• 1.899
Anasayfa
Sağlık Jinekomasti Tipleri (Type1,….Type6)

Jinekomasti Tipleri (Type1,….Type6)

       0   ADMİN      ADMİN

Jinekomasti, erkeklerde kadınsı meme büyümesi olarak adlandırılan bir durumdur. Jinekomasti tipleri, meme dokusunun büyüklüğüne, dağılımına ve nedenine göre değişebilir.

Genel olarak, Nedenine göre jinekomasti tipleri şunlardır:

Tip 1 Jinekomasti: Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Hormonal değişiklikler, genellikle ergenlik döneminde, erkeklerde meme dokusunun büyümesine neden olabilir. Fizyolojik ve geçicidir.

Tip 2 Jinekomasti: Steroid veya benzeri maddelerin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Steroidler, androjen hormonlarının üretimini azaltarak, meme dokusunun büyümesine neden olur.

Tip 3 Jinekomasti: Alkolizme bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Alkol, karaciğerdeki hormon metabolizmasını etkileyerek, meme dokusunun büyümesine neden olur.

Tip 4 Jinekomasti: İlaçlara bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Bazı ilaçlar, östrojen üretimini artırarak, bir endokrin düzensizliğe ve sonuçta meme dokusunun büyümesine neden olabilir.

Tip 5 Jinekomasti: Kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Kilo alımı, vücutta yağ birikmesine neden olabilir ve bu da meme dokusunun büyümesine yol açabilir. Bu tipe yalancı jinekomasti adı verilir. Kilo verilmesiyle düzelir.

Tip 6 Jinekomasti: Gelişim anomalilerine bağlı olarak ortaya çıkan jinekomasti tipidir. Nadir görülen bu tip jinekomasti, doğuştan gelen anomaliler nedeniyle oluşur.

Tip 7 Jinekomasti: Pet jinekomasti adını verdiğim bu tipte, jinekomasti nedeni plastiklerden vücuda alınan renksiz, kokusuz mikroplastik zerrelerinin neden olduğu Jinekomastidir. Özellikle pet şişe ve kahve dükkanları ile kamuya açık sebillerden plastik/karton bardaklara alınan çay kahve gibi sık tüketilen içeceklerde kaynar suyun neden olduğu korozyonla kana karışan mikroplastikler meme dokusundaki östrojen reseptörlerine (psödoöstrojen olarak) bağlanarak memelerde kadınsı büyümeye ve belirginleşmeye neden olmaktadır. Bu reseptörler uyarıldığında kadında meme büyümesine neden oldukları gibi aynı mekanizma ile erkeklerde de memeleri büyüteceklerdir. Konu hakkında literatür ve ileri okumalar için instagramda pet jinekomasti adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jinekomasti tipleri, tedavi yaklaşımını belirlemede yardımcı olabilir. Tedavi seçenekleri, jinekomasti nedenine, meme dokusunun büyüklüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak özelleştirilir. Jinekomasti tedavisinde altın standart, iz bırakmadan hacimsel küçülme sağlanırken tekrar jinekomasti oluşmasına neden olmamak için areola nipple ünitesi arkasında yerleşmiş ve büyümüş olan meme dokularının tamamen çıkarılmasıdır. İşlem sırasında tercih edilecek olan liposuction tipi, plastik cerrahın deneyimi ve seçilen korse: çabuk, şişlik-morarma olmadan, ağrısız iyileşme ve işe/spora/gündelik yaşama en erken zamanda başlama nedeni olabilir.

Jinekomasti ameliyatları uygun teknik ve doğru zaman detaylı muayene sonrasında doktorunuzla beraber belirlenir. Jinekomasti sonrası öneriler, Jinekomasti tedavi yöntemleri, jinekomastinin nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Jinekomasti önce ve sonrasında yapabileceğiniz bazı öneriler şunlardır:

Doktorunuzun talimatlarını takip edin: Jinekomasti tedavisinde doktorunuz size bazı önerilerde (ağır kaldırma, duş alma veya ağır sporlara başlama zamanı, seyahat ve korse giyilme şekli zamanı vb) bulunacaktır. Bu önerileri dikkatli bir şekilde takip etmeniz önemlidir.

Sağlıklı beslenin: Sağlıklı bir diyet, jinekomasti sonrası iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Dengeli bir beslenme planı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almanıza ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Bu süreçte iyileşirken özellikle alkol ve sigaradan uzak durulması yaralanma riski içeren tüketici sporlar yapmaktan kaçınılması gerekir. Fast food, işlenmiş gıdalar ve yüksek kalorili yiyeceklerden ameliyat öncesi ve özellikle sonrası iyileşme periyodunda kaçının. Bunun yerine, taze meyve, sebze, tam tahıllı ürünler, protein ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet benimseyin.

Kas kütlenizi koruyun ve göğüs egzersizi yapın: Düzenli egzersiz, jinekomasti tedavisinden sonra iyileşme sürecine yardımcı olabilir. Egzersiz yapmak, kas kütlesini artırarak meme dokusunu azaltabileceği gibi göğüs üstündeki minimal deri kas yapışıklıklarının geçmesine yardımcı olabilir. Yüzme, basketbol, tenis ve squash zamanı geldiğinde ideal göğüs görünümü için en ideal sporlardır. Spor yaparken protein tozu, steroid veya anabolik etkili yağ yakıcı veya büyüme hormonları kullanmayın.

Takviye kullanımı: Bazı takviyeler, jinekomasti sonrasında spor ve diyet yapanlar için bazı yaş grupları için yardımcı olabilir. Bunlar arasında omega-3 yağ asitleri, çinko, magnezyum, D vitamini ve B vitamini kombinleri bulunur. Ancak, takviye kullanımı öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Zorundaysanız ilaç kullanımı hakkında bilgi sahibi olun: Bazı ilaçlar, jinekomastiye neden olabilir. Bu ilaçlar arasında antidepresanlar, antibiyotikler, steroidler, kemoterapi ilaçları ve diğerleri bulunur. Eğer bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa, yan etkileri hakkında jinekomasti yapma potansiyeli için doktorunuzla konuşun.

Düzenli doktor kontrolleri: Jinekomasti tedavisi sonrasında düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek önemlidir. Bu, meme dokusundaki değişiklikleri izlemenize ve olası komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg