• 136.307
Anasayfa
Sağlık Monosit Yüksekliği Nedir? Monosit Yüksekliği Tedavisi

Monosit Yüksekliği Nedir? Monosit Yüksekliği Tedavisi

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Monosit Yüksekliği Nedir? Monosit Yüksekliği Tedavisi

Monosit Yüksekliği Nedir? Monist Yüksekliği Tedavisi Nasıldır? Monosit yüksekliği nedir? Monosit yüksekliği nasıl oluşur? Monosit yüksekliği tehlikeli midir? Monosit yüksekliği tedavisi nasıl olur? Monosit yüksekliğinin sebepleri nelerdir? Bu yazımızda mononist yüksekliği ile ilgili bilmen gereken tüm bilgileri senin için derledik.

Monosit Nedir?

Monosit Nedir?

Monosit Nedir?

Akyuvarlarımız görünüşü itibariyle iki farklı gruba ayrılan beş temel tipten oluşan hücreleri bulundurur. Bu iki grup granulositler ve agranulositlerdir. İçerisinde nötrofiller, bazofiller ve eozinofilleri bulunduran grup granulositlerdir. Geriye kalan monositleri ve lenfositleri ise agranulositler gruplar. Bedenimiz için güçlü bir savunma mekanizmasını oluşturmaya yarayan bu beş akyuvar çeşidi bağışıklık sistemimizin önemli parçasını oluşturur. Fonksiyonları itibari ile birbirinden farklılık gösterirler.

Nükleaz ise monositlerin merkezinde bulunur. Yuvarlak ve büyük olmasının yanında tanımlanabilir şekli olarak fasulye gibidir. Bağışıklık sisteminde oluşan ihtiyaçlara göre şekil değiştirme özelliğine sahiptirler. İşgalci yabancı hücrelere karşı bağışıklık sisteminde bir kalkan oluştururlar. Temel fonksiyonlarından biri diğer akyuvarlara yardımcı olmaktır. Bunu da gereksiz doku kalıntılarıyla birlikte ölü dokuları ortadan kaldırarak yaparlar. Bunun yanında kötü hücreleri de yok ederler. Kemik iliğinden üretildikten sonra dolaşım sistemine yerleşirler. Olgunlaşarak makrofaj haline gelmek için akciğerlere, karaciğerlere, farklı organlara ve tabi ki iliklere giderler.

Monosit Yüksekliği Nedir?

Monosit Yüksekliği Nedir?

Monosit Yüksekliği Nedir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek konusunda en önemli role sahiptirler. Vücudumuza giren herhangi bir virüs, yabancı parçacık ya da parazit makrofaj halini alır. Bir toplayıcı gibi davranarak bunları sarar. İçerisinde ürettiği enzim yoluyla doku artıklarını ve enfekte edilmiş hücreleri yok eder. Bakterileri zararlı bileşen olarak işaretlemek için antijen oluşturur. Antijen tamamlandıktan sonra antikorlar, bağışıklık sistemi tarafından hazır hale gelir.

Daha sonrasında antijenler tarafından çevrilmiş hücreleri antikorlar sarar ve böylece makrofajlar daha kolay tanır hale gelir. Hücre fagositoz tarafından öldürülür. İnflamasyonlar açıkça gösterir ki bir enfeksiyon oluşmuştur. İnflamasyonlara ise komplament adı verilen doğal protein sebep olur. Böylece monositler buradan aldıkları sinyal ile dokuya ilerleyebilirler.

Yaşanacak zararları ortadan kaldırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için makrofaj ve ağsı hücrelere dönüşür. Ağsı hücreler ise T-cell ve B-cell hücrelerinin önünde bağlantı kurmadan zararlıları temsil ediyor. T-cell ve B-cell akyuvarlar bakımından özel hücrelerdir. Aynı zamanda yaraların iyileşmesinde de büyük role sahiptirler. Kromozon oluşumda önemli kromatinleri tuttuklarından dolayı bazı temel organların oluşumlarında da yer aldıklarına dair çalışmalar bulunmaktadır.

Toplam akyuvarlar içerisinde %1 ile %10 arasında bir orana sahiptirler. Kan testi sonuçları neticesinde bulunan toplam lökosit sayısı bize akyuvar sayısı hakkında bilgi verir. Lökositlerde yaşanan değişiklikler de çeşitli akyuvarların sayısının tespit edilmesi konusunda yardımcı olur.

Monosit Nedir, Yüksekliği, Düşüklüğü ve Tedavisi – Video

Monosit Değerleri Kaç Olmalıdır?

Dolaşıma katılıp kanda yaklaşık 1 ile 3 gün arasında kalırlar. Akciğer, karaciğer gibi önemli organlarımızın yanında dalak ve kemik iliğine de giderek orada makrofaja dönüşürler. Böylece beyin, omurilik, karaciğer, kemik ve bağışıklık sisteminin içerisinde bulunurlar.  Farklı organlara göre farklı tipleri vardır. Monositoz olarak tıpta farklı bir isimle adlandırılırlar.

TSH Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür? Normal Değeri Kaç Olmalı?

Monosit Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Monosit Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Monosit Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Artan stres ile birlikte monosit açığa çıkar. En önemli olan da viral enfeksiyonlardır. Bunun yanında inflamasyonlar, bakteri tabanlı enfeksiyonlar, parazitler, hücre ölümünün artması ya da alyuvarların yeniden canlanması da monositozların oluşmasına neden olur. Dokuların yüzeyinde küçük oluşumlar olan belirlenen yuvarlak ve olağan dışı yapılara sarkoidoz olarak adlandırır. Bu da monositozların artmasındaki sebeplerden biridir.

Kronik granulomatoz olarak bilinen ve belli bir mantar grubunun bağışıklık sistemimiz tarafından yok edilememesi nedeniyle oluşan hastalık da bir diğer yaygın sebeptir. Çok rastlanmayan diğer iki sebep de Cushing sendromu (sterodial adlı hormanların çok fazla üretilmesi) ve langerhan olarak bilinen, pankreasta bulunan bazı hücrelerin yaraya sebep olmasıdır.

Monosit Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olur?

Monosit Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olur?

Monosit Yüksekliği Tedavisi Nasıl Olur?

Her tedavide olduğu gibi bu durum karşısında da en önemli nokta neden olan asıl sebebi doğru tespit etmektir. Bunun için elbette bir uzmana görünmek gerekmektedir. Monosit yüksekliği tedavisi aslında uzman tedavisi yanında iyi uyku, doğru spor ve kilo kontrolü ile de tedavi desteklenebilir. Bu  mon yüksekliği bazı besin takviyeleri ille de yönetebilirsiniz.

CRP Nedir? CRP Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Nasıl Düşürülür?

Monosit Yükseliği Düşürmek İçin Ne Yenir?

Monosit Yükseliği Düşürmek İçin Ne Yenir?

Monosit Yükseliği Düşürmek İçin Ne Yenir?

Özellikle omega 3 içeren besinler, genel bağışıklık üzerine etkileri ile büyük önem taşımaktadır.

 • Ispanak
 • Baklagil
 • Vişne ve kiraz
 • Kimyon (Siyah)
 • Sarımsak ve soğan
 • Üzüm
 • Brokoli
 • Zerdeçal
 • Omega- 3
 • Balık yağı
 • Zencefil

Hemogram, Tam Kan Sayımı Düşüklüğü – Video

Monosit yüksekliği tedavisi için eklemek istediklerin var mı? Tüm yanıtlarını ve sorularını yorum kısmında bizimle paylaşabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg