• 195.083
Anasayfa
Anne / Çocuk Gebeliğin 7. Ayında Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin 7. Ayında Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

       0   ERKAN ARSLAN      ERKAN ARSLAN
Gebeliğin 7. Ayında Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Anne karnında bebeğin gelişimi 7. ayda nasıldır? 7 aylık bebek anne karnında nasıl durur? 7 aylık hamilelikte beslenme nasıl olur? Hamileliğin 7. ayı annenin sağlık durumu nasıl etkilenir? Bu yazımızda tüm anne ve babalara, anne ve baba adaylarına 7 aylık hamilelikte bebeğin gelişimi ile ilgili bilgilerle dolu bir yazı hazırladık.

7 Aylık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

7 Aylık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

7 Aylık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

26. hafta ila 30 haftayı kapsar. Anne için en huzurlu geçen dönemdir. Bebek ve annenin sağlık durumu ile ilgili gerekli tüm testler yapılmıştır. Anne de artık karnında taşıdığı yavrusuna alışmış olur. Giderek büyüyen karnını nasıl hareket ettirmesi gerektiğini ve yeni bedenini artık öğrenmiştir. Şimdi ise sıra doğuma hazırlanma aşamasına gelir.

Artık bebeğinizi daha fazla hissedersiniz. Hareketli daha fa aktifleşmiş olacaktır. Bu ay bebek için çok önemlidir. Beyin gelişiminin kilit aşaması yaşanır. Artık tüm duyguları hissediyordur. 7 aylık bebek artık 9. ayında gibidir. Erken doğum için başlangıç dönemdir. Bu nedenle bebeğiniz doğsa bile yaşamaya devam edeceği anlamına gelir.

Akciğer gelişimi tamamlanmamıştır. Derisinde yağ dokusu gelişiyor olsa da kırmızı renkte ve buruşuk bir cilde sahiptir. Dilindeki tat tomurcuğu sayısı arttığından tat alma duyusu gelişmeye başlar. Bu da en incesine kadar tatları ayırt etmesini sağlar. Amniyotik sıvıları yutar. Yaklaşık olarak 39 cm gibi bir boya sahiptir. Bebeğin 7. ayda ağırlığı 1.5 kg civarındadır.

Gebelikte Plasenta Previa Nedir? Durumu Nasıl Olmalıdır?

7 Aylık Bebeğin Doktor Muayenesi

7 Aylık Bebeğin Doktor Muayenesi

7 Aylık Bebeğin Doktor Muayenesi

Herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız artık doktora ayda iki kez gitmeye başlayabilirsiniz. Uzmanınızın verdiği tavsiyeleri önemle diyerek eksiksiz yaptığınızdan emin olun. Gerekli testleri zamanında yaptırın. Gerektiği durumlarda doktor hastaneye yatmanızı tavsiye edebilir. Bunu reddetmeyin. Servikal basınç yetersiz ya da prematüre kasılmalar ile gerçekleşen uterus hassasiyeti söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda kalan zamanınızı hastanede, gözlem altında, geçirmeniz gerekir.

Plasental yerleşim bozukluğu gibi sorunları önlemek için ultrasona girmeniz gerekebilir. Nadir de olsa anne adaylarının son üç ay içerisinde kanama yaşayana kadar bu bozukluğu fark etmeyebilir. Özellikle böyle durumlarda uzun dinlenmeler, yatak istirahatleri erken doğumun önlenmesine yardımcı olacaktır. Ultrason muayenesi aynı zamanda fetüsün gelişimi ile ilgili sorunları da açığa çıkarır.

Hamilelikte Mutlaka Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

 • Alt sırt bölgesinde baskı artışı ya da ağrı yaşanması, bölgedeki acının değişmesi
 • Alt sırtınızdan ya da kalçalarınızdan itibaren pelvise ilerleyen kramlar ya da ağrılar yaşandığında
 • Pembe ya da kırmızı vajinal akıntı oluştuğunda

Hamileliğin 7. Ayında Annenin Sağlık Durumu

Hamileliğin 7. Ayında Annenin Sağlık Durumu

Hamileliğin 7. Ayında Annenin Sağlık Durumu

 • Artık 7. aya ulaştığında basen ve kalça bölgesinde yağlanma oluşur.
 • haftada yaklaşık olarak 9 kilo alabilirsiniz.
 • Göğüs damarlarınız netleşir.
 • Sıklıkla midenin ekşimesi ve mide spazmları yaşanabilir.
 • Solunum zorlanmaya başlar.
 • Metabolizmanın hızlanmasıyla sıcak havalar olmasa bile hatta artık üşüdüğünüzde de vücudunuzun sıcak olduğunu hissedersiniz.
 • Terlemeniz artar.
 • Anemi oluşabilir.
 • Çatlak izlerinizle beraber kırmızı uzun lekeler görünür.
 • Zayıf kasılmalarınız başlar ve bu kasılmalar genelde ağrısız olarak yaşanır.
 • Rüyalarınız etkilenir. Bebek ve doğum ile ilgili çeşitli gerçekçi rüyalar görebilirsiniz.
12 Aylık Bebek Eğitimi Ve Gelişimi Nasıl Olmalı? Bebeğin Uyku, Beslenme ve Aşı Takvimi

Hamileliğin 7. Ayında Uykusuzluk

Hamileliğin 7. Ayında Uykusuzluk

Hamileliğin 7. Ayında Uykusuzluk

En sık yaşadığınız bu problem artık artış gösterir. Sürekli uykusuz kalabilirsiniz. Bu nedenle artık daha dikkatli olmanız gerekiyor. Uykuya dalmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Yine de mümkün olduğunca erken ve gece saatlerinde uyumanız gerekiyor. Bebeğin gelişimi için çok önemlidir.

Bu durum sizi yoracaktır ama ne yazık ki hamilelik dönemi uykusuzluk sık sık yaşanan bir durumdur. Sakin ve rahat olarak bu sorunla mücadele edebilirsiniz. Unutmayın ki gün içinde sizin kadar bebeğiniz de aktif. Bu durum da bebeğinizin de dinlenmesi gerekiyor.

Sizin uyumanızla bebek de dinlenebilecektir. Çünkü size bağlı yaşadığından size göre hareket etmektedir. Çeşitli sporlarla bu durumu dengeleyebilirsiniz. Yoga, pilates ve meditasyon yardımıyla hem daha sağlıklı bir bedene sahip olabilir hem de uyku problemi ile daha kolay mücadele edersiniz.

Hamileliğin 7. Ayında Şişkinlik Durumu

Hamileliğin 7. Ayında Şişkinlik Durumu

Hamileliğin 7. Ayında Şişkinlik Durumu

Bir seferde bir bardaktan fazla su içmeyerek bu durumu önleyebilirsiniz. Özellikle gebeliğin 7. ayı su ihtiyacı artar. Bunu gün içine yayın ve belirli aralıklarla su tüketin. Bu ödem toplamanızı ve şişmenizi önleyecektir. Çıplak ayağınızla toprakta yürümeniz de yararlı olacaktır. Damar duvarlarını güçlendirerek ve ayağınızın altında bulunan sinirleri uyararak sindiriminizi de uyaracaksınız. Böylece ödem atmanızı sağlayacaksınız.

Hamileliğin 7. Ayında Aşırı Terleme

Kilo artışı ile birlikte terlemeniz de artar. Standart sağ sol dönüşleriniz bile terlemeyle sonuçlanabilir. Bu yüzden utanmayın. Unutmayın ki siz bir anne adayısınız ve karnınızda bir canlı yaşıyor. Pamuklu giysiler tercih edebilirsiniz. Kimyasal kozmetik ürünlerinden uzak durun. Cildiniz için mümkün olduğunda doğal ürünler kullanın.

Hamileliğin 7. Ayında Diyet ve Beslenme

Hamileliğin 7. Ayında Diyet ve Beslenme

Hamileliğin 7. Ayında Diyet ve Beslenme

En çok görülen sorunlar arasında çinko eksikliği yer alır. Bu dönemde yaşayacağınız çinko eksikliği gebeliğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çinko içeren besinleri tercih edin. Ahududu, tavuk eti, pancar, pırasa, kereviz, hurma, kuru fasulye, domates, patates, frenk üzümü gibi besinler çinko bakımından zengindir. En zengin çinko kaynağı da buğday kepeğidir. Bu şekilde yaptığınız bir beslenme ile sağlıklı bir hamilelik yaşayabilirsiniz.

Video – Hamileliğin 7. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Bebeğiniz için nelere dikkat ediyorsunuz? Hamileliğiniz kaçıncı ayındasınız? Hamileliğin 7. ayında bebeğin gelişimi ile ilgili tüm sorularınızı ve eklemek istediklerinizi yorum kısmında bizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg