• 766.568
Anasayfa
Anne / Çocuk Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur, Belirtileri Neler?

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur, Belirtileri Neler?

       4   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur, Belirtileri Neler?

Anne karnında kalbi duran bebek belirtileri nelerdir? Anne karnında bebeğin kalbi neden durur? Anne karnında kalbi duran bebeğin kalbi tekrar atar mı? Bebeğin anne karnında ölmesi nasıl anlaşılır? Sizin için bu yazımızda anne karnında bebeğin kalbinin durmasının nedenleri nelerdir sorusuna yanıt aradık.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Durur mu?

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Durur mu?

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Durur mu?

Bu durum gebelikte çok sık rastlanır. Peki, böyle bir problem neden olmaktadır? Çoğunlukla anneye bağlı sorunlardan kaynakladığını söyleyebiliriz. Sağlıklı bir bebek için yapmanız gerekenler arasında ilk olarak kendi sağlığınıza dikkat etmenizdir. Unutmayın ki sizin kanınız üzerinden besleniyor ve gelişiyor. Bu nedenle yaşadığınız herhangi bir sağlık sorunu doğrudan bebeğinizi etkileyebiliyor. Bu nedenle süreç boyunca oldukça dikkatli olmanız ve verilen tavsiyeleri doktorunuza danışarak uygulamanız oldukça önemli bir noktada yer alıyor.

Anne karnında bebeğin kalbinin durması yukarıda bahsettiğimiz gibi anneye bağlı olabileceği gibi bebekten de kaynaklanabilmektedir. Annede bulunan hipertansiyon, şeker, pıhtılaşma bozukluğu ya da kronik böbrek rahatsızlığı gibi sorunların yanında bazı enfeksiyonel rahatsızlıklar da bebeğe geçebilmektedir. Bunlarla birlikte bebekte olan bazı kromozomal ya da metabolik doğum kusurları da bu soruna önemli derecede neden olabilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Kordon dolanması önemli nedenler arasında yer alır. Bebeğin boyun ya da başka organlarına dolanan göbek kordonu, kan dolaşımının ya da oksijenin fetüse ulaşmasını engelleyebilir. Bu sorun hamileliğin ilk üç ayı içerisinde meydana geldiğinde kalp atışını durdurabilmektedir. Bunun yanında kordon iltihabı da bu soruna benzer nedenlerden dolayı yol açabilmektedir.

Progesteron hormonu eksikliği diğer önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu hormon gebeliğin sorunsuz bir biçimde atlatılmasını sağlar. İlk haftalarınızda progesteron hormonu seviyesinin düşüklüğü fetüsteki büyüme ve gelişmeyi engelleyebilmektedir. Bu da problemin oluşmasına neden olur.

Kanın pıhtılaşmasına yaşanan bozukluk ya da trombofili hastalığı söz konusu olduğundan bu sorun ortaya çıkabilir. Kan pıhtılaşma bozukluğu plasenta başta olmak üzere göbek kordonunda yer alan hassas damlarda pıhtılaşmaya neden olabiliyor. Bu da kan akışını engelleyeceğinden kanın ve oksijenin fetüse ulaşmasına engel olabilir. Böylece kalbin durabilme ihtimali oluşur.

Tüm süreç boyunca annenin olabildiğince sağlıklı olması gerekir. Bu durum annede olduğu kadar bebekte de önemlidir. Annenin sahip olduğu bazı enfeksiyon tabanlı hastalıklar anne karnından bebeğin kalbinin durması nedenleri arasında olabilmektedir. Özellikle ilk haftalar içerisinde bu zarar daha ciddi boyutlardadır.

Tüm süreç boyunca annenin kendisiyle beraber bebeğin de sağlık durumunun sorumluluğu almış sayılır. Bundan dolayı yaşam tarzına dikkat etmesi gerekir. Sahip olduğu, sigara ya da alkol gibi, sağlıksız alışkanlıkları bırakması, uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durması gerekiyor. Aksi durumda bu problemle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Bu problemin yani diğer adıyla fetal ölüm nedenleri arasında fetüs içerisinde kromozom kaynaklı bozukluklar da yer alır. Bu kromozomal anormalliklerin nedeni olarak da yumurta ve spermin anormal kombinasyonları diyebiliriz. Bunla birlikte sadece anormal yumurta ya da sperm olması da nedenler arasında yer alır. Bunun sonuncunda da fetal olarak ölüm oluşmaktadır.

Anne Karnında Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir?

Anne Karnında Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir?

Anne Karnında Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli belirtilerin sonucunda doğrudan doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bazıları oldukça basit olurken bazıları ise çok fazla endişe etmenize neden olabilir. Bundan dolayı bu süreçte yaşadığınız en ufak sorunları bile mutlaka doktorunuza danışmayı, doktor tavsiyesinde bir süreç ilerletmeye özen gösterin. Unutmayın ki basit bir ağrı bile çok ciddi problemlerden kaynaklı olabilmektedir. Aşağıda anne karnında bebeğin durmasının belirtileri maddeler halinde yer almaktadır.

 • Vajinada kanama olması
 • Karın bölgesinde oluşan kramp
 • Yoğun karın ağrısı
 • Bebeğinizin hareketlerinin durması
 • Pembe tonlarında kanama oluşması ya da hafif lekelenmeler
 • Kahverengi tonlarda lekelenmeler
 • Bel ağrıları
 • Sırt ağrıları
 • Kokuya karşı aşırısı hassasiyetin ortadan kalkması
 • Mide bulantı ve kusmanın artık görülmemesi
 • Kasıklarda ağrı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini görmeniz sonucunda mutlaka uzman doktorunuza görününüz. Bu problemden dolayı oluşabilecekleri gibi farklı ciddi sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle yapacağınız ilk şey doktorunuza ulaşmak olmalı.

Anne Karnındaki Bebeğin Kalbinin Durması – Video

Siz yukarıdaki durumlardan biriyle daha önce karşılaştınız mı? Sizin için hazırladığımız ve anne karnında bebeğin kalbinin durması ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımız hakkında tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

“Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur, Belirtileri Neler?” üzerine 4 yorum

 1. Ziyaretçi says:
  • Ziyaretçi says:
   • Anonim says:
    • Sevgi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg