• 12.143
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp mide ameliyatı, Mide küçültme ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, Mide küçültme ameliyatı

       0   ADMİN      ADMİN

Mide küçültme ameliyatı günümüzde kilo vermek için uygulanan bir operasyondur. Diğer bir isimle tüp mide ameliyatı ya da Sleeve gastrektomi olarak da bilinmektedir. Obezite tedavisi için en sık tüp mide ameliyatı uygulanır. Ameliyat sırasında midenin uzunlamasına yüzde seksenlik hacmi çıkarılır bu yüzden muz mide de denebilir.

Midenin büyük kısmı çıkarıldığı için tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacmi küçülmüş olur. Bu yüzden birey eski yeme düzenine göre daha gıda tüketebilir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında iştah azalır. Bunun nedeni ameliyatta midede açlık hormonunu salgılayan Ghreli’nin fundus bölümü kesilir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Tüp mide ameliyatı, kapalı dediğimiz yani tıp ismiyle Laparoskopik yapılır. Kapalı ameliyat yapıldığı için Mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci daha hızlı olur.

Tüp mide operasyonu sonrasında ağrı az yaşanır, hastanede kalma süresi ise sağlık durumunuza ve ağrılarınıza göre 2 ya da 3 gün olacak şekilde değişmektedir.

Tüp mide ameliyatı ile kaç kilo verilir?

Ameliyat esnasında midenin açlık hormonu üreten fundus çıkarıldığı için sonrasında iştah kaybı yaşanır. Tüp mide ameliyatı sonrasında iştah kaybına bağlı olarak kilo verme sürecine girer. Vereceğiniz kilo kişinin mevcut kilosuna göre değişir.

İlk ay ortalama 10-15 kilo kaybı yaşanır. İkinci ay ortalama 10 kilo ve üçüncü aydan sonra verilen kilo miktarı 5 kiloya kadar iner. Ama genel olarak ameliyattan 1 yıl geçtikten sonra ideal kiloya ulaşılır.

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Mide küçültme ameliyatı ile birey ciddi bir kilo kaybı yaşar ve süreç oldukça bedenin toparlanması için kısa bir süredir. Tüp mide sonrası deride sarkma tamamen kişinin kilosu, boyu ve yaşana göre değişir. Örnek verecek olursak; ameliyat olan kişi 50 yaşında, bayan 120 kilo, boyu 160 ve ameliyat sonrası 50 kilodan fazla kilo kaybı yaşamış bu tür bireylerde sarkma ile karşılaşılıyor. Ama ameliyat olan birey 35 yaşından küçük ise çoğu zaman sarkma gözlenmiyor.

Tüp mide sonrası sarkma oluştu diyelim, deri de oluşan sarkmalar verilen kilo ile orantılıdır. Çok rahatsız olursanız estetik cerrahi yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alma

Mide küçültme operasyonu olan bir bireyin 10 yıl sonra tekrar kilo alması yaşanabilir. Tekrar kilo alınması durumunda ikinci bir operasyon ile diversiyon ameliyatına çevrilebilir ve birey tekrar kilo vermeye başlar.

Tüp mide ameliyatının avantajları nelerdir?

Ameliyat sonrasında beklenen kilo kaybı sağlanır. Tüp mide ameliyatı öncesinde şeker ya da  Hipertansiyon hastalığı olan bir bireyin hastalığı % 70-80 oranında düzelir ve birey ilaç kullanır ise artık gerek kalmaz.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında vitamin ilacı kullanır mı?

Tüp mide operasyonu sonrasında mide ve barsak sistemi neredeyse eski fonksiyonunda çalışır. Vitamin ve mineral eksikliği ile karşılaşılmaz. Ama önlem amaçlı vitamin, mineral eksiği oluşmaması için doktorunuz vitamin takviyesine başlayabilir.

Tüp Mide ameliyatı olan hastalarda görülebilecek genel riskler

Her ameliyattan sonra oluşabilecek riskler gibi obezite ameliyatı sonrasında da görülebilecek riskler vardır.

  • Enfeksiyon
  • Solunum Problemleri
  • Emboli
  • Bağırsak Delinmeleri
  • Organ yaralanmaları
  • İnsizyonel Fıtıklar
  • İnce bağırsak tıkanması

 

Obezite ameliyatı için özel riskler;

Kilo vermek için tüp mide amliyatı olab bireyde ameliyat sonrası görülebilecek bazı riskler vardır.

  • Saç Dökülmesi
  • Kilo Vermede Başarısızlık
  • Sarkma

 

Tüp mide ameliyatı benim için uygun mu?

Vücut Kitle İndeksi 35 üzerinde ise aynı zamanda şeker, hipertansiyon, adet düzensizliği gibi yandaş hastalığı olan kişilerde uygulanmaktadır. Diyelim ki hiçbir rahatsızlığınız yok ama vücut kitle indeksi 40 üzerinde ise operasyon yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg