• 763.153
Anasayfa
Sağlık Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır ve Zayıflatır mı? 

Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır ve Zayıflatır mı? 

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Liposuction Nedir? Nasıl Yapılır? Liposuction Zayıflatır mı? Liposuction  Zararı var mıdır? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz. Liposuction yağ alımı ile gerçekleşen bir ameliyat. Kimilerinin selülitlerine veda etmek kimilerinin ise bölgesel incelme için tercih ettiği gibi liposuction ile zayıflama mümkün. Peki bu estetik ameliyat nasıl gerçekleştiriliyor, beraberinde neler getiriyor? Merak edilenleri sizin için derledik.

Liposuction Nedir?

Öncelikle getirilerinden ve uygulamalardan bahsetmeden önce Liposuction nedir? Halk dilinde liposakşın denilen yağ aldırma operasyonunu açıklamak gerekiyor. Bazı kişiler spor ya da diyet yardımıyla kilo verse de basen, göbek ya da yüz gibi bölgelerde özel olarak yağlanmanın kalıcı olduğu görülmektedir.

Bölgesel olarak yağ dokunun alınması için yapılan estetik ameliyat ise Liposuction – Liposakşın olarak adlandırılır. Bazı kişiler için sorun teşkil etmese de bölgesel yağlanma alt ve üst bedenler arasında büyük farklara yol açabilmekte, Liposuction (Liposakşın) bu soruna çözüm olduğu gibi yüz bölgesindeki yağlanma için de en çok tercih edilen uygulama çeşididir.

Liposuction ile kilo verme kalıcıdır, kişilerde ergenliğin sona ermesi ile sayısı artmayan kalıcı birtakım yağ hücreleri oluşur ve zamanla beslenmenin etkisi ile bu yağ hücreleri büyür ve kilo alımı gözlemlenir. Liposuction ise belli bir bölgedeki yağ hücrelerini alarak ilerleyen zamanlarda kalan hücrelerde büyüme olsa da eskisi kadar kilo alınmasını engeller.

Liposuction, özellikle kalça, yüz ve mide bölgesinde yer alan genellikle diyet yöntemlerinin pek işe yaramadığı dayanaklı yağ dokularının olduğu bölgeler için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Vücut hatlarına estetiğine oldukça fayda sağlayıp daha güzel bir görüntü için kullanılan liposuction günümüzde bir çok kadının tercihleri arasında yerini alıyor.

Liposuction Nedir?

Liposuction Herkese Uygulanır mı?

Bu tedavi yöntemini (liposuction) yaptırmak isteyenlerin öncelikle zayıflama amacı ile değil, bölgesel incelme ve vücuda şekil vermeye yarayan bir operasyon olduğu bilmesi gerekiyor. Çoğu uzmanın belirttiği gibi liposuction tek başına bir zayıflama yöntemi değildir. Aşırı kilolu insanların bu konuda bilinçli olması gerekiyor, yukarıda belirttiğimiz gibi vücuttan zor atılan yağları liposuction yöntemi ile daha kolay ve kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Doktorlar genellikle hamile, yaşlı ve liposuction uygulanacak yerde yakın bir zamanda gerçekleşen ameliyat ve yaralar hariç herkeste rahatlıkla uygulanabileceğini söylüyor. Bunla birlikte kalp rahatsızlığı, şeker hastaları ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler risk grubunda olduğu için liposuction tedavisi uygun görülmemektedir. Eğer sizinde bu gibi rahatsızlıklarınız varsa lütfen önceden doktorunuza bunları belirtiniz.

Liposuction Ameliyat Yaşı Nedir?

Liposuction Ameliyat Yaşı Nedir?

Liposuction ameliyatı adayı için genel sağlık durumuna sahip olması gerekmekte ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekli ama bunun yanında uygun olabilmek için derinin özellikleri de önemlidir. Kişi genç bir yaşa sahip ise alınan sonuç daha verimli olur. Eğer elastikiyeti bozulmuş deri olan kişilerde ise fazlalık derilerin çıkarılması için germe ameliyatlarının da yapılması gerekebilmektedir.

Obezite problemi olan fazla kiloya sahip şişman kişilerin zayıflamasını sağlamak için uygulanan bir yöntem değildir. Liposuction belli bölgelerde toplanmış yağların büyük çaplı kanüller kullanılarak alınması yöntemidir ve vücut hatlarını bozan yağ birikimlerinin alınması için uygulanmaktadır.

Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır ?

Lazer Liposuction, cilt altında yağ barındıran her bölgeye yapılabilir. Çok sık kilo alıp vermelerin sonucu sarkan kol altları ya da yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen çene altı sarkmaları, boyun bölgesi yağlanmaları görülebilir.

Fazlasıyla kalorili gıdalar tüketilmesi sonucu, doğumlar, hareketsiz, gibi sebeplerde bir süre sonra aşırı yağlanmaya neden olur ve vücut şeklinize göre belli bölümlerde toplanır.

 • Çene altı – Gıdı
 • Kollar
 • Karın
 • Bel
 • Sırt
 • Basen
 • Dizlerin iç bölgeleri
 • Bacaklar
 • Alt bacak
 • Ayak bilekleri

Liposuction Hangi Bölgelere Yapılır ?

Liposuction Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Liposuction uygulaması öncelikle mutlaka bu işlemi yapacak hekimin deneyimli olması gerekiyor, işlem yapılacak bölgelerin genellikle gözükmeyen kıyafetlerle kapatılabilecek yerler olması tercih edilir. 2-3 mm’lik kesikler açılarak yağlı bölgeye ince kanallar ile girilerek yağlar çekilir ve ardından ilgili bölge kapatılır. Bu yöntem gibi lazerli liposuction uygulaması da oldukça tercih edilen operasyonlar arasındadır.

Lazerli liposuction tedavisinde ise sert yağlar lazer ile eritilir ardından tüpler ile buradaki yağlar vakumlar aracılığı ile çekilmektedir.

Liposuction çeşitleri nelerdir ?

Turmescent Liposuction Yönteminde;  Operasyon sonrasında olabilecek kanama ya da rahatsızlıkları en aza indirmek için amacıyla operasyon yapılacak bölgeye anestezik bir solüsyon sürülerek, o bölgenin şişmesi sağlanır.

Ultrasound Liposuction Yönteminde; Ultrason enerjisi yardımı ile yağ dokusu gevşetilerek daha büyük yağ miktarları dışarı atılır.

Laser Liposuction Yönteminde; Smartlipo – Slimlipo lazer teknolojileri aynı zamanda Liposcupture teknikleri de bu yöntem içerisinde yer alır.

Liposuction operasyonu öncesi neler yapılmalıdır ?

Liposuction çeşitleri nelerdir ?

Liposuction öncesi lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Bu yüzden hastaların mutlaka genel bir sağlık kontrolünden geçmesi gerecektir.

Operasyonu yapacak uzman cerrahın önerdiği ilaçların kullanılmasına özen göstermelidir.

Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların operasyon önceli kesilmesi gerekmektedir. Hastalara sigara içmemeleri de önerilir.

Lazer Lipoliz – Slimlipo kullanılma amaçları; 

 • Bölgesel yağ fazlalıklarını gidererek vücuda şekil vermek
 • Elastik olan ciltte gerginlik elde edilmesi
 • Terlemeyi engellemek amacıyla koltuk altına uygulanabilir

Lazer Lipoliz Operasyonu ve İyileşme Süreci

 • Lazer Lipoliz Yöntemi en iyi sonuç alınabilen gelişmiş teknoloji aracılığıyla uygulanır. İşlem toplamda 1 gününüzü alıyor ve uygulanacak operasyon bölgesine göre 1 ile 3 saat arasında sürmektedir.
 • Lazer Lipoliz Yöntemi sonrasında hastanede 1 gün kalmanız yeterli olacaktır. Operasyon sonrası 3. gün pansuman ve kontrol yapıldıktan sonra dileğiniz yere seyahat yapabilirsin.
 • Lazer Lipoliz operasyonu sonrası uygulanan bölgeye bandaj uygulaması gerçekleştirilir ve bandajın 4-5 gün kalması gerekmektedir. İlk zamanlar biraz şişlik ya da morluk görülebilir ve hızla kendiliğinden düzelir.
 • Yapılacak bölgelerin genişliği ve sayısına göre ortalama 3-7 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Genelde 3 gün sonra normal yaşantınıza, 12 gün sonra ise tamamen iyileşmiş olacaksınız.
 • Lazer Lipoliz sonrasında 1 hafta boyunca dukan diyeti (protein ağırlıklı diyet programı) yapmanız şart. 3 hafta ile 4 hafta arası cildi havalandıran korse kullanmanız ve 1-1 .5 ay ağırlık kaldırmamak gerekiyor.
 • Operasyon sonucun daha net görülebilmesi ve istediğiniz beklenti için minimum 3 ayı beklemek daha doğru olur.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction normal şartlarda lokal anestezi yöntemi ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Operasyon sonrası bir iki gün içerisinde hasta gündelik hayatına geri dönebilmektedir. Genellikle lazerli liposuction tedavisinde hasta daha çabuk iyileşmektedir.

Liposuction Korsesi

Doktorlar tedavi sonrasında korse giyilmesini ve düzenli olarak spor yapılması gerektiğini vurguluyor. Korse ile vücudun şekil almasını sağlarken, spor ile daha kalıcı bir yapıya sahip olabilirsiniz ayrıca liposuction işlemi yapılan yerde tekrar yağlanma olmaması için egzersiz yapılması gerekiyor.

Büyük bir hata olarak birçok kişi liposuction uygulamasına güvenerek ameliyatı öncesinde beslenme düzenine dikkat etmemektedir. Ancak bu uygulamadan tam verim alınması için liposuction öncesinde beslenme ve spora özen gösterilmeli, böylece yağ dokuda kalan hücrelerin de kendi olağan hacmini korumasına özen gösterilmelidir. Örneğin liposuction ile bacak inceltme için egzersizlerinize uygulama öncesi ve sonrası devam etmek büyük önem taşır.

Liposuction ile incelme için yapılan uygulamanın tamamen uygun bir hastane ortamında, uzman bir doktor kontrolünde ve genel anestezi altında yapılması gereklidir. Aynı gün taburcu olan hastalar, ertesi gün normal yaşantılarına geri dönebilir.

Liposuction sonrası, güneş ışıklarına direkt maruz kalmamak ve 3-4 hafta korse kullanmak oldukça önemli kurallardır.

Sellülitlere Liposuction Tedavisi Çözüm Olur mu?

Sellülit Nedir?

Kadınların korkulu rüyası olan sellülit nedir? Süllülit kadınlarda uyluk, popo ve bacak bölgesinde çok sık görülebilen portakal kabuğu benzeyen şekilde görülür. Portakal kabuğuna benzeyen görüntünün altında yatan neden ise yüzeye yakın olan yağ dokusu yapısının farklılığından kaynaklanmaktadır.  Deride ki kan akımının azalmış olması sebebiyle bu görünüm oluşumu artar ve kadınların korktuğu bir konu haline gelen sellülit için tam bir tedavi yöntemi bulunmuş sayılamaz.

Sellülit tedavisinde büyük ilerlemeye sahip yöntemler olarak gösterilebilir ve bu yöntemler sellülitlerin azalmasında etkilidir. Vaser ve Lazer Liposuction teknikleri ile kan damarlarına zarar vermeden, yüzeysel yağ tabakasına müdahale edilerek ciltte düz ve pürüzsüz bir gürünüm olmasını destekler ve sellülitlerin azalmasında etkili bir yöntemdir.

Liposuction Yaptıranların Yorumları

Liposuction – Liposakşın operasyonun ne için yapıldığının ve sonuçlarının neler olabileceğinin bilincinde olarak yaptıranların yorumları genel anlamda olumludur. Ama zayıflamak ya da kilo vermek için liposuction yaptıranların yorumları ve liposakşın operasyon sonrası kilo almayacağı düşüncesini benimseyen kişiler olumsuz yorumlar yapabilmektedir.

Liposuction Yaptıranların Olumlu Yorumları

Bilinçli olarak Liposuction – Liposakşın operasyonu yaptıran kişiler şiyaketten çok memnuniyetlerini dile getirmekteler.

Liposuction Yaptıranların Olumsuz Yorumları

Liposuction ameliyatını kilo vermek için yaptıranların yorumları genelde ameliyattan sonraki yaşamlarında kilo aldıklarından şikayet etmektedirler.

Liposuction Yaptıran Ünlüler

Liposuction operasyonu sıkılaşmaya yardımcı olur ve yağın vücuttan emilmesi ile daha sıkı ve diri bir vücuda sahip olmanızı sağlamaktadır. Bu operasyonunun uygulanması için öncelikle dikkat etmeniz gereken bu işlemi yapacak hekimin deneyimli olması gerekiyor olmasıdır. Liposuction uygulaması sadece halk arasında değil ünlülerin de tercih ettikleri operasyonlar arasındadır.

Ayşe Brav.

Vatan Gazetesi yazarlarından Ayşe Brav. 1964 doğumlu, 1.66 boyunda, 55 kilo ve 36-38 beden arası giyen, hayatı boyunca hiç kilo problemi yaşamamış biri. Doğum yaptıktan sonra oluşan kat kat derilerinden rahatsız ve kendini iyi hissetmediği için Liposuction ameliyatı olmaya karar vermiş.

Hastane hariç 3000 Euro ödeyerek kamuoyunun tanıdığı bir sürü meşhur kadın yurt dışından iki ayda bir Amerika’dan gelen iyi bir doktor aynı zamanda araştırma görevlisi olan iyi bir eğitime sahip doktora ameliyatını olmuş. Ama ünlü Ayşe Brav. umduğu gibi bir sonuç alamamış. Çünkü doktorunun ameliyat sırasında olduğundan daha fazla yağ alması sonucu hayatının pişmanlığını yaşadığını dile getiriyor.

Liposuction operasyonu ne kadar sürer ?

En iyi sonuç alınabilen gelişmiş teknoloji aracılığıyla uygulanır. İşlem toplamda 1 gününüzü alıyor ve uygulanacak operasyon bölgesine göre 1 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Liposuction sonrasında iz kalır mı ?

Liposuction operasyonunda vücudun belli bölgelerinde toplanan fazla yağlar alınacağından bu işlem sırasında kanüller  aracılığıyla çok küçük kesikler atılarak operasyon yapıldığından iz kalmaz. Fakat bazı durumlarda bazı bölgelerde belli belirsiz silik diye anılan izler oluşabilmektedir.

Liposuction sonrasında iz kalır mı ?

Liposuction Fiyatları

Liposuction Fiyatları

Liposuction fiyatları için en doğrusu doktorunuza muayene olmanız. Ameliyat adayı olmak için genel sağlık

durumuna sahip olması gerekmekte ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekli ama bunun yanında uygun olabilmek için derinin özellikleri de önemlidir. Liposuction operasyonu fiyat aralığı aslında diğer operasyonlara göre daha değişiktir ve birçok faktörden etkilenmektedir. Hastanın yaşına, kilosuna ve anestezi şekline, hastadan alınacak yağ miktarına, uygulanacak bölge genişliğine ve alan sayısına, hastaya uygulanabilecek ek bir tedaviye ihtiyaç olması, işlem süresi durumlarına göre değişiklik gösterir.

Liposuction ameliyatı tecrübeli ve yetenekli bir uzman cerrah tarafından güvenli bir şekilde ve en teknolojik aletler aracılığıyla yapılması halinde 5.000 – 15.000 arasında değişiklik göstermektedir. Fakat uygulanacak böyle ve yapılacak işlemlere göre fiyat daha az ya da daha çok olabilir.

Liposuction operasyonunu ciddi ve gerçek bir ameliyattır bunun farkında olun ve fiyat açısından karar vererek yaptırılmaması en doğrusudur. Çünkü çok sayıda ucuz Lipasuction ameliyatı olabileceğiniz yerler bulabilirsiniz ama bu yerlerin yasal oldukları söylenemez. Özellikle pazarlık payı ile gerçekleştirilen Liposuction operasyonlarında düzeltmeler yapılması imkansız denecek kadar azdır belli yerlerde topaklanmalar ve çukurluklar oluşabilmekte işin en kötüsü elektrolit anormalliklerle ölüm ile sonuçlanan işlemler görülebilmektedir.

Liposuction – Liposakşın Ameliyatı İzle

Vücut hatlarına estetiğine oldukça fayda sağlayıp daha güzel bir görüntü için kullanılan Liposuction günümüzde bir çok kadının tercihleri arasında yerini alıyor. Liposakşın ameliyatı nasıl yapılıyor izleyelim.

Sizlerde Liposuction yaptırmak istiyor ama korkuyorsanız bizlerle endişelendiğiniz konuları paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg