• 10.622
Anasayfa
Estetik Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

       0   ADMİN      ADMİN

Ağız içinde bulunan çürükler her zaman diş kayıplarına yol açar. Bu nedenle hemen tedavi edilmesi gerekir. Kanal tedavisi çürükler için en yaygın diş tedavileri arasındadır. Her ne kadar bilseniz de gelin Letsmedi yorumuyla kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır bilgi verelim.

Kanal Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tedavisi yapılmamış olan çürükler ağzınızda birçok sorun oluşturur.  Bu yüzden sorunlu dişlerinizin tamamı tedavi edilmelidir. Çok geç kaldığınızda tedavi işe yapamayabilir ve dişleriniz çekilmek zorunda kalır. Erken tanıda ve olası bir ağrıda diş hekiminize başvurduğunuzda birçok tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunlardan biri de kanal tedavisidir.

Bu süreçte dokunuz hasarlanabilir ya da iltihaplanma olabilir. Bu durumda dokunun uzaklaştırılması ve kök kanalının şekillendirilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise temizleme işlemi yapılır ve kanalın için dolgu malzemeleriyle doldurulur. Bu işleme kanal tedavisi adı verilir. Kanal tedavisi uzman diş hekimleri tarafından yapılır. Bir diş sorunu durumunda çürüklere karşı öncelikle temizleme ve sonrasında kanal tedavisi uygulaması yapılır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi çok kısa süren bir işlem değildir. Bazen birden fazla seans olabilir. Bu yüzden kanal tedavisi sürecinde doktorunuz size özel bir tedavi planı ayarlar. Tedavi sırasında şu aşamalar izlenir;

  • Öncelikle lokal anestezi yapılır. Böylece diş ve çevresindeki dokular uyuşturulur.
  • Sonrasında belirlenen çürük dişler temizlenir.
  • Ardından kök kanalları açılır.
  • Bu süreçte diş hekiminiz röntgen ister. Röntgen sonunda kanal uzunluğu belirlenir.
  • Kök kanallarının içindeki doku çıkarılır ve temizleme işlemi yapılır.
  • Birçok el aleti ve döner aletler sayesinde diş hekiminiz kanalınızı şekillendirir.
  • Kök kanalları dezenfekte edilir ve bulunan bakteriler uzaklaştırılır.
  • Kök kanalı doldurulur ve tedavi sona erer.

Kanal tedavisinde organizmalara karşı dokular doldurulduğu için dişleriniz cansız olsa da ağzınızda varlığını sürdürür. Bu süreç dişinizin durumu ve hekim tavsiyesine göre tek seans ya da birkaç seansta tamamlanır. Enfeksiyonlu dişlerde süreç daha uzun olacaktır.

Kanal tedavisi sırasında lokal anestezi olduğu için bir ağrı hissetmezsiniz. Ancak tedaviden sonra dişinizde çok az da olsa ağrı ve hassasiyet şikayetleriniz olabilir. Ancak bir süre sonra ağrı ve hassasiyet ortadan kalkar. İşleme uğramış dişinizin olduğu bölümde birkaç gün boyunca ilaç kullanabilirsiniz. Böylece acıyı ve hassasiyeti ortadan kaldırabilirsiniz.

Kanal tedavisi olmak ve kanal tedavisi hakkında bilgi almak istiyorsanız hemen Letsmedi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg