonu nasıl anlaşılır diyorsan, kızarıklık, şişkinlik, akıntı ve ağrı gibi belirtileri olduğunu bilmelisin. Bu istenmeyen duruma yol açan farklı etmenler olabilir elbette.

Güneşe fazla maruz kalma, göbek çevresini etkileyen operasyonlar, piercing taktırmak, yağların oluşturduğu kistler, obezite, hijyen yetersizliği gibi farklı nedenler, enfeksiyonun neden olabilir.

Göbek İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Göbek deliği bildiğin gibi nemli, çukur şeklinde ve ışık görmeyen bir vücut bölgesidir. Ancak bu özellikleri göbek deliği akıntısı oluşumuna yol açmaktadır. Çünkü bölge mantar oluşumuna müsait bir hal alır. Aslında gündelik alışkanlıkların gibi görünse de pek çok cilt bakım ürünü göbek deliğinde birikir ve iltihaplara yol açabilir.

Sabun, bakım ürünleri, giysilerin pamukları göbekte birikerek türlü mikroorganizmaların üremesini tetikleyebilir. Bu bölgenin ıslak bir yapıda olması da enfeksiyonları tetikleyebilir. Gelelim detaylarıyla göbek deliği iltihabı nedenleri hakkında bilgi edinmeye.

Hijyen Eksikliği Göbek Deliği İltihabı Yapabilir

Duş almak ve cildini düzenli temizlemek önemli. Ancak göbeği iyice kurulamak ve duş jeli ya da sabun artığı bırakmamak en az temizlik kadar önemli.

Göbek Deliği İltihabı Mantardan Olabilir mi?

Geçirilen mantar enfeksiyonlarının nedeni olabilen mantarın tam  20 farklı türü insanları etkileyebilir. Candida albicans da bu mantarların en yaygını olmakla birlikte bu mantar el, ayak, kasık, meme gibi bölgelerin yanı sıra göbeği de etkileyebilir. Yani karanlık ve nemli cildi seven mantarlar, göbek deliği iltihabı tedavisi görmene neden olabilir.

Göbek Piercingi İltihap Yapar mı?

Kadınlar daha çekici görünmek için göbeğine piercing taktırmak isteyebilir. Ancak sonuçta metal olan bu malzeme istenmeyen iltihaplanmaların önünü açabilir. Göbek piercing iltihabı oldukça yaygın görülen bir durumdur ve bu konuda daha iyi düşünmen gerekir.

Göbeğe Dokunmaktan Kaçın

Elin sık sık istemsiz bir şekilde göbek deliğine gidiyor olabilir. Ancak bu bölgeyle sürekli oynamak enfeksiyon tehlikesine davetiye çıkarır.

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Anlaşılır?

 • İltihap: Sorunun şiddetine bağlı olarak hafif ya da şiddetli bir şekilde iltihaplı bir görünüm oluşabilir.
 • Ağrı: İlk başta hafif olan ağrı şikayeti sonradan dayanılmaz bir şiddete ulaşabilir.
 • Kızarma: Enfeksiyon halinde bölgede kızarık bir görünüm meydana gelecektir.
 • Hassaslık: Dokunma halinde bölgede acı ya da ağrı tetiklenebilir.
 • Akıntı: Göbek deliği akıntısı en yaygın enfeksiyon belirtilerindendir. Hafif kanla karışmış, şeffaf bir su gibi görünebilir.
 • Isı artışı: Bölgede sıcaklık hissedilmesi iltihaplanmanın her evresinde görülebilir.

İltihap belirtileri, sorunun ilerleyen safhalarında çok daha şiddetli ve önemli olabilir.  Bu belirtiler;

 • Ateşlenme
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Genel bir huzursuzluk ve rahatsızlık, şeklindedir.

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Geçer?

Hem ağızdan alınan ilaçlarla hem de türlü harici uygulamalarla tedavi sağlanabilir ve iltihap durdurulabilir.

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Geçer?

Göbek Deliği İltihabı Nasıl Geçer?

Kremler

Eğer iltihabın nedeni mantarsa, bu durum göbek deliği iltihabı için krem kullanarak geçirilebilir. Temin ettiğin mantar kremleri ile dışarıdan uygulama yapman yeterli olacaktır.

Topikal kremlerin haricinde kortikosteroid kremler ile de iltihaplanmayı durdurabilirsin. Bu kremler ayrıca iyileşme fazında artan kaşıntıyı da kontrol altına almanı sağlar. İltihaplanmanın yol açtığı kızarıklık, akıntı, döküntü gibi şikayetler bu kremler ile azaltılabilir. Göbek deliği gibi hassas bir bölgede krem uygulamalarını uygun dozda yapman gerektiğini unutmamalısın.

Antibiyotik Tedavisi

Hem antibiyotik kremler hem de ağızdan alınan ilaçlar ile enfeksiyonlar durdurulabilir. Ancak bildiğin gibi bu ilaçları kesinlikle bilinçsizce almamalısın. Ayrıca bu ilaçların yan etkilerinden dolayı yalnızca çok şiddetli ve yalnızca bakteri nedenli enfeksiyonlar için kullanıldığını bilmelisin.

Doktorun seni ilaçların kullanımı hakkında yönlendirecektir ve senin de enfeksiyon geçse bile kullanım süresi bitmedikçe antibiyotikleri kesmemen gerekecektir.

Dudak Şişmesi Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Göbek deliği iltihabı oldun mu? Göbek deliği akıntısı yaşıyor musun? Sen de tüm bu bilgiler ışığında sorularını ve tecrübelerini bizimle yorum olarak paylaşmalısın.

“Göbek Deliği İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?” üzerine 1 yorum

 1. Merve SILA says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg