• 5.478
Anasayfa
Sağlık Madde Kullanım Bozuklukları Nelerdir?

Madde Kullanım Bozuklukları Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Madde Kullanım Bozuklukları

Tıp dünyası şu anda madde kullanım bozukluklarını kullanılan ilacın sınıfına göre görmektedir. Sonuç olarak, 10 farklı bozukluğu tanımlar. Hepsi, bağımlılığın belirleyici özelliklerini paylaşırlar. Doğrudan ve yoğun bir şekilde beynin ödül ve takviye sistemlerini içerirler, tipik olarak normal faaliyetlerin ihmaline ve olumsuz sonuçlara yol açan kompulsif kullanımı uyarırlar. Bazı farklılıklarla birlikte, yoksunluk belirtileri aralarında önemli ölçüde farklılık gösterse ve halüsinojenler ve inhalanlar gibi bazı ilaç sınıfları için ortaya çıkmasada, ortak semptomları da paylaşırlar.

Alkol Kullanım Bozukluğu: Alkol bir beyin yatıştırıcıdır ve alkol kullanım bozukluğu yaygındır ancak yetişkin erkeklerde %12,5 kadınlardan %5.1 daha fazladır. Erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkiler; kadınlar alkolün bazı zararlı etkilerine karşı daha duyarlı olduklarını düşünüyor.

Kafein Zehirlenmesi: Çok yüksek dozda kafein tüketiminin sonucu olan kafein zehirlenmesi, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk, yüz kızarması, gastrointestinal rahatsızlık, kas seğirmesi, düşünce ve konuşmada düzensizlik, kalp ritmi bozuklukları, tükenmezlik dönemleri ve psikomotor gibi semptomlarla kendini gösterir.

Esrar Kullanım Bozukluğu: Esrar kullanım bozukluğu 18-29 yaşları arasında en yüksek seviyededir %4,8 ve bozukluğun yaygınlığı yaşla birlikte azalmaktadır.

Fensiklidin ve Diğer Halüsinojen Kullanım Bozukluğu: Bu maddeler algıyı değiştirir. Fensiklidin genellikle melek tozu olarak adlandırılır ve zihnin vücuttan ayrı olduğu hissini üretir.

Uçucu Madde Kullanım Bozukluğu: Uçucu maddeler, uçucu hidrokarbonlardır; yapıştırıcılardan, yakıtlardan, boyalardan ve diğer uçucu bileşiklerden salınan ve psikoaktif etkileri olan zehirli gazlardır. Bozukluk öncelikle 12 ila 17 yaşları arasında görülür.

Opioid Kullanım Bozukluğu: Opioid uyuşturucular arasında yasadışı uyuşturucu eroin ve diğerlerinin yanı sıra oksikodon, kodein, morfin ve fentanil gibi reçeteli ağrı kesiciler bulunur.

Sedatif, Hipnotik veya Anksiyolitik Kullanım Bozukluğu: Uyku hapları ve anksiyete önleyici ilaçlara bağımlılık bu kategoriye girer. Alkol gibi, bu ajanlar da beyin depresanlarıdır. Bozukluğun oranları 18 ila 29 yaşları arasında en yüksektir.

Uyarıcı Kullanım Bozukluğu: Bu gruptaki maddeler arasında amfetaminler; en iyi reçeteli ilaç Ritalin olarak bilinen metilfenidat ; ve kokain. Uyarıcı ilaçlar genellikle dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu ve narkolepsinin tedavisi için reçete edilir. Kokain kullanımı 18 ila 25 yaşları arasındakiler arasında en yüksek seviyededir.

Tütün Kullanım Bozukluğu: Tütündeki nikotin, merkezi sinir sistemi uyarıcısı görevi görür. Araştırmalar, yetişkin sigara içenlerin yüzde 68’inin bırakmak istediğini ve yüzde 50’sinin bırakmayı denediğini gösteriyor.

Diğer Bilinmeyen Madde Kullanım Bozukluğu: Antihistaminikler, betel fındık ve kortizolden steroidlere kadar değişen maddeler de merkezi sinir sistemi üzerinde ciddi sorunlara neden olan kompulsif kullanıma yol açan etkilere sahip olabilir.

Kumar ve Diğer Kompulsiyonlar veya Bağımlılıklar

Bağımlılık kokain, alkol, uçucu maddeler veya nikotin gibi biyokimyasal maddelerle sınırlı değildir. Anında ödül için fırsatlar sağlayan davranışları içerebilir. Bu tür faaliyetlerden gelen hızlı geri bildirimler nedeniyle, bir eğlenceyi hızla, diğer yaşam amaçlarının ihmal edilmesine yol açabilecek ve büyük miktarda para kaybından işlerin aksamasına kadar zararlı sonuçlar yaratabilecek zorunlu bir ödül arayışına dönüştürebilirler.

Kumar bozukluğunun göstergesi olan davranışlar şunları içerir:

  • İstenen heyecanı elde etmek için artan miktarlarda parayla kumar oynama ihtiyacı.
  • Kumar oynamayı kesmeye veya durdurmaya çalışırken huzursuzluk veya sinirlilik.
  • Kumarı azaltmak veya durdurmak için tekrarlanan başarısız çabalar.
  • Kumarla meşgul olma.
  • Kumara yol açan duygusal sıkıntı duyguları.
  • Kumar kayıpları ve ardından onları telafi etme girişimleri.
  • Kumar oynadığının boyutunu gizlemek için yalan söylemek .
  • Önemli ilişkileri veya işi, okulu veya diğer yükümlülükleri tehlikeye atan kumar.
  • Başkalarından borç para almaya yol açan finansal çaresizlik.

Haziran 2018’de Dünya Sağlık Örgütü , Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının en yeni baskısında, olumsuz sonuçlarına rağmen diğer ilgi alanlarına ve günlük etkinliklere göre öncelik kazanacak derecede dijital oyun veya video oyununu içeren Oyun Bozukluğunu dahil etti.

Dünya çapında farklı disiplinlerden ve coğrafi bölgelerden uzmanların fikir birliğini yansıtıyor. Dijital veya video oyun etkinlikleriyle uğraşanların yalnızca küçük bir bölümünün özellikle de etkinlik üzerindeki kontrolünü bozan ve bu etkinliklerde aşırı zaman harcayanların tanı için risk altında olduğuna dikkat çekiyorlar.

Akıllı telefon kullanımı, internette kumar oynama, oyun oynama, pornografi hatta yemek yeme ve alışveriş gibi aşırı davranış kalıpları olası davranışsal bağımlılıklar olarak inceleniyor. Bu tür faaliyetler bol miktarda anında ödül için fırsat sağlasa da bağımlılık davranışı için tüm kriterleri karşıladıkları henüz belirlenmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg