• 1.175.121
Anasayfa
Sağlık Eğilince Burundan Neden Su Gelir? Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

Eğilince Burundan Neden Su Gelir? Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

       9   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Eğilince Burundan Neden Su Gelir? Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

Burundan eğilince su gelmesinin nedenleri nelerdir? Eğilince neden burundan su gelir? Eğilince burundan gelen sıvı nedir? Eğilince burundan sarı su gelmesi neye işaret? Burundan su gelmesi hakkında tüm merak ettiklerini yazımızda bulabilirsin.

Eğilince Burundan Neden Su Gelir?

Eğilince Burundan Neden Su Gelir?

Eğilince Burundan Neden Su Gelir?

Bazen burnundan sıvı gelişine farklı belirtiler de eşlik edebilir. Örneğin kronik rahatsızlığı olanlar için sinüzit belirtileri arasında sıkça akıntı duyulur. Solunum yollarının özellikle üst kısımları etkilendiğinde de akıntı şikayetin olabilir. Elbette bahar nezlesi burnun akmasıyla direkt ilişkili ancak geçici ve paniğe neden olmayacak bir diğer rahatsızlıktır. Ancak durum sandığından daha ciddi de olabilir. Beyin ve omurilik çevresinde ya da içinde bulunan özel bir sıvı, iç kısımda yer alan bir tahrip nedeniyle burnundan çıkıyor olabilir. O zaman gelelim konunun detaylarına…

Eğilince Burundan Su Gelmesi Nedenleri

Genelde eğildiğinde yaşanan burundan su gelmesi durumunda farklı sorunlardan şüphelenebilirsin. Daha çok şeffaf bir şekilde çıkan bu suyun nedenleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 • Alerji çeşitleri
 • Bahar nezlesi
 • Mevsim ya da sıcaklık değişiklikleri
 • Sinüzit
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Beyin omurilik sıvısı akması
 • Solunum yolları enfeksiyonu

Bahsedilen nedenlerden hangisini yaşamakta olduğun ancak doktoruna başvurarak öğrenebileceğin bir durumdur. Ancak doktorlar önderliğinde sorununa dair aklına takılan her detayı hemen şimdi bizimle öğrenebilirsin.

Eğilince Burundan Su Gelmesi Nedenleri

Eğilince Burundan Su Gelmesi Nedenleri

Baş Ağrısından Sonra Burundan Su Gelmesi

Soru: Başım sürekli ağrıyor ve beraberinde burundan su gelmesi sorunu yaşıyorum. Şikayetlerimin nedeni ne olabilir?

Doktorumuzun cevabı: Eğilince burundan su gelmesi nedenleri arasında en yaygın görülenleri alerjiler, sinüzit ya da beyin omurilik sıvısının akmasıdır.  Bu durum içerideki bir hasardan dolayı yaşanabilir.

Burundan Su Damlaları Geliyor

Soru: 2 hafta gibi bir süredir burnumdan damlalar şeklinde su geliyor. Herhangi bir baş ağrısı şikayetim yok ancak internetten yaptığım araştırmalar beyin omurilik sıvısının burnumdan geldiğini işaret ediyor. Sebep ne olabilir?

Cevap: Bahsedilen durum oldukça sık duyduğumuz bir şikayettir. Ancak eğilince burundan gelen sıvı her zaman omurilik sıvısı olmak zorunda değildir. Sıvının nereden geldiği ve ne olduğu ancak bir kulak burun boğaz uzmanının yapacağı değerlendirme ile anlaşılabilir.

Eğilince Burundan Su Gelmesi

Eğilince Burundan Su Gelmesi

Eğilince Burundan Su Gelmesi

Soru: Annem eğildiği zaman burundan sıvı gelmesi yaşıyor. Bu durumun nedeni sinüzit midir yoksa omurilik sıvısı mı gelmektedir?

Cevap: Burundan su gelmesi nezle gibi akut bir durum yoksa, beyin omurilik sıvısının akması olarak kabul edilir. Ancak emin olmak adına bir beyin ve sinir cerrahının değerlendirme yapması şarttır. Sudan örnek alınmalı ve Beta2-transferrine içerip içermediği kontrol edilmelidir. Çünkü bahsedilen bu madde yalnızca beyin sıvısı içerisinde vardır.

Namaz Kılarken Burundan Su Gelmesi

Soru: Namaz kılınca ya da eğilince burnumdan su geliyor ancak yalnızca sol yanından ve 7-8 damla kadar. Bu sorunum için hangi doktora gitmem gerekiyor?

Cevap: Burundan sıvı gelmesi halinde kişinin mutlaka bir beyin ve sinir uzmanına görünmesi gerekir. Bahsedilen şikayetleri olan kişiden su örneği alınır ve incelenir. Ardından beyin tomografisi, MR sonuçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece sıvının beyinden gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

Sabahları Burnumdan Ilık Bir Sıvı Geliyor

Soru: Bazı günlerde uyandıktan sonra yüzümü yıkarken burnumdan ılık bir sıvının geldiğini hissediyorum. Bunun nedenini öğrenmek ve çözmek için ne yapmalıyım?

Cevap: Gelen sıvının rengi, içeriği, hangi sıklıkla ve ne kadar çok geldiği gibi soruların hepsinin muayene içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Tanı koymada özellikle burun sıvısının içeriğinde bulunan maddeler belirleyici özelliktedir. Tam tedavi için önce tanı konmalı, tanıya için de doktora başvurulması gerekmektedir. Konuyla ilgili bir beyin ve sinir uzmanına ya da kulak burun boğaz uzmanına görünülmesi en doğrusu olacaktır.

Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?

Görüldüğü gibi şikayetin farklı nedenleri olabilir ve nedene bağlı olarak tedavi de değişmektedir. Örneğin sıvı gelmesine burun uyuşması ya da yanması gibi başka şikayetler eşlik edebilir. Genelde şeffaf su alerjiyle, beyaz su beyin omurilik sıvısı ile ilişkilendirilir. Ancak paniğe kapılmadan önce mutlaka doktora başvurmalısın. Bahsedilen durumların hepsi tedavi edilebilir ve doktorun yönlendirmelerini takip etmen yeterlidir.

Alerjiler ya da nezle gibi akut durumların kontrolü kolaydır ve büyük ölçüde ilaç tedavisinden fayda sağlanır. Ancak sinüzit tedavisi gerektiren kronik tablolar ya da beyin omurilik sıvısının akması gibi ciddi vakalar kişiye özgü, farklı ve uzun vadeli tedavileri gerektirecektir.

Eğilince burundan su gelme nedenleri nelerdir? sorusu için tüm yanıtları paylaştık. Peki sen burundan aniden su gelmesi sorunu yaşıyor musun? Sen de konuyla ilgili tüm görüşlerini, tecrübelerini ve sorularını bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutma.

“Eğilince Burundan Neden Su Gelir? Burundan Su Gelmesi Nasıl Geçer?” üzerine 9 yorum

 1. Ziyaretçi says:
  • Halime says:
   • Necmi says:
  • Yasemin says:
 2. Ayşe 34 says:
  • Glhn says:
 3. Nehir says:
  • Fs says:
 4. Aygül says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg