• 140.207
Anasayfa
Sağlık Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nedir, Neden Olur? Doğal Çözüm Önerileri

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nedir, Neden Olur? Doğal Çözüm Önerileri

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nedir, Neden Olur? Doğal Çözüm Önerileri

Genital kaşıntı nerelerde olur? Vajinal kaşıntı nedenleri nedir? Hamilelikte vajinada kaşıntı normal mi? Vajina yanması neden olur? Vajinada yanma nasıl geçer? Vajinal kokulu akıntı için çözüm nedir? Sen de vajinada kaşınma ve yanma için aradığın tüm çözümleri bu yazıda bulacaksın.

Vajinal Yanma Nedir?

Vajinal Yanma Nedir?

Vajinal Yanma Nedir?

Göreceli olarak yaygın diyebileceğimiz bir sorun olan vajinal yanma aslında kısa sürede geçmesi beklenen şikayetlerdendir. Ancak bazı durumlarda nedeni enfeksiyonlara dayanır ve tedavi edilmezse durumun ciddileşebilir. Sen de bu bölgelerde herhangi bir rahatsızlık hissediyorsan konuya dair merak ettiklerini şimdi bizimle öğrenebilirsin.

Vajinanın içerisinde ya da çevresinde yanma hissinin olması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da herhangi bir sebepten ileri gelen deri reaksiyonu işareti olarak görülür. Ayrıca vajinitis adı verilen ve bu bölgenin enfekte olduğu anlamına gelen tıbbi durumlarda da yanmalar hissedilir. Batma ve yanma şikayeti olanlar bunun genelde idrarını yaparken hissedildiğini dile getirir. Bütün genital bölgenin aynı anda rahatsız edici olması da mümkündür.

Vajinanın iç kısmından akıntı gelmesi normaldir. Sağlıklı kişilerde bu sıvılar temiz, şeffaf, çok az kokulu olur. Ancak yanmayla birlikte kötü kokulu akıntı gelmesi söz konusu olabilir ve bu sıvının rengi sarıya dönüktür. Rahatsız eden kaşınma ve yanma gibi hislerle gelen bu akıntı normal zamanda da cinsel ilişki sonrasında da görülebilir.

Vajinal Yanma Neden Olur?

Vajinal Yanma Neden Olur?

Vajinal Yanma Neden Olur?

Senin de vajinada yanma nedenleri hakkında soru işaretlerin varsa, bu nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Bakterilerin neden olduğu vajinosis (Bu durumda genelde sulu ve ince ince gelen akıntılar görülür.)
 • Mantarların neden olduğu enfeksiyonlar(Bu durumda ise akıntı beyaz ve kokusuzdur.)
 • Mantarı önlemek için kullanılan kremler ( Şaşırtıcı şekilde mantar kremleri yan etki olarak kaşınma ve yanma yapabilir.)
 • İdrar yolunda enfeksiyonlar
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (Bel soğukluğu, iltihap, genital siğil vb.)
 • Tuvalet kağıdının tahriş etmesi
 • Parfümlü tuvalet kağıdı, duş jeli, kondom, deterjan, krem gibi maddeler
 • Menopoz belirtileri
 • Spermlere karşı alerjik reaksiyon (Bu durum oldukça nadir görülse de olası nedenler arasındadır.)

Şikayetin her zaman kendini hissettirdiği gibi yalnızca dönem dönem rahatsız oluyor olabilirsin. Özellikle yalnızca cinsel ilişkide acı hissettiğini söyleyenler pek de az değildir. Şikayetini tetikleyen nedenleri bulduğunda ve ortadan kaldırdığında sorun kendi kendine çözülebilir. Ancak sürekli olarak rahatsızlık, enfeksiyon habercisi olabilir ve uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Herhangi bir şikayetin olmasa da bedenine iyi bakmak ve türlü risk faktörlerinden onu korumak isteyebilirsin. Bunun için bilmen gereken vajinada yanma ve kaşınma tetikleyici durumlar şu şekilde listelenebilir:

 • Korunmasız olarak ilişkiye girmek
 • Çok eşlilik
 • Doğum kontrol yöntemi olarak spiral ya da oral ilaç kullanmak
 • Antibiyotik kullanmak
 • Duş esnasında genital bölgeyi sert hareketlerle yıkamak
 • Kimyasal içeren ürünlerin temas etmesine izin vermek
 • Sigara kullanımı
 • Bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklar
 • Gebelik
 • Diyabet

Vajinada Yanma İçin Tanı Nasıl Konur?

Vajinada Yanma için Tanı Nasıl Konur?

Vajinada Yanma için Tanı Nasıl Konur?

Sorunun çözülebilmesi için elbette öncelikle doğru tanı konması gerekir. Bu sebeple doktora başvurduğunda pelvik bölgenin incelenmesini ve senin alışkanlıklarına yönelik bazı soruları kapsayan bir değerlendirmeye alınırsın. Ayrıca vajinanın içerisinden sıvı örneği alınır ve laboratuar ortamında inceleme yapılır. Eğer herhangi bir hastalığa dair şüphe varsa, emin olmak adına doktorlar biyopsi örneği de alabilir.

Vajinada Kaşıntı Nedeni Kanser Olabilir mi?

Vajinada Kaşıntı Nedeni Kanser Olabilir mi?

Vajinada Kaşıntı Nedeni Kanser Olabilir mi?

Vulva bölgesinde kaşınmalar ve yanmalar pek çok nedenden kaynaklı olabilir. Hatta vulva kanseri durumunda da bu belirtiler yaşanabilir. Ancak kanserin diğer belirtileri arasında kitle şeklinde yaralar, cilt yüzeyinde renk değişimleri, kasık şişmesi de yer aldığı bilinmelidir.

Vajinada Yanma ve Kaşınma için Doğal Çözümler

Vajinada Yanma ve Kaşınma İçin Doğal Çözümler

Vajinada Yanma ve Kaşınma İçin Doğal Çözümler

Duyduğun rahatsızlığın nasıl tedavi edilebileceğini merak mı ediyorsun? Sen de şiddetlenen ya da geçmeyen durumlarda öncelikle doktoruna başvurman gerektiğini unutmamalı ancak bazı doğal yöntemler hakkında bilgi sahibi olarak kendine iyi bakmalısın.

Vajinana iyi bakmanı ve onu korumanı sağlayacak bazı önerilerden bahsediyor olacağız. Ancak öncesinde doktorunun uygulayabileceği diğer tıbbi çözümlerden bahsedelim:

 • Cinsel hastalıklardan dolayı şikayeti olanlar için antiparazit ya da antibiyotik ilaç kullanımı
 • Genital mantar için krem kullanımı
 • Mantar enfeksiyonları mantar karşıtı ilaçlar ile tedavi edilir.
 • Menopoz döneminden ileri gelen rahatsızlıklar için östrojen kremi ya da tableti
 • Ayakta tedavi için uygun durumlarda steroid krem ya da losyonlar

Bahsedilen tedaviler oldukça standart ve geleneksel olup pek çok kadın bu tedavi evreleri sonrasında sağlığına kavuşmaktadır. Ancak sen daha doğal çözümler arıyorsan o zaman evde uygulayabileceğin çözümlerden bahsedelim.

Vajinada Yanma İçin Beslenme

Vajinada Yanma İçin Beslenme

Vajinada Yanma İçin Beslenme

Bakteriler bildiğin gibi bizim için faydalı olanlar ve zararlı olanlar şeklinde ayrılıyor. Eğer vajinanın sağlığı söz konusuysa yararlı bakteriler büyük önem taşıyor. Bu nedenle enfeksiyonları ve zararlı bakterileri önlemek için probiyotiklerin düzenli tüketilmesi şart oluyor. Probiyotik içeren besinler sayesinde kandida bakterisi gibi yaygın enfeksiyon nedenlerinden korunmak oldukça kolay olabiliyor.

Doktorun farklı bir rahatsızlığın için sana antibiyotik vermiş olabilir. Elbette bu hastalığı yenmek adına eğer doktorun uygun gördüyse bu ilaçları alman gerekir. Ancak bilmen gereken antibiyotik kullandığın dönemlerde yararlı bakterileri de öldürdüğün ve bu nedenle probiyotik takviyesi yapman gerektiğidir. bunun için eczanelerden kapsüller temin edebilir ya da probiyotik yoğurt tüketmeye başlayabilirsin.

Vajinada kaşınma için doğal çözüm ararken önce sorunun nedenini biliyor olman gerekir. Virüs nedenli şikayetlerinde bulaş riski yüksektir ve bağışıklığını güçlendirecek ürünlerden destek almak öncelikli adım olacaktır. Bunun için eczaneden temin edebileceğin yağ, çay ve karışımlar büyük yararlar sağlayabilir. Temin edebileceğin doğal ürünler ise:

 • Elma Sirkesi
 • Sarımsak
 • Astragalus kökü
 • Kedi pençesi
 • Zencefil
 • Zeytin yaprağı
 • Aynısafa çiçeği
 • Ekinezya
 • Oregano ve oregano yağı
 • Mürver
 • Meyan kökü

Listeyi incelediğimiz zaman elma sirkesini görüyoruz. Elma sirkesi faydaları ile neye iyi gelmez ki zaten? Genital bölgelerde pH değerini dengelemesi, mikroorganizmaları uzaklaştırması ile gerçekten de doğal bir şifa kaynağı elma sirkesi. Gün içinde içtiğin suya birkaç kaşık elma sirkesinden ekleyip içmen, genital bölgenin yanı sıra genel sağlığını da koruyacaktır ancak belirtilerin şiddetlenmesi halinde devam etmemen gerektiğini unutmadan bu yöntemi uygulaman gerekir.

Vajinada Yanma İçin Doğal Ürünler

Vajinada Yanma İçin Doğal Ürünler

Vajinada Yanma İçin Doğal Ürünler

Bir hayli yaygın olan vajinada yanma bitkisel çözüm önerilerimiz kadar kimyasallardan uzak durmak ve hijyene dair alışkanlıkları gözden geçirmekle de ilişkili. Alerjiye yol açabilecek sprey, krem, temizleyici ya da şampuan benzeri her kimyasaldan uzak durarak işe başlayabilirsin. İç çamaşırlarını yıkadığın deterjan ve yumuşatıcılar, kullandığın kondom markası, doğum kontrol köpükleri parfümlü tuvalet kağıdı, genital bölge jeli… Kimyasal barındıran bu ürünlerin her biri vajina akıntısı ve diğer şikayetlerini tetikleyen risk faktörleri.

Sen de artık çamaşırlarını doğal ürünler ile yıkamaya başlamalı, kokusuz ürünler ile temizliğine dikkat etmeli ve kullandığın tuvalet kağıdının sana uygunluğuna dikkat etmelisin. Elbette kimyasallardan uzak durmak adına hijyenine gösterdiğin özeni de etkilememelisin.  Tampon ve pedi sık değiştirmek, tuvalet sonrası önden arkaya doğru silmek, pamuklu çamaşırlar giymek, geniş pantolonlar tercih etmek en az kullandığın ürünler kadar önemli taktikler.

Gelelim biraz sıra dışı bulabileceğin ancak hiçbir yan etki ihtimali olmayan bir diğer basit yönteme: Buz. Kalınmalar genelde sıcaklığın ve nemin artmasıyla birlikte tetiklenir. Ancak virüs ya da bakteriler için olumsuz bir ortam yaratmak adına buz oldukça pratik bir yöntem olarak tercih edilebilir. Özellikle menopoz döneminde yanma şikayetleri için birkaç buz parçası sorunu çözecektir. Temiz ve pamuklu bir kumaşın içine birkaç küp koyup sadece 30 saniye uygulama yaparak gün içinde çok daha rahat olabilirsin.

Vajinada Yanma İçin Bitkisel Çözüm

Beslenme takviyesi ve hijyene dikkatten sonra, şüphesiz en çok merak edilenlerden biri vajina yanmasına bitkisel çözüm konusu oluyor. Gelelim kolay bulunan ve tamamen bitki kökenli olan yöntemlere:

Yanma ve Kaşıntı İçin Hindistan Cevizi Yağı

Yanma ve Kaşıntı İçin Hindistan Cevizi Yağı

Yanma ve Kaşıntı İçin Hindistan Cevizi Yağı

Kadında bakterisi kolay bulaşan ve kendisini akıntı, kaşınma, yanma gibi belirtilerle gösteren bir enfeksiyon nedenidir. Bu bakterinin yol açtıklarını önlemek için ise Hindistan cevizi yağı faydaları işine oldukça yarayabilir. İçinde bulunan Laurik ve kaprilik asit sayesinde seni tedavi edecek olan bu ürünü hem iç hem de dış bölgelerde güvenle kullanabilirsin.

Cinsel İlişkide Yanma İçin Mür Yağı

Cinsel İlişkide Yanma İçin Mür Yağı 

Cinsel İlişkide Yanma İçin Mür Yağı

Erkeklerde idrara çıkarken kadınlarda ise cinsel ilişkide yanma yapan bir rahatsızlık: Trichomoniasis. Bu rahatsızlığı önlemek içinse mür kapsülleri kullanarak faydalanabilirsin. Bilimsel çalışmaların da desteklediği üzere bu sebebe bağlı şikayetleri olan kadınlar, bir hafta boyunca günde 2 kere, kahvaltıdan 2 saat önce, açken mür kapsülü kullandığında başarı elde ediliyor.

Bahsedilen tüm yöntemlerin bilgilendirme amaçlı olduğu ve en doğru tedavi için öncelikle doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle sürekli olarak yaşanan ve gün geçtikçe şiddetlenen şikayetlerin varlığında ya da yanmaya eşlik eden renk değişimleri, şişmeler, kitle varlığı gibi ciddi durumlarda doktor onayı olmaksızın hiçbir yönteme başvurmaman gerekir.

Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer Doğal Yöntemler!
Vücutta Kırmızı Lekeler Neden Çıkar? Kırmızı Lekeler Hangi Hastalığın Belirtisi?

Sen de vajinada yanma kaşıntı gibi konularda yeterince bilgilendiğini düşünüyor musun? Aklındaki soruları ve fikirleri bizimle yorumlarda paylaşmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg