• 84.151
Anasayfa
Sağlık Haşimato Hastalığı Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Haşimato Hastalığı Nedir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Haşimato Hastalığı Ne Demektir? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Haşimato hastalığı ne demek? Haşimato hastalığı tamamen iyileşir mi? Haşimato hastalığı kanser yapar mı? Haşimato hastalığı tedavi edilmezse ne olur? Haşimato hastalarının yorumları neler? Haşimato hastalığında beslenme nasıl olmalı? Sen de ne demek olduğu, Haşimato ilaçları, tedavisi hakkında tüm bilgileri ve çok daha fazlasını bizimle öğrenebilirsin.

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato Hastalığı Nedir?

Haşimato Hastalığı Nedir?

Bir diğer adı Haşimato tiroidi olan bu hastalık, yani orijinal adıyla Hashimoto hastalığı, vücudun kendi bağışıklık üyelerinin kendi tiroit hücrelerine saldırıda bulunup onu parçalamaya çalıştığı dikkat çekici bir hastalıktır. Bu durum sonucunda tiroit bezinde iltihaplanma oluşmakta ve bezin yetersiz çalışması hipotiroide yol açmaktadır.

Bu hastalıktan şüphelenilen durumlarda ultrasonografik incelemeler ve anti-TPO gibi testler ile tanı konabilmektedir. Şimdi anti TG nedir ve bu hastalık nelere yol açabilir gibi tüm sorularınıza yanıt veriyor olacağız.

Haşimato Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Haşimato Hastalığı Nedenleri

Haşimato Hastalığı Nedenleri

Yaygın şekilde kronik tiroid ile karakterize olan bu hastalığın temel nedeni bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorların tiroit bezine saldırması olmaktadır. Uzmanlara göre bu anormal durumu başlatan farklı etmenler bulunmakta ve bu etmenler şu şekilde özetlenmektedir:

Genetik: Hastalığın en yaygın nedeni olan genetik, genelde ailede bir kişide bu hastalığın görülmesi durumunda daha sonraki nesillerde de görülmesine neden olmaktadır. Hastalığın genetik kökenli olması durumunda genelde birinci derece akrabalar etkilenir ve bir alt nesilde anti­TPO ve antitiroglobulin olarak adlandırılan tiroit bezi antikorları yüksek seviyede bulunur. Bu bilgilere Haşimato hastalarının yorumları da eklendiğinde, hastalığı taşıdığı öğrenilen birinin yakınlarının da test yaptırması gerektiği söylenebilir.

Hormonlar: Kadınlarda erkeklere nazaran tam 7 kat daha sık görülen bu hastalıkta cinsiyet hormonlarının da bir neden olabileceği düşünülmektedir.

Fazla iyot tüketimi: Bilimsel çalışmalara göre iyot mineralini normalden fazla almak, hastalıkla ve tiroit hormonunun doğru oranda salınmasıyla yakından ilişkilidir.

Mikroorganizmalar: Antikor üretimini arttıran ve bu sebeple antikorların fazla gelen kısmının tiroide saldırmasına yol açabilen bir diğer etmen de virüsler ve bakterilerdir.

Hamilelik: Kadınların gebelik döneminde bu hastalığa yakalandığı da görülebilir.

Stresli yaşam: Aniden üzüntü yaşanması, depresyon ve stresli yaşam şekli beraberinde hormonal ve bağışıklık sistemi sorunları da taşımaktadır.

Radyasyon: Bazı hastalıkların tedavi sürecinde istemsiz olarak, bazen de teknolojik aletlerden ya da meslekten dolayı radyasyona fazla maruz kalmak, bağışıklık düzenini olumsuz etkileyerek hastalığa sebep olabilir. Hatta yapılan araştırmalata göre Çernobil vakası esnasında meydana gelen nükleer patlama sonucunda Hodgkin hastalığı gibi radyasyonla ilişkili hastalıklar meydana gelmiş ve beraberinde Haşhimoto hastalığının da karşılaşma oranını yükseltmiştir.

Haşimato Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Haşimato Hastalığı Belirtileri

Haşimato Hastalığı Belirtileri

Bu otoimmün tiroid hastalığı durumunda kişilerde gözle görülür ve belirgin bazı belirtiler meydana gelecektir:

 • Yorgunluk hissi
 • Depresyon gibi ruhsal hastalıklar
 • Sinirlilik ve gerginlik
 • Şişkinlik ve ödem
 • Kabızlık gibi sindirim sorunları
 • Cilt renginde solma
 • Yüksek kolesterol seviyesi
 • Soğuğa karşı hassasiyet ve sık üşüme
 • Saçlarda dökülme, incelme ve kuruma
 • Seste kısılma
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrılar
 • Adet kanamasının artması
 • Nabzın düşmesi
 • Hamile kalamamak
 • Hafıza ve konsantrasyon gibi zihinsel aktivitelerde zayıflık
 • Zayıflamak isteyip kilo verememek

Bahsedilen durumlar karşısında mutlaka bir endokrinoloji uzmanına danışılmalı ve kişi uygun testlere tabi tutulmalıdır.

Hashimoto Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Hashimoto Hastalığı Tedavisi

Hashimoto Hastalığı Tedavisi

Hastalığın en büyük ve en çok dikkat çeken sonucu tiroit hormonları üzerine olduğundan, bu hormonun telafi edilmesi tedavinin en önemli basamağıdır. Hormonların ilgili tedavi boyunca eksik olduğu kadarının yerine konması yeterlidir.

Tiroit ilaçları ile gereken desteğin sağlanması mümkün olduğu gibi, ideal hormon seviyesinde küçük oynamaları bünyenin yalnızca beslenmeye dikkat edildiğinde tolere edilmesi mümkün olabilmektedir.

Antikor Yüksekliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Antikor Yüksekliği Tedavisi

Antikor Yüksekliği Tedavisi

Hastalığın nedeni ne olursa olsun antikor yüksekliği ve tiroidin etkilenmesi beraberinde sistemik sorunları da doğuracaktır. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda tablonun giderek ilerlediği bilinmelidir. Durumun ciddiyet kazanması halinde kısırlık, hipertansiyon, kalp damar sorunları, düşük doğum, engelli bebek doğurma, guatr, ruhsal bozukluklar ve miks türde ödem gibi çok daha büyük sorunlar meydana gelebilir.

Bahsedilen tüm bu bilgiler ışığında, hormonal kaynaklı ciddi sorunlardan korunmak adına hastalığın tanısından hemen sonrasında uygun tedaviye başlanması gerektiği anlaşılmaktadır.

Haşimato Hastalığı Nedir? – Video

Sizler için Haşimato hastalığı tamamen iyileşir mi ya da iyileşmesi için ne yapmak gerekir gibi farklı pek çok soruyu açıklığa kavuşturduk. Sen de diğer sorularını ve kendi deneyimlerini yorum olarak eklemeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg