• 2.808.000
Anasayfa
Sağlık Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

       6   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Burunda Uyuşma Ve Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Burun kemiğinde uyuşma neden olur? Burun karıncalanması nasıl geçer? Burun uyuşmasında evde ne yapmalı? Burun karıncalanması neyin işareti? Burnum uyuşuyor ne yapmalıyım? Burun karıncalanması ve uyuşması hakkında tüm bilmeniz gerekenleri aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsin.

Burunda Karıncalanma Neden Olur?

Burunda Karıncalanma Neden Olur?

Burunda Karıncalanma Neden Olur?

Burun kemiğinde ya da çevresinde karıncalanma, his azalması, uyuşma gibi şikayetlerin varsa bu durumun farklı nedenleri olabilir. Uyuşma hissi burnun tamamında olmak zorunda değil, yalnızca bir kısmını, hatta yalnızca ucunu bile etkileyebilir. Ancak sen bizimle burunda uyuşma hissinin nedenleri hakkında fikir edinerek sorunu nasıl ortadan kaldıracağını öğrenebilirsin.

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Gün içerisinde pek çok kimyasal maddeye maruz kalıyoruz ve bunlardan en çok da burnumuz etkileniyor. Kozmetik ürünleri, makyaj malzemeleri, diş macunu, deodorant ya da parfümler maruz kaldığın ve burnunu etkileyen kimyasalların yalnızca birkaçı. Bu ürünlere alışkın olduğunu sansan da bünyende bazen alerjik reaksiyonlara yol açabilir ve duyu yollarını etkileyebilir. Burun uyuşması yaşıyorsan, kullandığın kozmetik ürünleri gözden geçir deriz.

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Virüsler Burunda Karıncalanma Yapar mı?

Herpeks simpleks adı verilen bir virüs türü, genelde kendini yüzde karıncalanma uyuşma olarak gösterir. Yüzün farklı bölgelerini tutabilen bu virüs, dudak ve ağız çevresinin yanı sıra burun çevresini de etkileyebilir.

Burun Uyuşması Nedeni Kanında Gizli Olabilir

Hipokalsemi adı verilen ve kan içerisinde kalsiyum miktarının düşmesinden ileri gelen durumun sonucunda, burnunda uyuşma hissi ile karşılaşabilirsin. Ayrıca tiroid bezinin az çalışması halinde kandaki paratiroid hormonunun da seviyesi azalır ve bu duruma hipoparatiroidizm denir. Hipoparatiroidizmin belirtilerinden biri ise burnun uyuşması şeklinde hissedilir.

Burunda Karıncalanma Nedeni Nörolojik Olabilir

Vücudunun herhangi bir bölgesinde duyularında azalma ya da uyuşmalar hissediyorsan bunun nedeni nörolojik sistemden yani sinir sisteminden ileri geliyor olabilir. Herhangi bir bölgenin uyuşmasına tıp dünyası parestezi diyor ve parestezi aslında oldukça sık karşılaşılan bir durum.  Yani burnumun ucu uyuşuyor dedikten sonra hemen endişe etmene gerek yok.

Nörolojik sistemini etkileyerek yüzde uyuşma ile hissedilen bir diğer rahatsızlık da yüz felcidir. Daha önce yüz felci geçirdiysen ve tedavin devam ediyorsa henüz burnundaki sinir hücreleri iletim konusunda gerekli seviyeye gelememiş olabilir.

Burun Uyuşmasının Nedenleri

Burun Uyuşmasının Nedenleri

Burun Uyuşmasının Nedenleri Nedir?

Bahsettiğimiz yaygın nedenlerin haricinde burun neden uyuşur sorusunun başka yanıtları da olabilir. Bunları kısaca şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Gıda alerjisi
 • Kansızlık
 • Kan kanseri
 • Sinüzit
 • Burun enfeksiyonları
 • Tümör çeşitleri
 • İlaç alerjisi
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Beyin fonksiyonlarında kayıp
 • Fibromiyalji
 • Vitamin eksikliği
 • Çölyak hastalığı
 • Toksik maddeler

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Burun Karıncalanması Nasıl Geçer?

Burnundaki bu şikayetinden kurtulman için öncelikle sorunun nedenini bulman gerekiyor. Öncelikle sorunun altında yatan sebebin bulunması için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanı tavsiye ediyoruz. Doktorun burnundaki hissizlikle birlikte burun içinde yanma şikayetin de varsa genel olarak bu şikayetlerini hafifletmek amacıyla ağrı kesiciler verebilir. Eğer bu şikayetlerin psikolojik nedenlerden ya da stres faktörlerinden kaynaklandığı tespit edilirse antidepresan tedavisini de uygun görebilir. Karıncalanmanın nedeninin iltihaplanma olduğuna karar vermesi halinde ise NSAID yani anti-enflamatuar etkili ilaçlar verebilir.

 • B vitamini eksikliği, kalsiyum ve magnezyum eksikliği gibi durumlar da kendini uyuşmalarla gösterebilir. Bu nedenle doktorun tüm bu önemli bileşenleri kapsayan kompleks bir tedavi uygulayabilir. Bu tedavilere ek olarak alkolden, stresten ve doktor tavsiyesi hariç ilaç kullanımından kaçınman, sorunun büyümemesi için oldukça önemli.
 • Migren hastası isen, bazen ağrı burun çevresini de etkileyebilir ve hissizliğe yol açabilir. Migren ağrısı burnunu etkilediğinden ağrıyı kontrol altına almak için dinlenmen en akıllıca yöntem olacaktır. Uykuna dikkat etmenin yanında, migreni tetikleyen bazı gıdalardan da kaçınman gerekir. Domates, çikolata, peynir, soğan, portakal, migren ağrısını artıran yiyeceklerden bazılarıdır.
 • Menopoza giren kadınlarda burnun uyuşması oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle migren hastası olup menopoz dönemine giriş yapanlar için böyle bir semptomun görülme olasılığı daha da yüksektir. Östrojen barındıran ilaçlarla hormon takviyesi sağlanabilir ve şikayetlerin kontrol altına alınabilir.

Sen de burun uyuşması ya da burun karıncalanması yaşıyor musun? Senin burunda karıncalanma nedenin ne olabilir? Sen de burunda uyuşma hakkındaki tüm soru ve görüşlerini yorum olarak bizimle paylaşabilirsin.

“Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Neden Olur? Nasıl Geçer?” üzerine 6 yorum

 1. Ayşe gokkaya says:
 2. nazli kaya says:
 3. Ziyaretçi says:
 4. Gamze TOKGÖZ says:
  • Sabiha Tuna says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg