• 479.624
Anasayfa
Anne / Çocuk Emzirirken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Emzirirken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

       0   HANDE ÇEVİKKOL      HANDE ÇEVİKKOL
Emzirirken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Emzirirken hamile kalanlar nasıl anlar? Emziren anne hamile kalırsa sütü ne zaman bozulur? Emzirirken hamile kalanların belirtileri nelerdir? Emziren anne hamile kalırsa bebek kusar mı? Sen de emzirirken hamile kalmak ve kaldığını anlamak hakkında tüm bilgileri yazımızda bulacaksın.

Emzirirken Anne Hamile Olduğunu Nasıl Anlar?

Emzirirken Anne Hamile Olduğunu Nasıl Anlar?

Emzirirken Anne Hamile Olduğunu Nasıl Anlar?

Çoğu yeni annenin doğurganlık seviyesi emzirme dönemi içerisinde azalır. Bunun nedeni ise tıpta laktasyon amenore olarak adlandırılan bir durumdur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yakın zamanda yapılan bir açıklama, bahsettiğimiz durumun oldukça normal olduğunu söylüyor.

Tüm bu normalliklere rağmen bazı istisna durumlarda emzirirken hamile kalmak istiyorum diyenlerin dilekleri mümkün olabiliyor. Böyle bir hamileliğin ilk belirtileri ise sabah saatlerinde mide bulanması, artan yorgunluk hissi, memelerin hassaslaşması ve anne sütünün değişmesi oluyor. Pek çok anne için emzirme döneminde olmak güvenilir bir doğal doğum kontrol yöntemi idir. Ancak hamile kalma ihtimaliniz olduğu ve bunun bazı belirtileri olduğunu bilmeniz gerekir.

Emzirme dönemindeki yeni annelerin daha da yeni bir annelikle karşı karşıya olup olmadığını anlamasının bazı belirgin belirtileri vardır. Gelin birlikte emzirirken hamile kalanlar nasıl anlar sorusunun detaylarını inceleyelim.

Emzirirken Anne Sütünün Azalması

Emzirirken Anne Sütünün Azalması

Emzirirken Anne Sütünün Azalması Gebelik Belirtisi Olabilir mi?

Henüz yeni gebeliği sona ermiş olan annelerin, ilk aylarda sütünün gelmesi gereken belli bir miktar ve kıvam vardır. Ancak yeniden gebe kalınması halinde sütte bazı değişiklikler olacaktır. Kıvamı ve tadı değişen sütü, ilk önce bebekler fark eder. Bebeğin ağzına sütün tadı artık çekici gelmez ve bebeğe sütü sevdirmek zorlaşır. Ayrıca haftalar ilerledikçe annenin sütünün azalması da söz konusu olabilir. Tüm bu değişikliklere rağmen emzirme döneminde hamile kalmak anne sütünün içindeki besin değeri öğeleri değişmeyecektir.

Sütün tadının değişmesi, bebeğin emme isteği değişebileceği gibi emziren anne hamile kalırsa bebek kusar mı sorusunun yanıtı da sütün tadından dolayı olumlu olacaktır.

Emzirirken Adetin Gecikmesi Gebelik Belirtisi Olabilir mi?

Hamileliğin her durumda ilk belirtilerinden biri olan adet gününün gecikmesi, emzirme döneminde de gerçekleşebilir. Ancak emziren annenin dalgalanan ve sürekli değişkenlik gösteren hormon seviyeleri de bu durumun nedeni olabilir. Bu sebeple adetin gecikmesiyle hemen kendi kendine emzirirken hamile kalmak hakkında kesin tanı koymak doğru değildir.

Servikal akıntının artması, vücudun yumurtlama dönemine hazır olduğunun belirtisidir. Annenin emziriyor olsa dahi bu tarihleri ve belirtiyi gözeterek bir tahminde bulunması kolaylaşabilir.

Emzirirken Göğüslerde Hassasiyet

Emzirirken Göğüslerde Hassasiyet

Emzirirken Göğüslerde Hassasiyet Gebelik Belirtisi midir?

Erken dönemde yaşanan hamilelikle birlikte memelerde, özellikle de meme uçlarında hassasiyet hissedilebilir. Anne temasla birlikte göğüslerinde acı hisseder ve bu şikayeti emzirmeyle birlikte rahatsız edici bir boyuta ulaşacak kadar artar.

Emzirirken Yorgunluk Gebelik Belirtisi midir?

Genel olarak tüm dönemlerde hamilelikle birlikte annede güçsüzlük, halsizlik ve sık uyuma isteği görülür. Bu yaygın semptom emzirdiği için hali hazırda vücudu dirençsiz olan anneyi daha da etkiler. Anatominin ekstra etki altında olmasıyla anne gün içinde sürekli uyuklamaya başlayabilir.

Kadının emzirmesinin yanı sıra hamile kalması da vücudunun alışkın olmadığı özel dönemlerdir. Bu dönemlerde hormonlarda ciddi değişimler meydana gelir. Bu yorgunluğun anneyi gün içinde etkilemesinden korunmak için en etkili çözüm protein ağırlıklı şekilde beslenmektir.

Emzirirken Kanama Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Hamileliğin 6. ile 12. haftaları arasında görülen ve ‘’yerleşme kanaması’’ adı verilen bu durum, annenin lekelenme olarak gözlemleyebileceği bir belirtidir. Embriyo rahme yerleşmekte olduğundan adet döneminden bağımsız hafif kanamalara yol açabilmektedir. Anne emzirme döneminde olmasa da lekelenmeler hamileliğin pek çok belirtisinden biri olarak sayılmaktadır.

Emzirirken Mide Bulantısı

Emzirirken Mide Bulantısı

Emzirirken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Gebeliğin en çok bilinen semptomlarından biri de ilk 3 ay boyunca görülen sabah saatlerindeki bulantılar ve kusmalardır. Hatta bazı aromalar ya da lezzetler, özel olarak bulantının tetiklenmesine neden olabilir.

Endişelenmeyin, size bir tavsiyemiz var: Emziren ya da emzirmeyen kadınlar fark etmeksizin, gebeliğin bulantılarını portakal gibi narenciyeleri koklamak anında geçirecektir.

Emzirirken Akıntı Gelmesi Neyin İşaretidir?

Vajinal sıvıların artması, emzirirken akıntı gelmesi ve bu sıvı akıntının giderek incelen bir forma geçmesi, hamile olduğunuzun bir belirtisi olabilir.

Bahsetmiş olduğumuz tüm belirtiler yalnızca bilgi vermek amacıyla açıklanmıştır. Gebeliğin kesin tanısı için test yapılması gerekmekte ancak bu belirtilerden ve kendi regl dönemlerinden yola çıkan kadınlarda bir fikir oluşabilmektedir. Ayrıca emzirmeye devam ederken infertelite yani kısırlığın çok yaygın olduğu, hamileliğin oldukça düşük bir ihtimal olacağı unutulmamalıdır.

Emzirme Döneminde Hamile Kalınırsa, Emzirme Devam Eder mi? – Video

Sen de emzirirken hamile kalanlar nasıl anladınız sorumuza vereceğin yanıtları, yorum olarak hemen aşağıya yazabilirsin. Tüm aklına takılan sorularını da bu yorumlara ilave etmeyi unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg