• 9.431
Anasayfa
Sağlık Çocuğum 2 yaş Krizinde mi?

Çocuğum 2 yaş Krizinde mi?

       0   ADMİN      ADMİN

2 yaş dönemi birçok makalede adından ‘’2 yaş sendromu’’ olarak bahsettirmiştir. Peki bu dönemi kriz haline getiren, çocukların ağlama nöbetlerine girmesine sebep olan nedir?
Aslında, 2 yaş kriz dönemi dediğimiz süreç bir gelişim basamağı olarak görülebilir. Bebekler doğdukları an itibariyle, belli aşamalardan geçerek bir çok gelişim basamağını aşarlar. Refleksler, emme, başını dik tutma, dönme, emekleme, yürüme gibi.. Yürüme dediğimiz kısmı 2 yaş dönemiyle bağlamak mümkündür. 2 yaş krizinin temel dayanağı, çocuğun kendini ‘’birşeyler başarabiliyor, bağımsız hareket edebiliyor’’ olarak görmesi ve çevreninde onu bu şekilde kabul etmesidir. Yani küçük çocuğun ilk ergenlik dönemini yaşıyor ☺
İlk bireyselleşme sürecinde, inat, öfke nöbetleri, agresif tavır, her şeye hayır deme, bağırma ve istediğini elde edene kadar huzursuz davranma gibi davranışlar ön plana çıkar. 2 yaş sendromu, ebeveynlerin dikkatle yönetmesi gereken önemli bir dönemdir. Çocuğunuz size kasti olarak agresif davranmıyor. Bunu bilerek çocukla çatışmıyor olmak bu dönemi zararsızca aşabilmenin en önemli unsurudur.
Bu dönemde çocuğunuzla doğru iletişim kurmak kurtarıcı olacaktır. Unutmayalım ki çocuğun dili ‘’oyun’’dur. Çocuğunuz ihtiyaçlarını, duygularını ancak oyun yolu ile aktarabilir. Oyun yolu ile aktarılan duyguları olduğu gibi kabul etmek ve her zaman onunla olacağımızın mesajını vermek çok önemlidir.
Bu dönemdeki oldukça önemli diğer konulardan biri ise ‘’sınır’’ konusudur. Çocuğun net dille sınırlar konusunda uyarılması önemlidir. Örneğin çocuğunuz size vurmaya çalışıyor olabilir. *Hayır Ahmet, bana vurmana izin veremem. Şeklinde sınırları net belli etmek çocuk zihni için çerçeve çizmektir.
2 yaş krizi ne zaman biter?
Çocuk gelişimine göre farklılık gösterse de genellikle 3 yaş sonrasına sarkmamaktadır.
2 yaş krizi bir hastalık mıdır?
Hayır. Çocuğun gelişim süreci içerisinde bir basamaktır.
2 yaş sürecinde en çok hangi sözcükleri duyarız? Ne cevap vermeliyiz?
Hayır, istemiyorum, olmaz vb. cümlelerle çocuk kendisini ıspat etmeye çalışacaktır. Oyun yolu ile iletişim kurmak, olumsuz cevapları karşısında öfkelenmeden ‘’bana kızgınsın ve bunu giymek istemiyorsun’’ şeklinde duygusunu yansıtacak ve işlemleyecek cümleler kurmak önemlidir.
Psk.Kübra BERRAK, Çocuk ve Ergen Terapisti Mutlu Çocuk akademi / Başakşehir anaokulu, Başakşehir kreş kurucusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg