• 112.221
Anasayfa
Sağlık Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur, Rengi Ne Anlama Gelir?

Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur, Rengi Ne Anlama Gelir?

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Vajinal Akıntı Nedir, Neden Olur, Rengi Ne Anlama Gelir?

Vajinal akıntı nedir? Vajinal akıntı neden oluşur? Geçmeyen vajinal akıntı durumlarında ne yapılmalı? Vajinal akıntı türleri nelerdir? Vajinal akıntı renkleri ne anlama gelir? Senin için bu yazımızda vajinal akıntı durumlarında renklerin hangi sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğini araştırdık.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinal Akıntı Nedir?

Pek çok kadın bu durumdan endişe eder. Çoğu sağlık sorununun habercisi olabilir. Pek çok farklı renkte olabildiği gibi her rengin kendi anlamı vardır.

Vajina tarafından rahim ağzında yer alan küçük bezelerden salgılanırlar. Bu sıvılar süreklidir ve her zaman bir sorun ifade etmez. Vajinal akıntı miktarı bakımından kişiden kişiye farklıdır. Rengi, sürekliliği de herkeste aynı olmaz. Bu gibi durumlarda lütfen endişe etmeden sorun yaşayıp yaşamadığınıza öncelikle emin olun.

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nedir, Neden Olur? Doğal Çözüm Önerileri

Vajinal Akıntılar Neden Kaynaklanır? – Video

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Eski hücrelerin artıklarla birlikte atılmasını sağlar. Bu nedenle üreme yollarınızı temizlemek ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bu sıvaları üretmiş oluruz. Adet döngüsü sırasında ise oluşan akıntılar günden güne farklılık gösterir.

Gün 1- 5 Arası: Vücudun rahim dokusundan kurtulması için akıntı oluşur. Genellikle kanlı olduğundan kırmızı renktedir.

Gün 6- 14 Arası: Adet dönemi sonrasını işaret eder. İlk 5 güne göre daha az sıvı olacaktır. Yeni yumurta olgunlaşmaya başlar. Bu nedenle sıvı akışkan olmakla birlikte sarı ya da beyaz renkte olabilir.

Gün 14- 25 Arası: Artık sıvı oldukça kaygan ve incedir. Görünümü itibariyle yumurta beyazına benzer. Yumurtlama döneminden sonra ise yeniden bulanık beyaz da sarılaşır. Bu dönemde yeniden yapışkan olabildiğini göreceksiniz.

Gün 25- 28 Arası: Bir sonraki döngüye kadar servikal sıvı hafifleşir ve artık daha az fark edilir.

Günlük Vajinal Akıntı Olması Normal mi? – Video

Kırmızı Renkte Vajinal Akıntı

Tonuna göre açık olmakla beraber koyu pas rengine kadar farklılık gösterebilir. Genellikle döngü başında oluşan kanama nedeniyle bu renk gözlenir. Bu kanamalar ortalama olarak 28 günde 1 oluşur. Genelde 3 ila 5 gün devam edebilen bu kanama, 21 ila 35 günlük aralıkla gerçekleşir.

Bu 21 ila 35 günlük arada kanama görüldüğü taktirde bir doktora görünmek gerekir. Vajinal akıntıda kanama genelde iyi huylu rahatsızlıklardan kaynaklansa bile çeşitli ciddi problemlere de neden olabilir. Menopoz döneminde kadınlar ya da en az 1 yıldır adet döngüsünü yaşamıyorsanız kanama durumunda mutlaka doktora görünün. Bun endometrial kanserin habercisi olabilir.

Renksiz Vajinal Akıntı

Renksiz Vajinal Akıntı

Beyaz Renkte Vajinal Akıntı

Bu renk tonu itibariyle açık sarı ve krem arasında görülebilir. Vücudunuzda başka farklı durumlar gözlenmiyorsa genelde sorun yoktur ve kayganlık sonucu oluşmuştur. Vajinada beyaz peynirimsi akıntı varsa ve güçlü bir koku yayıyorsa durum ciddi olabilir. Bir vajinal enfeksiyon problemi olabilir. Doktorunuza görünmelisiniz.

Yaygın olarak mantar enfeksiyonu sonucu böyle bir akıntınız olabilir. Beyaz renkte vajinal akıntı, kalın ve güçlü bir kokuya sahipse, kaşıntılara neden oluyorsa mantar belirtisidir. Bu durum en kısa zamanda bir uzman yardımını almanızı gerektirir.

Pembe Renkte Vajinal Akıntı

Pembe Renkte Vajinal Akıntı

Sarı Yeşil Renkte Vajinal Akıntı

Akıntınızda az biraz sarı tonlar bulunuyorsa endişe etmenize gerek yok. Beslenmenizdeki değişimden kaynaklı olabilir. Ancak sarıdan yeşile ya da koyu sarın tonda ise sorun vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bakteri için bir belirti olabilir. Yoğun, parçalı ve kötü kokan durumlarda hemen bir uzmana görülmelisiniz.

Pembe Renkte Vajinal Akıntı

Hafif ya da derin tonlarda olabilir. Genelde az miktarda kan içerir. Döngü öncesi lekelenmede ortaya çıkar. Bu aynı zamanda hamile olduğunuza da işaret edebilir. Yerleşme nedeniyle böyle bir durum gerçekleşebilir. Cinsel ilişki nedeniyle yaşanan ufak yırtıklarda böyle bir akıntıya neden olabilir.

Renksiz Vajinal Akıntı

Renksiz Vajinal Akıntı

Renksiz Vajinal Akıntı

Geçmeyen vajinal akıntı biçimidir. Yaygın olarak yaşanır. Yumurta akı kayganlığındadır. Hamilelikte yaşanabileceği gibi cinsel uyarılmalar sonucunda da meydana gelir, vajinanın kayganlaşmasını sağlar.

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gri Renkte Vajinal Akıntı

Hiçbir şekilde sağlıklı değildir. Mutlaka bir sorun yaşadığınıza işaret eder. Genelde bakteri tabanlı enfeksiyonlarından kaynaklanır. Gri vajinal akıntı bakteriyel vajinozis habercisidir. Kaşınma, batma, vajinal açıklıkta kızarma ve güçlü koku BV olarak da bilinen bu rahatsızlığın belirtisidir. Mutlaka doktora görünmelisiniz. Yoğunlukla antibiyotik tedavisi gerçekleşir.

Kahverengi Vajinal Akıntı Neden Olur? – Video

Vajinal Akıntının Tedavi Gerektiren Belirtileri

Alışılmışın dışında kokular ya da görünümlerin olduğu durumlarda mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Bu durumlar genellikle bakteriyel enfeksiyonlar sonucu oluşur. Doktorunuz pelvik muayene yaptıktan sonra akıntınızdan örnek alarak test yaptıracaktır. En yaygın belirtiler:

  • Kaşınma
  • Güçlü koku
  • Köpüklü akıntı
  • Çökelek benzeri akıntı
  • Ağrılar
  • Yeşil, sarı ve en önemlisi gri akıntılar
  • İdrar sırasında yanma
  • Cinsel ilişki sonrası düzenli lekelemeler
  • Menopoz sonrası kanama
  • Döngü arası kanama

Vajinadan Kokulu Akıntı Gelmesi Normal mi? – Video

Vajinal akıntı renkleri hakkında yeterince bilgilendiğini düşünüyor musun? Konu ile ilgili tüm soru işaretlerini ve eklemek istediklerini yorum kısmında bizle paylaşabilirsin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg