• 5.591
Anasayfa
Sağlık Corona Virüsü (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

       0   ADMİN      ADMİN
Covid-19 Nasil Bulasir

Covid-19 Nedir, Nasıl Bulaşır? Eller nasıl doğru yıkanır? Coronavirus (Covid-19) Korunma Yolları Nelerdir? Zatürre Nedir, Kimler Zatürre Aşısı Yaptırmalıdır? Zatürre Aşısı Covid-19’dan Korur mu? Bu makalemizde, bulaş ne demek, bulaş riskini nasıl azaltabiliriz, virüsten nasıl uzak durabiliriz gibi bir çok konuya açıklık getireceğiz.

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nasıl Bulaşır?

Yapılan araştırmalar neticesinde virüsün tek zincirli RNA virüsü olan koronavirüs ailesinden olduğu bilinmektedir. İlk vakalar bölgedeki çok büyük bir deniz ürünleri ve hayvan pazarı ile bağlantılı olduğu için virüsün hayvan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Virüsün insandan insana damlacık yolu ile ve direk olarak temas ile geçebildiği bilinmektedir. Diğer taraftan öksürme, hapşırma gibi nefes yollarla yüzeye yayılacak solunum damlacıkları ile bir süre bulaş özelliği taşıdığı gözlenmiştir. Virüs üst solunum sistemine yerleşmektedir. Yapılan incelemeler ve belirtiler göstermeden virüsü taşıyan bireyler kuluçka döneminde ki bireylere de bulaştırdığı da görülmektedir. Ama kuluçka döneminde yayılma sürecinde çok etkili değildir.

Virüs hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların solunum salgılarının temas ettiği yüzeylere dokunulmasından sonra ellerin göz, ağız, burun mukozası teması ile bulaşmaktadır. Koronavirüs (Coronavirusler) genel olarak vücut dışı ortamda uzun süre varlığını sürdürme imkanı bulunmayan virüslerdir. Yapılan araştırmalar Koronavirüsün bulaşıcılık süresi, dış ortama dayanma süresi hakkında ki bilgi henüz yeteri kadar doğrulanmamıştır.

COVİD-19 damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Damlacık yolu ile bulaşma, rahatsız bireyin solunum yolunda olan sıvı partiküllerinin öksürme, hapşırma gibi durumlarda dış ortama salınarak çevredeki bireyleri hasta etmesiyle meydana gelmektedir. Damlacıklar havada asılı kalmadığı için ve hızlaca yere düştüğü tahmin edilmektedir. Düştüğü yere yapıştığı ve bu yüzeye el ile temas edildikten sonra; buruna, yüze, göze, ağıza dokunmakla beraber hastalığın bulaştığı bilinir.

COVİD-19 virüsünde korunmak için çok basit önlemler vardır. Virüsün bulaşmasını azaltmak için devlet önemli önlemler almaktadır. Okulların tatil edilmesi ve iş yerlerine olabildiğince gidilmemesini sağlanması insanlar arasında olacak temasın azaltılması için uygulanan tedbirlerdendir. Ama bu teması tamamen önlemek açısından devlet hareketiyle mümkün değildir. Koruma mekanizmasının sağlanma görevi en çok bireylere düşüyor. Bireylerin suyu sabuna dokunması gerekiyor. Ellerimizi sık, sık ve doğru bir biçimde yıkanması gerekiyor.

Virüse Karşı Eller Nasıl Doğru Yıkanır?

Ellerimizi 20 saniye sürecek şekilde bol su ile sabunla her tarafını ovacak biçimde, parmak araları, başparmağın çevresini ovarak ve elin tüm yüzeyine sabunun geldiğinden emin olacak biçimde tarif edilmektedir. Su ve sabunun bulunmadığı ortamda virüsü ölür. Yanınızda el dezenfektanı yada kolonya bulundurmak ve bununla ellerimizi sık sık temizlemek oldukça önemlidir. Bulunduğumuz ortamda ki yüzeyleri dezenfektan yada kolonya ile temizleyerek bulaş riskini azaltabiliriz. Önlemler alınır ise; korunmanın %90’ı temizlikten geçiyor, kendimizi korursak toplumu da korumuş oluyoruz. Diğer yandan “Ben gencim geçirmem, bana bulaşmaz, bende hafif seyreder” gibi düşünceler ve tedbirli davranmamak için bahaneler oluşturmamalıdır.

Virüs bulaşmış gençler ve çocuklar da bulunmaktadır, böylece yakınları olan yaşlılara da bulaşacaktır. Yaşlılara virüs bulaştırmamak ise gençlerin görevidir. İster genç olun, ister yaşlı olun herkesin aynı sorumluluğu benimsemesi gerekir. Başkalarına virüs bulaştırmamak için kurallara dikkat etmesi gerekir. Bir kişinin kurallara uymaması bütün toplumsal tehlikeyi arttıracaktır. Dünyaca çok dikkatli bir şekilde kurallara uymak zorundayız.

Covid-19 Korunma Yolları Nelerdir?

Covid-19 Korunma Yolları Nelerdir?

Coronavirus (Koronavirüs) Korunma Yolları Nelerdir?

Koronavirüs türünün sebep olduğu Covid-19 virüsünü engelletecek aşılar geliştirilme aşamasında olduğundan hastalığı önlemenin en etkili yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Virüs temel olarak insandan insana bulaş olma çok basit, ama önlemler alınması sonucunda hastalığı önleme yolunda adımlar atılmaktadır.

COVID-19 bulaş riskini önlemek için alınması gereken en önemli önlemlerden biri elleri sık sık sabun ve suyla yıkamaktır. En başta halka açık bir yerdeyken burnunuzu sildikten, öksürdükten, hapşırdıktan sonra elleri en az 20 saniye, sabun ve suyla yıkamak gerekir. Su ve sabunun bulunmaması durumunda elleri alkol içerikli el dezenfektanı yada kolonya ile güzelce silinerek temizlenmelidir.

Kimler Zatürre Aşısı Yaptırmalıdır?

Zatürreye en sık sebep olan mikroplar pnömokoklardır. Pnömokoklara karşı aşılama uygulanmaktadır. Pnömokokların riskli olması ve sık enfeksiyona yol açtığı gruplara aşılama yapılması gereken gruplardır. 65 yaş ve üzerinde ki bireylerin herhangi bir hastalığı olmasa sonucunda pnömokokların tehdidi altında bulunur. Bu sebeple pnömokok aşılaması, 65 yaş üzeri herkese mutlaka uygulanmaktadır.

Kronik hastalıkları olan bireylerde aşı yaptırması önemlidir. Kronik kalp hastalığı olan, kalp yetmezliği yaşayan, kalp kası yetmezliği olan bireylere pnömokok aşısı yaptırması gerekir. Ama hipertansiyon haricinde başka bir kalp sorunu yoksa aşı yaptırmanıza gerek yoktur. Diyabetikler, kronik akciğer hastaları, kanser hastaları aşı yaptırmalı. Kronik bağışıklık problemi yaşayan kişiler, aşı yaptırması gereken gruptadır. Ama alerjik, nezle, grip gibi tedavi gerektirmeyen fakat sık sık rahatsızlanan bireylerin bağışıklık sisteminde tıbbi olarak kanıtlanmış bir eksikliği yoksa aşı yaptırmasına gerek yoktur.

Kronik böbrek yetmezliği yada kronik karaciğer yetmezliği yaşayan bireylerin aşı yaptırmayı ihmal etmemeleri gerekir. 65 yaş üzeri herkes aşı olmayı atlamamalıdır. Kronik sorunları olan 19-65 yaş grubu arasında ki bireylerin uzmanlara sorarak, hastalıklarının pnömokok için riskli olup olmadığını netleştirilmektedir ve aşı yaptırması mutlaka gerekmektedir.

Zatürre Aşısı Covid-19’dan Korur mu?

Zatürre, pnömokok aşısı ile koronavirüs arasında birebir ilişki bulunmamaktadır. Pnömokok aşısı koronavirüse karşı bir koruma sağlamamaktadır. Ama koronavirüs enfeksiyonu ağır bir virütik enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Sonrasında insanlarda zatürre gelişim göstermektedir. Yapılan Zatürre aşısı, koronavirüs sonrasında gelişebilecek zatürreye karşı bir koruma sağlamaktadır. Bundan bir yıl önce pnömokok aşısı kime yapılması gerekiyor ise bu salgın sürecinde pnömokok aşısı yine onlara uygulanmaktadır. Salgın olduğu için değil, pnömokokların oldukça ciddi problemlere yol açan zatürreye yol açtığı için bu yöntem uygulanmaktadır.

Zatürre Aşısı Koronavirüse Karşı Ne Kadar Korur? – Video

Zatürre hakkında bilginiz var mı? Hayatınızda hiç zatürre aşısı oldunuz mu? Virüs geçirdiniz mi? Geçirdiyseniz hafif mi ağır mı? Geçirmediyseniz kendinizi korumayı nasıl başardınız? Salgın hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle tecrübelerinizi yorum yaparak paylaşın ve bizleri de bilgilendirin. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg