• 631.674
Anasayfa
Sağlık Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nasıl Balgam Atılır?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nasıl Balgam Atılır?

       13   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nasıl Balgam Atılır?

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam atma ne zaman başlar? Sigarayı bıraktıktan sonra balgam sökme için ne yapılır? Sigarayı bıraktıktan sonra balgam söktürücü olarak ne kullanılır? Sen de sigarayı bıraktıktan sonra balgam sökmek için tüm yapılabilecekleri bu yazımızda bulabilirsin.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Atmanın Yolları

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Atmanın Yolları

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Atmanın Yolları

Sen de sigarayı bırakarak sağlığın için önemli bir adım atabilirsin. Bu konuda sana yardımı dokunabilecek farklı sigarayı bırakma yöntemleri olduğunu bilmelisin. Ancak sigarayı bıraktıktan sonra balgam gelmiyor, dediğini duyar gibiyiz. Endişelenme, bu sorun sigarayı bırakanlar için sandığından yaygın ve pek çok kişi biriken balgamı atmakta zorlanıyor.

Akciğerler çevresel şartların değişmesiyle birlikte farklı değişimler yaşayan, farklı türde hücreleri içerir. Sigaranın ardından bu hücrelerin tamamı farklı şekilde de olsa iyileşmeye başlar. Akciğer genel olarak daha sağlıklı ve verimli bir hal alır. Bu sürecinde sonunda akciğerler kendilerini yenilemeye başlar ve bu da daha çok öksürme, daha çok balgam demektir. Özellikle sigara bırakma ilaçları bir yan etki olarak ilk dönemde balgamı artırabilir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Sökmek İçin Doğal Yöntemler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Sökmek için Doğal Yöntemler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Sökmek için Doğal Yöntemler

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam sökmek balgam artışıyla birlikte özellikle ilerleyen yaşlarda daha da zorlaşıyor. Ancak sizler için hazırladığımız öneriler sayesinde siz de tertemiz bir havayı solumaya başlayabilirsin. Üstelik bu yöntemlerin tamamen doğal ve kolay uygulanır olması ise bir diğer sevindirici haber.

Balgam Sökmek İçin Limon Tüketmek

Balgamı uzaklaştırma konusunda limon tüketmek oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için 1 bardak ılık suyun içerisine birkaç bilim limon at ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp süzerek karışımı iç. Limonu balgam atmak için bitkisel yöntemler arasında denemek istiyorsan, bir başka yöntem de limon dilimlerine tuz serpip limonu emerek bitirmek olabilir. Limonu emdiğinde boğazının biriken toksik maddelerden kısa sürede arındığını göreceksin.

Balgam Atmak İçin Buhar Banyosu

Sigaranın neden olduğu balgamın dışarı atılması için solunum yollarının nemlendirilmesi gerekir. Sen de sigarayı bıraktıktan sonra balgam sorunundan daha hızlı kurtulmak için nem yani buhar banyosu yapabilirsin. Bu yöntem için bir kap içerisine kaynar su dök ve kaba yaklaşıp başını bir havlu ile ört. Buharı yakından ve direkt olarak soludukça balgamı atman kolaylaşacak ve nefes alman rahatlayacak. Su ılıyana kadar derin nefesler alıp vererek buhar solumaya devam et.

Buhar yöntemi ile balgam atmak için çözüm arıyorsan, soluduğun suyun içerisine limon ya da okaliptüs esansından bir damla ekleyebilirsin. Aktarlarda bulabileceğin bu yağlar solunumun rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Evinde buhar makinesi varsa bulunduğun odayı buharla nemlendirmeyi de deneyebilirsin.

Balgam Atmak İçin Ne Yapmalı?

Balgam Atmak İçin Ne Yapmalı?

Balgam Söktürücü Olarak Tavuk Çorbası

Genelde grip ya da nezle için tüketildiğine aşina olduğumuz tavuk suyu çorba tarifi, bu defa doğal balgam söktürücü olarak karşımıza çıkıyor. Sigarayı bırakmanın ardından balgamı atmayı kolaylaştırmak için gün içinde en az 1 kere tavuk suyuna çorba içmelisin. Çorbanı evde yaparak içine birer tutam sarımsak ve zencefil atarak, çorbanın etkilerini daha da güçlü kılabilirsin.

Tuzlu Su ile Balgamı Sökmek

Sen de sigarayı bıraktıysan sigarayı bıraktıktan sonra balgam atmayı kolaylaştırmak için tuzlu su yöntemi gibi pratik bir yöntem ilgini çekebilir. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekle ve iyice karıştır. Bu karışımla gün içinde ağzını gargara yap. Bu karışım hem balgam atmayı kolaylaştıracak hem de ağzının sigaradan sonra steril olmasına yardımcı olacak.

Balgam Atmak için En Kolay Yöntem Öksürmek

Öksür! Evet, gün içinde öksürme ihtiyacın geldiğinde asla tutma ve bol bol öksürme çalışması yap. Kulağa kötü gelebilir ancak öksürerek balgamı uzaklaştırmak, vücudundaki toksik maddeleri atmana yardımcı oldukça rahatlayacaksın.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonra öksürük krizi, balgam artması gibi sorunlar yaşayabilirsin. Ancak bu sorunları minimuma indirmek de senin elinde. Süt ve süt ürünleri tüketmeyi bırakmak ilk kuralın olacak. İçerisinde kazein bulunmasından dolayı bu ürünlerin balgam sorununu tetiklediğini bilmende fayda var.

Kilo vermek için olduğu gibi balgamdan kurtulmak için de dikkat etmen gereken bir diğer kural, kızartmaları hayatından çıkarmak. Kızarmış yiyecekler akciğerlerinin temizlenmesini zorlaştırır ve balgam sorununu artıracaktır.

Sen de sigarayı bıraktıktan sonra balgam gelmiyor diye şikayetçi oluyor musun? Sigarayı bıraktıktan sonra balgam atmak için ne yapıyorsun? Sigarayı bıraktıktan sonra balgam sökmek hakkında tüm soru ve görüşlerini yorum olarak paylaşmayı unutma.

“Sigarayı Bıraktıktan Sonra Nasıl Balgam Atılır?” üzerine 13 yorum

  1. TYRYAKY DEVRAN says:
  2. Ünal says:
  3. Anonim says:
  4. Tiryaki Ümit says:
    • Anonim says:
  5. Emel KESKİN says:
  6. Berat TEKELİ says:
  7. Eylül YILMAZ says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg