• 159.071
Anasayfa
Sağlık TSH Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür? Normal Değeri Kaç Olmalı?

TSH Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür? Normal Değeri Kaç Olmalı?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
TSH Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür? Normal Değeri Kaç Olmalı?

Tiroid değerleri kaç olmalı? TSH yüksekliği kaç olmalı? TSH yüksekliği nasıl düşürülür? TSH yüksekliği tedavi edilmezse ne olur? TSH yüksekliği tedavisi ne kadar sürer? Sen de TSH yüksekliği hakkında tüm bilmen gerekenleri bu yazımızda bulacaksın.

TSH Nedir?

TSH Nedir?

TSH Nedir?

TSH açılımı tiroid stimule edici hormon‘dur. Kan testlerinde görülen değerlerden biri olan TSH’ın yani tiroid uyarıcı hormon seviyesindeki yükselmeler genel olarak troid tedavisi gerektiren durumları işaret eder. Bu değerin düşük olması hipotiroid yani tiroidin az çalışması anlamlarına gelir ve türlü sağlık sorunlarının bir sonucudur.

Hipofiz bezinin ön kısmı tarafından salgılanan bir hormon olan TSH’nin görevi T3 ve T4 hormonları üretmesi için tiroid bezini uyarmasıdır. Bahsedilen bu hormonlar sayesinde metabolik faaliyetler düzene girer. Ancak hipofizin ürettiği TSH’a tiroidin her zaman cevap vermediği görülür ve bunun altında stres, ameliyat gibi farklı nedenler yatar. İşte böylece TSH’ın artması ve tiroidin yeterli çalışmadığına dair bir işaret oluşturur.

TSH Yüksekliği Kaç Olmalı?

TSH Yüksekliği Kaç Olmalı?

TSH Yüksekliği Kaç Olmalı?

Normalde kan testlerinin sonucunda gördüğümüz TSH’ın değeri 0.4-4.2 mU/L aralığında olması gerekiyor. Bu durumda hipofizden gönderilen hormonlarla tiroidin paralel şekilde çalıştığı görülüyor. Normal değerlere bakarak TSH yüksekliği kaç olmalı diyorsan ve verdiğimiz aralıklara göre değerin düşük ya da yüksek olduğunu görüyorsan, bunun ne anlama geldiğini merak edebilirsin:

TSH’ın yüksek olması, tiroid bezinin aksamasından veya hipotiroid sorunundan ileri gelir. Eğer zaten tiroid rahatsızlığı olan biriysen ve TSH’ının yüksekliği görülebiliyorsa kullandığın ilaçların doktorun tarafından düzenlenmesi gerekir. Ayrıca çok nadir de olsa TSH’ın hipofiz bezini tetikleyen bir tümörden ileri geldiği de görülür.

TSH’ın düşük olması, guatr rahatsızlığı, Graves hastalığı ya da kanser olmayan bir tümörden dolayı görülebilir. Tiroid ilaçlarının dozunu artıranlarda ya da hamileliğin ilk aylarında TSH’ın düşüklüğünün görülmesi de normaldir.

MPV (Mean platelet volume) Nedir? MPV Yüksekliği ve Düşüklüğü

TSH Yüksekliği Nedenleri

TSH Yüksekliği Nedenleri

TSH Yüksekliği Nedenleri

Gelelim kan testi sonuçları içerisinde TSH’ın yükseldiğini gördüğümüzde akla gelebilecek olası nedenlere:

Hipotiroid:Metabolizmanın yönetilebilmesi için yeterince hormonun üretilemediği bu rahatsızlıkta; kaslarda ağrılar, incelen saç telleri, cildin kuruması, soğuktan çok etkilenme, sebepsiz şişmanlama, yüzde şişme, kabızlık, sesin kısılması, yorgunluk ve hafızanın güçsüzleşmesi gibi semptomlar görülür. Ayrıca kolesterol yükselir, adet düzensizliği ya da depresyon da yaşanabilir. Geçirilen ameliyatlar, radyasyona maruz kalmak, psikiyatrik etkili ilaçlar ve otoimmün sistem kaynaklı hastalıklar bu durumlara yol açabilir.

Tiroidin Bozulması:Bahsedilen bozukluklar arasında bezde kanser, büyüme ya da anormal hormon salgılama gibi durular yer alır. Yavaş metabolizma gibi yan etkileri olan durum kontrol altına alınmazsa sonuçları ciddileşebilir.

Hipofizde Tümör:Çok nadir bir duru olsa da TSH yüksekliğinin altında yatan neden hipofiz bezindeki bazı hücrelerin kontrolden çıkması yani aslında tümörleşmesi olabilir. Bu tümörler büyük oranda iy huylu çıkar ve vücutta farklı belirtiler verirler.

Tiroit, Hangi Hastalıklara Sebep Olur? – Video

TSH Düzeyi Nasıl Ölçülür?

TSH Düzeyi Nasıl Ölçülür?

TSH Düzeyi Nasıl Ölçülür?

Vücuttaki TSH seviyesini anlamanın tek yolu kan üzerinden test yapmaktır. Testle birlikte bezin çalıştığına dair işaretler değerlendirilir. Az çalışan tiroid hastalığı halinde TSH’ın seviyesinde yükselme, aşırı çalışan tiroidin sonucunda ise bu hormonun seviyesinde düşmeler meydana gelecektir.

Metabolik faaliyetleri değerlendirmede T3 ve T4 oldukça önemli iki hormon olarak görülür. Testin sonucunu görebilmek ise 2-3 gün gibi bir süre gerektirir. Hormon seviyelerindeki artışın nedeni tespit edilir edilmez uygun tedaviye başlanacaktır.

Prokalsitonin (PCT) Nedir? PCT Kaç Olmalıdır? PCT Yüksekliğinin Nedenleri

TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Hipotiroidi olan bir kişinin hormon seviyelerini düzenlemek için farklı yöntemlere başvurulabilir. Klinik açıdan en çok ilaçlarla müdahale edilen bu durum için diyet gibi yaşam alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik denemeler de yapılabilir.

Öncelikle TSH yüksekliği nasıl düşürülür açıklamadan önce, bilim dünyasının bu konuda farklı görüşleri olduğundan bahsetmemiz gerek. Bilim insanlarına göre hormonları dengelemek adına yaşam şekline dikkat edilmelidir ancak sorun şu ki bu standartlar kişiden kişiye değişmektedir. Bu çerçevede farklı doktorlardan farklı üst sınırlar duymak da mümkün olabilir.

Günümüzde en sık kabul edilen üst sınır 10.0 mIU/L düzeyinde oluyor. Bu sınırın üstü için de tedavi başlıyor. Levothyroxine ve benzeri ilaçlar ise bu amaçla en çok tercih edilenlerden biri. Ancak geçtiğimiz senelerde yapılan bazı çalışmaların bu ilaçların insanlar üzerindeki etkileri araştırıldığında, ilaçlara da çok güvenmemiz gerektiğini görüyoruz. Öyle ki bu ilacı alan kişilerde kalp damar hastalıklarından dolayı ölüm riski azalsa da hormon seviyelerinde ciddi bir değişim ya da kalıcı bir tedavi sağlanamadığı görülüyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere hormonun tek başına yükseltildiği yaklaşımlardan ziyade hormonları etkileyen asıl sağlık sorununun bulunup çözülmesi oldukça önemli. Ayrıca stres, beslenme gibi konularda da kişiye özel tedavi yaklaşımlarında bulunulmalı.

Tiroit Hastalığı Belirtileri Nelerdir? – Video

Sen de TSH değeri kaç olmalı sorun için yeterince bilgi edindin mi? Tüm görüşlerini ve sorularını yorumlarla bize iletmeyi unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg