• 163.844
Anasayfa
Sağlık Ferahlatan Nane Yağının 22 Farklı Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ferahlatan Nane Yağının 22 Farklı Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Ferahlatan Nane Yağının 22 Farklı Faydası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nane yağı faydaları nelerdir? Nane yağı nerede satılır? Nane yağı İbrahim Saraçoğlu yorumları nelerdir? Nane yağı zayıflatır mı? Nane yağı nasıl yapılır? Nane yağı saça faydaları neler? Sen de şifa ve güzellik için nane yağı faydaları hakkında bilmen gerekenleri yazımızda bulabilirsin.

Nane Yağı Nedir? Neden Kullanılır?

Nane Yağı Nedir? Neden Kullanılır?

Nane Yağı Nedir? Neden Kullanılır?

Bahsedeceğimiz bu yağ hem topikal bir ürün olarak kas ağrılarını rahatlatmakta hem de cildinde doğal bir serinlik sağlamaktadır. Sen de ağrı için bitkisel çözüm arayanlardansan, bu yağın mikropları uzak tutan ve kasları rahatlatan etkilerinden faydalanabilirsin. Ayrıca yağımızın nefesini tazelemekten sindirimini düzenlemeye kadar daha sayısız etkisi olduğunu da eklemek gerek.

Bitkisel ürünlerin içerisinde hem en kullanışlı hem de en ferahlatıcılarından biri olan nane yağı pek çok şekilde kullanılabilir. İstersen ağızdan ister cildine uygulayarak pek çok fayda sağlayabileceğin bu uçucu yağın bir diğer rakibi ise lavanta. Şimdi bu yağın sana sunacağı eşsiz yararlardan bahsedelim.

Nane Yağı Ne İçin Kullanılır?

Nane Yağı Ne İçin Kullanılır?

Nane Yağı Ne İçin Kullanılır?

Nanenin çıkarılan yağını temin ettikten sonra, yararlarını görebileceğin alanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Karın ağrısını yatıştırır.
  • Sindirim sorunlarını iyileştirir.
  • Nefesi tazeler ve ağız kokusunu önlemek için kullanılabilir.
  • Bağ ağrısına bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.
  • Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri vardır.
  • Bilişsel faaliyetleri destekler, odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Enerji verir.
  • Kas spazmlarını çözer.
  • Solunum borusunda istenmeyen maddeleri temizler.

Bahsedilen durumlarda, kimyasal içeren herhangi bir ilaca göre, doğallığı ve hızlı etki etmesiyle oldukça avantajlıdır.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

1-Kaslarda gevşeme: Etkili bir kas gevşetici arıyorsan bu ürün tam sana göre. Bitkisel ağrı kesici olarak kullanabileceğin bu yağın, sırt, baş ve boyun bölgelerinde büyük yararlar sağladığı görülüyor. Hatta topikal ürün olarak sınıflandırabileceğimiz bu yağın fibromiyalji ve miyofasyal ağrı gibi tıbbi durumlarda kullanımı mümkün. Dilersen yalnızca nanenin değil, okaliptüsün de yağını, mentol, kapsaisin gibi bitki kökenli preparatları da aynı amaçla kullanabilirsin.

2-Solunum yolları tedavisi: Nanenin kokusunun nefes açan yapısı sebebiyle pek çok burun spreyinde yer aldığını biliyorsundur. Ancak hem burnunun hem boğazının rahatlaması için daha doğal bir çözüm arıyorsan nanenin direkt yağını kullanabileceğini de bilmelisin. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarda da semptom azaltıcı olarak kullanılabilir.

3-Eklem ağrılarını azaltır: Saf olanını uyguladığında nanenin yağıyla eklem ağrılarını geçirebilirsin. Bunun için dilersen önce buz banyosu ile kendini gevşetebilir sonra tam bir rahatlama için yağından kullanabilirsin.

4-Açlık krizlerini önler: Nane yağı zayıflatır mı sorusu konuya dair sık aldığımız sorulardan. Peki aniden gelen açlık krizlerini önlemek için bu yağdan yalnızca birkaç damlanın yeterli olacağını biliyor muydun? Sen de kilo kontrolü için açlık krizleriyle savaşıyorsan göğsünün üzerine yağdan biraz sür ve son olarak şişeyi açıp kokusunu içine çek. Artık açlığını düşünmek zorunda değilsin.

5-Enerji verir: İçme suyuna birkaç damla bu yağdan eklediğinde, uzun süredir yorgunluk hissediyor olsan bile odaklanmanın ve enerjinin arttığını hissedeceksin.

6-Kafa derisini ferahlatır: Kullandığın şampuana birkaç damla bahsettiğimiz bu yağdan ekle. Şimdi saçlarının ve kafa derinin çok daha ferah olduğunu hissedebilirsin. Ayrıca bu şekilde bit ve kepek için çözüm arıyorsan da aynı yöntemi deneyebilirsin.

7-Alerjileri azaltır: Burun kanallarını etkisi altına alan alerjik reaksiyonlar, özellikle mevsim geçişlerindeki alerjilerde yağı kullanarak büyük ölçüde rahatlayabilirsin. Dilersen belirtileri daha da azaltmak için karanfil ve okaliptüs yağıyla birlikte karıştırarak kullanabilirsin.

8-Dikkat eksikliğine iyi gelir:Okul çağındaki çocuklarda dikkat eksikliği sık karşılaşılan bir durum. Sen de çocuğun için doğal bir çözüm arıyorsan yine bu yağın konsantrasyon artıran etkilerinden yararlanabilirsin. Bunun için burnunun altına birkaç damla yağdan damlatman yeterli.

9-Kaşıntıyı önler: Lavantayla birlikte nanenin yağını karıştırarak sürdüğünde kaşıntı şikayetin son bulacaktır.

10-Ateşi düşürür: Nanenin serinletme etkisi sayesinde ateşi yükselen çocuklarda ateşin düşmesini sağlayabilirsin. Bu amaçla kullandığın zaman naneyi biraz da Hindistan cevizi yağıyla karıştır, sonra boyun ve ayakaltlarına sür.

11-Böcek ve sivrisinek kovucu doğal çözüm: Nanenin yağını cildine uygulayarak tüm böcekleri tamamen doğal şekilde kendinden uzaklaştırabilirsin.

Nane Yağının Faydaları

Nane Yağının Faydaları

12-Cildi korur: Deri üzerindeki iltihapları uzaklaştıran nane yağı dudak balsamı ya da vücut nemlendirici olarak kullanılabilir.

13-Sivilceleri geçirir: Mikroplardan arındırma özelliği sayesinde yüz bakımında kullanıldığında sivilceleri önler. Ayrıca var olan sivilcelerin tedavisini de sağlar.

14-Baş ağrısını geçirir: Gerilen kasları gevşettiğinden bağırsakları ya da baş çevresini gevşetme ve rahatlatma amacıyla da kullanılabilir.

15-Saç onarımı: Nane yağı saça faydaları sayesinde yıpranan ve hasar gören telleri onarır. Bu amaçla biraz biberiye yağıyla karıştırıp şampuanına ekleyebilir ve bu sayede saç dökülmesini de önleyebilirsin.

16-Güneş yanıklarını geçirir: Cildi nemlendirdiğinden güneş yanığına ne iyi gelir sorusuna da yanıt olmaktadır. Bir miktar Hindistan cevizi yağıyla karıştırıp yanık acısı olan bölgelere uygulama yapman, rahatlaman için yeterlidir.

17-Bağırsak tedavisi: Bu yağın kapsül olarak satılanlarından alarak irritabl bağırsak sendromu gibi pek çok sindirim problemini kısa sürede yenebilirsin. Ayrıca kolon spazmını da çözerek şişkinlik, gaz, hazımsızlık sorunlarını da önleyebilirsin. Bu amaçla kullandığın zaman içme suyuna yağdan 1 damla ekleyebilirsin. Ayrıca bebeklerde kullanıldığında sindirimden kaynaklı kolik için çözüm olabilir.

18-Ağız kokusunu tazeler: Asırlardır nefes tazeleyici olarak kullanılan nanenin yağ olarak kullanıldığında bakterileri uzaklaştırarak daha uzun süre ve daha ferah bir ağız kokusu sağladığı bilinmektedir.

19-Mide bulantısını azaltır: İçme suyuna yağdan eklemek ya da kulak arkasına birkaç damla yağdan sürmek, kısa sürede mide bulantısını azaltır. Araştırmalara göre kemoterapi nedeniyle mide bulantısı yaşayanlarda yağın standart yöntemlerden daha etkili olduğu görülmüştür.

20-Diş çıkarma rahatsızlıklarını geçirir: Diş çıkarma döneminde ağrı kesici olarak kullanmak için naneyle Hindistan cevizinin yağını 1’e 1 oranında karıştır ve diş çıkan bölgeye uygula.

21-Hormonları dengeler: Hormonlar üzerinde dengeleyici etkisi bulunduğundan polikistik over sendromu gibi hormonlarla ilişkili rahatsızlıklarda sakinleştirici olarak kullanılabilir.

22-Kanser tedavisi: Tıbbi çalışmalara göre düzenli olarak yağın kullanımıyla birlikte radyasyondan kaynaklı DNA hasarı önlenmekte, hücre ölümlerinin önüne geçilmekte ve prostat kanseri gibi türlerde ilerleme durdurulabilmektedir.

Nane Yağı Nerede Satılır?

Nane Yağı Nerede Satılır?

Nane Yağı Nerede Satılır?

Bilindiği gibi bitkisel tedavilerde kullandığın ürünün doğallığı ve kalitesi oldukça önemlidir. Nane yağı eczane ve aktarlarda kolayca bulunmakta, bildiğin ve güvendiğin bir kaynaktan alışveriş yapman gerekmektedir. Ayrıca güvenilir internet sitelerinde de bu ürünün farklı markalar tarafından sunulanlarını bulabilirsin.

Nane yağı fiyatı aktar ve eczaneye göre değişmekte olup yaklaşık 15-20 TL gibi bir ücrete temin edilebilir.

Evde Nane Yağı Nasıl Yapılır? – Video

Sen de nane yağının faydaları ile hayatına sağlık ve doğal güzellik katmaya hazır mısın? Konuyla ilgili tüm fikirlerini ve aklına takılan sorularını yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg