• 445.664
Anasayfa
Sağlık Ayak Kasılması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Kasılması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Ayak kasılmaları uykunuzdan mı uyandırıyor? Geceleri ayak kasılması mı yaşıyorsunuz? Ayak krampları nasıl tedavi edilir? Ayak kasılmaları neden olur? Aniden gelen ve uzun sürebilen ayak kramplarına dikkat etmek gerekir.

Ayak Kasılması Neden Olur?

Ayak Kasılması Neden Olur?

Uzun sürebilen ve ağrı hissettiren ayak kasılmaları halk arasında ayak krampları olarak da adlandırılmaktadır. Rahatsız edici bu kramplar kişinin istemi dışında gelişmektedir. Ayak krampları gerçekleştiği zamanda hareket durumunda olmasanız bile kaslarınız kasılır ve hemen gevşeme durumu görülmez.

Kasta gerçekleşen sertleşme göz ile görülebilecektir. Bu kasılmalar saniyeler kadar kısa sürebileceği gibi dakikalar boyuncada sürebilmektedir. Ayak krampları genelde uyku esnasında gerçekleşmektedir ve yaş ilerledikçe kramplarda artmaktadır. Ayak kramplarının sebepleri kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kişiden kişiye kasılma süreleri değişir.

 • Yorgunluk sonrası gerçekleşen ayak krampları spor sonrası ya da meslek gereği ortaya çıkan kasılmalardır.
 • Gerçekleştirilen aktiviteler sonrası kramplar görülmektedir ve bu kramplar kasların yorulma sonrası gevşeme ihtiyacı duyması için gereken enerjinin tükettiği anlamına gelmektedir.
 • Ters hareketlerde bulunmak ayak kramplarına sebep olabilmektedir.
 • Alışkanlık durumu dışında oturma pozisyonu ayak kasılmalarına neden olmaktadır.
 • Vücudun susuz kalması durumunda ayak krampları meydana gelebilmektedir. Çok su içilmesi durumunda vücut değerleri olması gerektiği duruma gelecektir ve ayak kasılmalarına engel olabileceksiniz.
 • Sodyum ve mineraller eksikliğinde ayak krampları yaşanabilmektedir.
 • En sık görülen ayak kasılmaları nedenleri arasında ise magnezyum eksikliği bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme sonucunda magnezyum eksikliği giderilecektir ve böylece ayak krampları son bulacaktır.

Ayak Kasılması Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak Kasılması Tedavisi Nasıl Olur?

Tedaviye karar vermeden önce ayak kasılmalarının sebeplerini bulmak gerekmektedir. Ayak krampları ile ilgili uzman hekime gidip, şikayetlerinin dile getirmelisiniz ki doğru bir teşhis konulup, doğru bir tedaviye başlanılmalıdır.

Ayak kramplarının nedeni vücutta meydana gelen vitamin mineraller eksikliği sonucu oluşmuş ise doktorunuz ise uygun beslenme programı önerecektir. Ve uygulama sonucunda sorun ortadan kalkacaktır.

Sorun sadece ayak kasılmaları ise, gerçekleşen muayene sonucunda bir sorun çıkmadıysa beslenme düzeninde bazı değişiklikler ve bazı egzersiz hareketleri önerilecektir. Uygulama sonucunda ise ayak kasılmaları azalacak yada yok olacaktır.

 • Kramp giren bölgeye yavaşça masaj uygulamak ağrıyı hafifletecektir.
 • Ağrıyan bölgeye buz uygulamak iyi gelecektir.
 • Kramp giren bacağı hafif hafif sallamak kasılmayı azaltacaktır.
 • Ayak krampları yaşadığınız zaman sıcak su ile duş almak iyi gelecektir.

Ayak Kasılması Nasıl Geçer?

Ayak krampları istem dışı oluşan ve kişiden kişiye değişiklik gösteren, ağrılı, süresi bazen saniyeler bazen dakikalar süren kasların gözle görülür sertleşmesi sonucu yaşanmaktadır.

Ayak Kasılması Nasıl Geçer?

1  Sıcak Kompres Uygulayın

Sıcak su torbası desteği ile kasılan bölgeye yaklaşık 5 (beş) dakika sıcak kompres uygulaması ev ardıdan biraz yürüyüş yapmanız kan akışını sağlayacaktır. Böylece ayak kasılmasının süresini azaltmış olacaksınız.

2  Masaj Yapın

Kasılan bölgeye masaj uygulamak, kasların gevşemesini sağlayacaktır ve böylece kan akışını sağlamış olacaksınız. Doğru yere, doğru masaj hareketleri uygulamak dolaşımı arttıracaktır.

3  Düzenli Egzersiz Yapmaya Çalışın

Başlığı okuduğunuz zaman yok ben yapamam vaktim yok gibi cümleler aklınızdan geçmesin. Düzenli egzersiz yapmak cümlesi altında asla bütün gün spor yapmanız gerektiği anlamında değildir. Sadece belli bir saat yürüyüş yapmanız da koşmanız kan akışını sağlayacaktır ve bunun sonucunda kan damarlarının duvarları daha da kuvvetlendirecektir. Yapacağınız ayak hareketleri ayak kramplarını engelleyecektir.

4  Esneme Hareketleri Yapın
Kramp girmiş bölgeye masaj yapma yada kramp girmiş kas üzerinde yavaşça esnetme amaçlı hareketler uygulamak, ağrınızı hafifletecek, kramp süresini azaltacaktır. Bu hareketler kan dolaşımını arttıracak, ayak kramplarını geçirmeye yardım edecektir.

Ayak Kasılması Kendiliğinden Geçer mi?

İstem dışı aniden gelen kasılmalar bir kaç dakika sonra geçer, eğer uzun süren kasılmaları var ise ve sık sık yaşıyorsanız doktora gitmeniz iyi olacaktır. Ayak kasılmalarının altında bir çok faklı neden yatmaktadır. Doktora gittiğiniz zaman şikayetler doğrultusunda sebebi belli olacaktır ve tedavisine başlanacaktır.

Sorun eğer beslenme ise vitamini mineral eksikliğini gidermek için doktorunuzun önerilerini uygulamalısınız. Eğer teşhis sonucu ilaç tedavisi gerektiriyor ise E vitamini, kalsiyum ve magnezyum eksikliği giderilecektir. Eğer bacağınızı yada diz kapağınızı vurdu iseniz, darbe sonucunda da ayak kasılmaları yaşanmaktadır. Bunun sebebi ise doku zedelenmelerinin görülmesidir.

Bir başka ayak kasılmasının nedeni ise, hormonlar olabilir. Ama en dikkat edilmesi gereken belirti kasılmaların gece mi gündüz mü sık yaşanıyor olmasıdır. Eğer ayak kasılmaları en çok gece yaşanıyor ise bunun nedeni Addison ya da Parkinson hastalığı olabilmektedir.

Ayak Kasılması Kendiliğinden Geçer mi?

Geceleri Meydana Gelen Ayak Kasılmasının Nedenleri?

Geceleri o tatlı uyku esnasında gelen rahatsız edici, ağrılı ve sizi uykudan edecek kadar olan krampların nedenleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ayak kasılmaları arasında genetik faktörler olabileceği gibi, kas yorgunlukları ve sinirlerden dolaylı sorunlar da geceleri meydana gelebilecek ayak krampları sebepleri arasındadır.

Ayak Kasılması Nedenleri

 • Yorgunluk
 • Kaslarda zorlama
 • Uygun olmayan ayakkabı kullanımı
 • Sinir sıkışması
 • Susuz kalma
 • Mineral eksikliği
 • Sodyum eksikliği
 • Dolaşım bozukluğu

Kas Tutulması Neden Olur? – Video

Kaslarımız Neden Tutulur? – Video

Gece Bacak Tutulmasına Bitkisel Tedavi – Video

Ayaklarınız kasıldığı zaman ne yapıyorsunuz? Ayak kramplarınız ne kadar sürüyor? Ayak kasılması yaşıyor musunuz? Bizlerle sorularınızı ve ayak kasılmaları ile yaşadıklarınız var ise tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg