• 948.206
Anasayfa
Sağlık Reflü Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Reflü Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

       1   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Reflü Belirtileri nelerdir?

Reflü nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Teşhis edilir? Reflü Nasıl Tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz. Halk arasında reflü olarak bilinen, uzmanların ise Gasto Özofageal hastalığı olarak adlandırdığı bu hastalık rahatsız edici bir durumdur. Yemek borusuna dahada fazlası ağıza gelen yemek ve mide asitidir. Hastaların şikayetleri arasında yemek yedikten sonraki süreçte hazımsızlık, yemek borusunda yanma ve ekşime hissedilir.

Reflü Nedir?

Besinlerin yenmesi ya da aşırı yemek yenmesi sonucunda mide asidinin normal seviyesinin üstünde seyretmesi ve bu esnada mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen kasların işlevini tamamlamada sorun yaşamasına bağlı olarak gelişen bir durumdur reflü. Genel semptomları mide yanması, nefes almada zorlanma, fazla yemede mide bulantısı ve mide başlangıcında ağrı gibi şekillerde görülebilir.

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan reflü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü Hastalığı midede bulunan asitin, safra, pankreas sıvısının ve  gıda karışımının yemek borusuna gelip uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini koruma özelliğinin ortadan kalması durumudur. Bazı kişilerde geçici olup, kısa süre içerisinde geçerken bazı kişilerde fazlasıyla rahatsız edici olabilir ve sık sıkı olup ağrılı bir hastalık halini alabilir.

Reflü Neden Olur?

Fazla miktarda mide asidik içeriyle yemek borusuna uzun süre temas etmesidir. Uzun süre yemek borusuna temas eden mide asidik içeriği yemek borusunun hasarına sebep oluyor. Normal de yemek borusunun alt kısmında ‘alt özefagus sfinkteri’ denilen kas mevcuttur ve bu kastan oluşan kapağa benzer bir yapıya sahiptir. Asidin yemek borusuna geri kaçmasını önlemek midenin içerisinde kalmasını sağlamış olur.

Reflü nedenleri arasında yer alan sfinkter kapağının sık sık gevşemesi önemlidir çünkü sfinkter kapağı sık aralıklarla gevşerse mide asidi yemek boruna geri kaçmış olur.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü Nedir

Reflü belirtileri arasında en başta yemekten sonra oluşan yanma hissidir bu mideden boğaza doğru giden bir yanma ya da ağza acı-ekşi su gibi gelmesidir. Halk arasında reflü deyince akla ilk gelenler arasında baharatlı, yağlı besinler, turşu, çikolata, alkol hatta taze sıkılmış meyve suları tüketildiğinde şikayetlerin arttığı görülür.

Mide içeriğinin ağza acı-eksi durumda gelmesi ağızda kötü bir tat ve boğazda yanma bırakır, uzun süren ya da geçmeyen hıçkırık, geğirti, öksürük, yutmada güçlük gibi şikayetlerde reflünün belirtileri arasında gösterilebilir.  Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı hissetme, ses kısılması, sürekli farenjit ya da  larenjit problemi yaşayan kişilerin bir çoğunda temel sebep  reflüdür.

Reflü yani uzmanlar tarafından Gasto Özofageal hastalığı, yemek borusu, mide ve bağırsak sistemi haricinde diğer sistem ve organlarda da belirtilere neden olabilmektedir. Öksürüğe, ses kısıklığına, boğaz ağrısına ve diş çürüklerine sebep olabilir. Uyku sırasında kısa süreli soluk durmasının altta yatan hastalığın sebebinde reflüden şüphe edilmelidir.

Çocuklarda – Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır?

Reflü hastalığı çocuklar ve bebeklerde, basit görülebilecek kusmalar olabilir. Fakat çocuk/bebek süt döneminde ise bu ‘ani çocuk ölümü’ sendromu sorunu olabilmektedir. Yeni doğanlar yani bebeklik döneminde reflü boğulma ataklarına sebep olabilmektedir. Çocukluk döneminde reflü, duruş bozukluğuna, büyüme gelişimi sırasında geriliğe, solunum yolu hastalıkılarına, çocukta kansızlığa, zatüre ataklarına sebep olabilmektedir. Hatta uzmanlar çocuklu dönemi astımının üçte birinin altında reflünün yattığını dile getirmektedir.

Hamilelikte Reflü

Gebelerin yüzde atmışı gelişen gebelik dönemlerinde reflü şikayetlerinde bulunmaktadır. Gebeliğin başlayan dönemlerinde olabildiği dibi gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabiliyor. Çoğu zaman gebeliğin belirtisi olabilmektedir. Gebeliğin son bulması ile çoğu zaman reflü şikayetleri de son bulur ve herhangi sürekli bir tedavi gerektirmez.

Hamilelik gelişimiyle artan Progesteron hormonu yemek borunun alt kısmında kalan ve reflüyü engellemede büyük görev alan alt büzücü kasın daha çok ve sık gevşemesine yol açar ve bu da geri kaçışın artmasına neden olur. emek borusunu yavaşlattığı gibi mide boşaltımının zamanını da uzatıyor.

Gelişmekte olan bebek için büyük miktarda gıda emilimini sağlamakta ama mide basıncının yüksek kalmasına aynı zamanda da geri kaçısın kolay olmasına sebep oluyor. İlerleyen gebelik döneminde ise bebek ve rahim büyümesinden dolayı karın içi basınç gün geçtikçe artmakta olacak bu da karın içi basınç arttıkça mide üzerinde ki baskı hissi de reflüyü arttırmada rol alıyor.

Hamilelikte reflü hamilelik süresinde ilaç almamaya özen gösterilmeli ve hamilelik döneminiz ile gelen reflüye ilaçsız tedavi bulmanız gerekmektedir. Yani bunlarda dikkat etmeniz gereken bir kaç yararlı bilgiler olacaktır. Az  ve sık yemek ile birlikte sıvı tüketiminden kaçınmak, çikolata, nane, baharat içeren besinler, kızartma özellikle başta bebek sağlığı sonrada sizin reflü sağlığınız için alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemekleri iyi çiğneyerek ve yavaş yavaş yemeğe çalışmak. Yatmadan önce en az iki saat önce gıda tüketimine son vermeli. Az kilo almaya dikkat edilmeli tabi herhangi bir durum söz konusu değilse.

Reflü problemi yaşıyor iseniz yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemeniz salya üretimini arttıracağından yemek borusunu koruyucu rol üstlenecektir. Yanma hissiniz varsa yoğurt ve süt tüketmeniz sizi rahatlatacaktır. Yatarken sırtınızı yüksekte tutmanız aynı zamanda sol tarafınıza doğru yatmanız sizi daha rahat hissettirecektir. Eğer sağ tarafınıza doğru yatarsanız mide ve yemek borusundan daha yüksekte konumlanacağından reflünüzün artmasına sebep olabilir.

Reflü Tedavisi

Reflü nasıl ki benzer semptomlarla ortaya çıksa da aslında herkeste yaratacağı etki ve herkesin takip etmesi gereken beslenme düzeni farklı şekillerde belirlenir. Ancak refllü belirtilerine sahip olan kişilerin ortak olarak uzak durması ya da beslenme programında yer vermesi gereken bazı temel besinler vardır.

Araştırmalara göre bitkisel kaynaklı olan proteinler sindirimi kolay olmasından dolayı mide geçişini sağlayan kasların dinlenmesini sağlarken, sizi de reflüden korumuş olabiliyor. Bu nedenle kırmızı et gibi sindirimi zor gıdalar yerine siyah fasulye gibi lif, antioksidan ve protein bakımından zengin bitkiler tüketmeniz öneriliyor.

Ağrılarınızı kontrol altına alma konusunda asidik oranı düşük meyveler lifli yapısı ile yardımcınız olabilir. Reflüsü olanlar için denenebilecek meyvelerin başında muz, kavun, çilek, armut ve şeftali yer alıyor. Domates ise reflüyü tetiklemesi ile bilinen bitkilerden.

Kolay sindirilmesi ve lif, vitamin oranı nedeniyle lahana önerilen sebzelerin başında geliyor. Bunların haricinde yağsız tüketildiği sürece diğer sebzelerin de reflü olanlar için bir etkisi olmadığı düşünülmekte. Yulaf, beyaz peynir, mısır ekmeği, kepekli ekmek, soya peyniri ve yumurta akı da sabahları midesi daha hassas olan reflü hastaları için tavsiye edilen kahvaltılık besinler arasında.

Yağlı gıdalar reflüyü tetikleme konusunda akla ilk gelen besin grubu. Aşırı tuzlu konserveler, kızartmalar, koruyucu madde içerikli içecekler, turşu, domates, soğan ve sarımsak, reflüsü olanların bir süreliğine mümkünse hiç tüketmemesi gereken besinler. Baharatların da mide asidini arttırma konusundaki etkisi düşünüldüğünde reflü olan kişilerin beslenme listesinde bulunmaması gerektiğini söylemek mümkün. Nane ise baharatlar içerisinde özellikle uzak durmanız gerekenlerin başında, öyle ki nane şekerlerine bir süreliğine veda etmeniz gerekecek.

Gazlı içecekler, portakal ya da suyu, limon ya da suyu, kızartma başta olmak üzere tüm çok yağlı yemekler, dondurma, alkol, kahve türleri, abur cuburlar ve pastane ürünleri hali hazırda sağlığına önem veren herkesin uzak durması gereken besinler olsa da reflü beslenme listesi için özellikle kırmızı alarmlar yanmasına neden olan besinler olarak görülüyor.

Reflü Yastığı ve Yatağı

Asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesi kişi oturup ya da yata pozisyonda iken gerçekleşebilmektedir. En temel reflüyü arttıran pozisyon yatarken ki durumdur. Çünkü yatarken asitin, yemek borusundan geçişi ardından da ağza gelen acı-eksi tat ağzınızın tadını bozması daha kolay olacaktır. Bu nedenle yatarken ya da uzanırken başın vücuttan daha yukarıda olması gerekir. Reflü yatağı denildiğinde, hastanede bulunan yataklarda ayarlama özelliği olduğu için pozisyon ayarlamak daha kolay olabilmektedir. Evlerde ise akla gelen ilk yöntemler arasında yatak başına bir kaç tuğla desteği yapmak olacaktır.

Reflü için en kolay ve sağlıklı yöntemi reflü yastığı seçimi yapmaktır. Ama bunu boyun ağrısına sebep olmadan yastığınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Boyun ağrısına neden olmadan yastığı yükseltmek de yastığın özel bir şekle sahip olduğunu akıllara getiriyor. Bu özel yastıklara reflü yastığı denir ve bu yastıklar visko tür denilen özel süngerler ile yapılan üçgen kesitli yastıklardır. Çeşitleri mevcuttur ve kişi kendi boyuna uygun olan reflü yastığını tercih etmelidir.

Reflü Ameliyatı

Reflü ameliyatları günümüzde etkin bir şekilde yapılmaktadır. Reflü ameliyatı, reflü ilaçlarını kullanmış ve fayda görememiş durumlarda, uzun yıllar ilaç kullanmayı istemeyenlerde, reflünün eşlik ettiği ilerlemiş derecede ki mide fıtığı olan kişilerde reflü ameliyatı tercih söz konusudur.

Günümüzde sık sık yapılan reflü ameliyatı nissen fundoplikasyon olup bu ameliyat ile birlikte yemek borusunun mide ile buluştuğu yerlerde ki kapak sistemini güçlendiriyor. Bu süreçte mide fıtığını da önerilmiş olur. Reflüye karşı en etkili ameliyat Nissen fundoplikasyon Altın standart olarak laparoskopik yani kapalı yapılan reflü ameliyatıdır.

Reflü İlaçları

Reflü problemi olan kişilerin ilaçların kullanımında dikkat etmesi gereken nokta kesinlikle doktor kontrolünde refü ilaçlarının alınması ve kullanılmasıdır. İlaç tedavisinde yer alan anti asit grubunda yer alan reflü ilaçları yemek borusunu korumaya yardımcı ve mide asidini bastırarak reflünün tedavisine destek olmaktadır.

Mide asidini bastırmaya yardımcı H2 blokerleri ve proton pompa intibitörleri içerdiğinden reflü ilaçları mutlaka hekiminizin önereceği dozlarda kullanmalısınız. Reflü hastalığı çoğunlukla ilaç tedavisinde belirtiler önlenebilir.

Reflü Diyeti

Reflü belirtilerinizi ve şikayetlerinizi aza indirmek için bir hekime başvurarak reflü diyetine başlayabilirsiniz. Her insanın duyarlılığı aynı olmadığından tüketilen besinlere dikkat ederek sizi rahatsız eden besinlerden uzak kalmanız reflü diyeti için en iyi seçenek olacaktır.

Reflü diyetini uygularken ufak lokmalar ile beslenmeli ve yemekten sonra hemen uykuya geçmemelidir. Uzanmak ya da uyumak istiyorsanız üzerinden en az üç saat geçirmelisiniz. Uyurken belden üst kısmının daha yüksekte olması gerekmektedir. Buna özellikte gece reflü problemi yaşayan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Sizlerde reflü problemi  ya da belirtilerini yaşıyorsanız bizlerle şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Reflüyü nasıl hafifletiyorsunuz, reflüyü nasıl yendiniz, kullandığınız bir ilaç var mı? Bizlerle yorum olarak paylaşın.

“Reflü Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?” üzerine 1 yorum

  1. Ayşe Günay Doğan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg