• 172.345
Anasayfa
Sağlık Demir Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Demir Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

       2   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Demir Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Demir yüksekliği nedir? Demir yüksekliği zararlı mıdır? Demir fazlalığı hangi hastalıklara yol açar? Kanda demir oranı fazlalığı neden önemlidir? Demir yüksekliğinin belirtileri nelerdir? Demir fazlalığı ve hangi hastalıklara yol açabileceği hakkında tüm bilmen gerekenleri senin için bu yazımızda bir araya getirdik.

Demir Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Demir Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Demir Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Kandaki demir oranının artması ve bu durumun kronik bir hal alması halinde yavaş yavaş bazı belirtileri gözlemleyebilirsin. Hemen her yaşta karşılaşılabilen bu durum özellikle hamileler ve ileri yaşta olanlar için daha büyük risk arz eder. Özellikle hamilelikte demir yüksekliği belli bir seviyeye kadar normal karşılanırken, bir noktadan sonra anne ve bebek sağlığı için mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

Kanda demir yüksekliği belirtileri kısaca şu şekilde listelenebilir:

 • Saç dökülmesi
 • Eklemlerde ağrı
 • Adet gecikmesi
 • Cinsel açıdan isteksiz olma
 • Sürekli yorgunluk hali
 • Cilt renginde değişmeler
 • Karın bölgesinde ağrı
 • Tiroid bezinin az çalışması

Demir Fazlalığı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Demir Fazlalığı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Demir Fazlalığı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Peki demirin kanda yüksek oranda bulunmasını anlamanı sağlayabilecek belli başlı belirtilerden bahsettik. Şimdi bu belirtilerin bizim için neden önemli olduğuna gelelim. Demir fazlalığı belirtileri gösteren kişiler, bu belirtilerin üzerine gitmez ve uygun tedavi görmezse vücudunda bazı aksamalarla karşılaşır. Sorun kronik bir hal alırsa eğer kalp, karaciğer gibi hayati organlarda ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Demir yüksekliği ferritin düşüklüğü gibi kan değerleri üzerinden tespit edilen sorunların tedavi edilmemesi halinde olasılığı artan hastalıklar ise kısa şu şekilde:

 • Kalp ritminde düzensizlikler
 • Kalp krizi ya da yetmezliği gibi kalp sorunları
 • Diyabet
 • Osteoartrit
 • Depresyon türleri
 • Kemik erimesi
 • Karaciğer ya da dalağın büyümesi
 • Kısırlık, iktidarsızlık gibi cinsel sorunlar
 • Adrenalin problemleri
 • Erken dönem nörojenik hastalıklar
 • Karaciğer enzimlerinde artış

Görüldüğü gibi kan değerlerinin normal aralıklarda seyretmemesi ve demirin fazlaca olması halinde oldukça ciddi sorunlarla karşılaşabilirsin. Bahsedilen bu sorunlardan erken dönemde korunmak için doktorun demir fazlalığı diyeti ya da ilaç tedavisi gibi farklı tedavileri uygun görebilir. Ancak kendin için en doğru tanı ve tedaviyi öğrenmen için öncelikle doktoruna başvurman gerekir.

Demir Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Demir Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Demir Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bahsetmiş olduğumuz belirti ve sonuçların hepsi seni bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için bir araya getirdiğimiz bilimsel bilgiler. Ancak senin şikayetlerinin ne anlama geldiğini değerlendirecek ve uygun tedaviyi belirleyecek tek kişi uzman doktorun. Kesinlikle belirtilerden yola çıkarak kendi kararınla demir fazlalığı için ilaç almak ya da kendi diyetini uygulamak gibi bir yanlışa düşmemelisin. Kan değerlerin doğrultusunda sorunun ne olduğunu bir uzmanın tespit etmesi gerektiğini ve yanlış uygulamalarla kendine zarar vererek tedaviyi zorlaştıracağını unutmamalısın.

Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabileceğinden bahsettiğimiz demir fazlalığı aslında sende endişe yaratmamalıdır. Çünkü tespit edilmesi halinde bu sorunun çözülmesi ve kan değerlerinin normale kavuşması da aslında oldukça kolaydır. Demir fazlalığı olanlar ne yemeli ya da nelere dikkat etmeli gibi konularda doktorun eminiz seni doğru bilgilerle yönlendirecektir. Yalnızca beslenme düzenlenmesi ve birkaç ilaç takviyesi ile sorunu erken dönemde çözebileceğine emin olabilirsin. Yalnızca kendinde anormal birtakım durumlar gözlemlediğinde bunu ertelememeli ve kendine kulak vererek mutlaka doktoruna başvurmalısın.

Demir Fazlalığı Zararlı mıdır?

Demir Fazlalığı Zararlı mıdır?

Demir Fazlalığı Zararlı mıdır?

Hemoglobin bildiğin gibi kan hücrelerinin en önemlilerinden biri, çünkü vücuda ihtiyacı olan oksijeni taşımakla yükümlü. Hemoglobinin en temel yapı taşı ise demir elementi. Hemoglobin içerisinde bulunan demir molekülleri sayesinde oksijeni kendine bağlayabilir ve hücrelere ihtiyacı kadar hava dağıtır. Bu nedenle demirin yeterli miktarda alınması ve hücrelere hava akışının devam etmesi eşsiz bir öneme sahiptir. Ancak demirin yeterli alınması kadar sınırında alınması da vücudun fonksiyonlarına devam etmesi için önem taşıyor. Demir yüksekliği kaç olmalı sorusu tam da bu denge noktasında gündeme geliyor.

Kanda demir birikmesi ise hemokromatoz olarak isimlendirilir. Bu tıbbi durumun beraberinde vücudun farklı bölgelerinde fonksiyon aksamaları görülür. Kalp kaslar, kalp, pankreas, salgı bezleri ve karaciğer demir fazlalığı nedeniyle aşırı yük altında kalır. Bu istenmeyen durumun elbette bazı belirtileri ve belirtiler önemsenmezse sonuçları olacaktır.

Sen demir fazlalığı belirtileri içerisinden hangilerini taşıyorsun? Sen de demir yüksekliği olduğundan mı şüpheleniyorsun? Demir fazlalığı yaşadığında nasıl bir tedavi aldın? Demir fazlalığı hakkında tüm görüş ve sorularını bizimle paylaşmayı unutma.

“Demir Yüksekliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?” üzerine 2 yorum

 1. Fatih ÜNLÜ says:
 2. Selim AKTEPE says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg