• 1.252.978
Anasayfa
Başarı Hikayeleri Murat Erkoyuncu Başarı Hikayesini Kendi Anlatıyor!

Murat Erkoyuncu Başarı Hikayesini Kendi Anlatıyor!

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
blank

Kilolarıyla çocukluk yıllarından beri başı dertte olan Murat Erkoyuncu, tüp mide ameliyatı ile kilo vererek hayatını değiştirdi. Obezite hastalığı ile neler yaşadığını, nasıl bir hayatı olduğunu, tüp mide ameliyatına nasıl karar verdiğinizi kısacası bizlere hayat hikayesini kendi ağzından anlattı, değişim resimlerini paylaştı.

Murat Erkoyuncu Nasıl Zayıfladığını Kendi Ağzından Anlatıyor!

blank

Başlangıç Kilo : 150

Güncel Kilo : 90

Obezite ameliyatı olmayı düşünenlere yöneltilen ilk soru daima “Diyet yapsan olmuyor mu?” oluyor. Arkasından da mutlaka sivri zekalı bir öneri geliyor: “Bak bizim bir arkadaş var sabahları greyfurt suyu içti bir de her gün yürüdü bütün kilosunu verdi🤣”. Öncelikle size şaşırtıcı bir bilgi vereyim, diyetle kilo verilebileceğini bizler zaten biliyoruz😎. Bunu, her gün hatırlatılmadığında bile unutmuyoruz. Yediklerimize dikkat etsek, biraz da spor yapsak bizden iyisi yok. Hatta “Sen gene doyana kadar ye ama ekmeği kes bir de şekeri bir de yağı bir de hamur işini. Sen doyana kadar su iç aslında hemen verirsin.”

Bu noktada obezite ameliyatını iradesizler için bir kolaya kaçma yolu olarak görenler ve ameliyatın da diyet kadar irade gerektirdiğini söyleyenler olarak iki grup var.‼️ Ben ikisini de umursamadan size kendi doğrularımı anlatacağım.

Bunun öncesinde ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Benim kişisel deneyimim bütün şişmanlıkların diyetle yönetilebilecek şişmanlıklar olmadığını gösterdi bana. Yani ideal kilonuz 75 iken siz 90 kiloysanız elbette teyzelerden gelen “biraz boğazından kes” öğüdü ile ideal kilonuza inebilirsiniz ve obezite cerrahisini bence asla gündeminize almamanız gerekir. Ama ideal kilonuz 75 iken siz 130 kiloysanız ne olacak? Kaç sene diyet yapmak gerekecek, o diyete nasıl motive olunacak, yıllar içinde 3 oda 1 salon hacmine erişmiş mide nasıl tok tutulacak, açlıktan kaynaklanan mutsuzluğa nasıl katlanılacak⁉️ Nasıl❓ Bir sonraki obezle karşılaşmanızda, kendi 250 gram fazlanızı vermenize bile belki yaramayacak öğütleri gündeme getirmeden lütfen bunu düşünün.

Elbette sağlıklı bir vücut ağırlığının sırrı sağlıklı beslenmeden geçiyor, bu yeni bir bilgi değil. Fakat bildiğiniz gibi şişmanlık çoğu zaman yeme bozukluklarının sonucu olarak ortaya çıkıyor (üzülmeyin ama size “Canım ben ilaç kullandım, ondan kilo aldım.” diyenlerin de yarısından çoğu yalan söylüyor.😂🤣). Yani şişmansak muhtemelen bir yeme bozukluğumuz var. Belki doyunca da yiyoruz, belki gözümüz doyana kadar yemeye uğraşıyoruz, belki sürekli karbonhidrat yiyoruz. Durum böyleyken de bir obez için birden sağlıklı bir yeme programına geçmek, 40 yıllık tiryaki için sigarayı bırakmak gibi radikal bir değişiklik‼️ Yapanlar var ve onlara saygım çok büyük👏, ama bunu herkesin başaramayacağını da bilmek gerekiyor.

Aslında doğduğum zaman bile hayata obez olarak başladım.Doğduğum günden beri obeziteye doğru çıktığım yolculukta elbette defalarca diyetisyene gittim, çok farklı beslenme programları uyguladım. Diyet yaptığımda mutlaka kilo verdim ancak bu verilen kiloların kalıcı olmasını sağlayamadım‼️ En son iki sene önce güzel bir diyet beslenmesini denedim ve hayatımda ilk defa aç kalmadan sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye başladım. Ancak vermeniz gereken 50-60 kilo olduğunda motivasyonunuzun düşmesini engellemek çok zor. Ve hayatını yemek eksenine oturtan bir insan için aç kalmak ya da bazı şeyleri istese de yiyemeyeceğini bilmek çok büyük bir mutsuzluk. Benim diyetlerim de genelde “Bu kadar mutsuz olmama değecek bir şey değil kilo vermek.” farkındalık ile son buldu‼️

Şişmanlık için ameliyatın bir çözüm olduğunu duyduğum gün kendimle “Ben o kadar iradesiz bir insan mıyım?” kavgasına başladım ve kendime irademi kanıtlama aşkıyla yıllarımı harcadım. Şu an size söylemekten hiç utanmıyorum, evet ben yeme konusunda iradesiz bir insanım ve bu sebeple ameliyat olmam doğru karardı. (38 fındık lahmacun, 78 midye dolma ve 18 hamburger sadece bir kaç örnek) 😂😂 Hepimizin hayatta iradesinin hakim olmadığı alanlar var. Bir kısmınız kumar oynamaktan kendini alamıyorsunuz, başka bir kısmınız kendine zarar veren duygusal ilişkilerini bitiremiyor. Benim iradem de yemekle ilgili hiçbir alanda adını duyuramıyor. Keşke bunu seneler önce kabul etseydim ve kendimle bu mücadeleye girmeseydim. Geç de olsa kendimle giriştiğim bu kavgayı bıraktığım için hayatımı kazandım.

Obezite ameliyatı olmanın bazı koşulları var. 3 kg fazlanız için olamıyorsunuz. Cerrahınızın ameliyatı onaylaması için vücut kitle endeksinizin gerçekten yüksek olması, diyet yapmayı denemiş olmanız ve ameliyata hazır olmanız gerekiyor. Sanırım durumu şöyle özetleyebilirim, VKİ oranınızın mutlaka 35 ve üzeri olması gerekiyor.

Peki, ameliyat diyetten daha kolay mı❓ Buna hayır cevabını veren çok kişi var.Benim kişisel durumumda, evet, ameliyat diyetten çok daha kolaydı çünkü ameliyattan sonraki iki ay HİÇ ACIKMADIM‼️, şimdi de en acıktığım anda bile 2 köfte ile DOYUYORUM‼️. Bunlar benim hayatımda daha önce tatmadığım zevkler; hızlı doymak, acıkınca öfkeden deliye dönmemek, yemek yeme eylemini günün en arzulanan eylemi olarak görmemek…

Elbette ameliyat‼️, adı üzerinde bir cerrahi operasyon ve zorlukları var. Burada ısrarla görmezden gelinen ise şişman olmanın zorlukları. Yani obezite ameliyatı olmak isterken hayatımızı hiç zorlaştırmayan, yaşam kalitemizi düşürmeyen, sağlığımızı tehdit etmeyen bir şeyi sırf şımarıklıktan çözmeye çalışıyor değiliz. Şişmanlığın zorluklarının yanında ameliyatın zorlukları benim için yok hükmündeydi.

Bazılarımız için seçim ameliyat ve diyet arasında, bu insanlar diyeti seçmeli‼️. Ben ve benim gibiler içinse seçim ameliyat ve hayatıma şişman devam etmek arasındaydı. Ben ameliyatı seçtim ve 10 ayda tam 60 kilo verdim ASLA pişman değilim‼️

3 çocuklu babadan genç bir adama doğrublank -52 zaferi blank

blank

11. Ayda hedefime ulaştım ve üzerimden giden 60 kilonun mutluluğunu yaşıyorum.

Şuraya artık hedefine ulaşmış bir Murat bırakıyorum.blank💪 11.ayda hedefime ulaştım ve üzerimden giden 60 kilonun mutluluğunu yaşıyorum.blank🙏Aramıza yeni katılan ve bu yolda henüz çok yeni olan dostlarımıza selam olsunblank🙋‍♂️.Hayallerinizin peşinden gidin ve asla pes etmeyin.Bu saatten sonra şu an ki güncel kilo mu koruma görevim var.Hayat standartı olarak kafama -5/+5 kavramını kazıdım.Güncel kilo 90 ve ben min : 85 max : 95 şeklinde yeni bir hedef koydum kendime.Bunu da aynı ameliyattan sonra uyguladığım kurallar gibi yapmayı düşünüyorum ve şimdilik son before/after resmimi sizinle paylaşıyorum.blank😊

blank

Yeni tüplüler sıvılara, 2 haftalık tüplüler pürelere, 1,5-2 aylıklar suzme peynir-yumurta-hindi fümeye benim gibi 1 seneye yaklaşmışlar da simite dayansın hadiii 😜

blank

blank

Bu resmi de şuraya bırakıyorum. blank😂blank😂blank😂 5+1 evden 1+1 eve geçme keyfiiblank

blank

İdeal kilonuz 75 iken siz 130 kiloysanız ne olacak?

blank

10. Ay -60 şerefine selaammm olsuuuuuun. Başlangıç: 150 Güncel: 90 blank😎 Haaaa bir maşAllah’ınızı alırım yinee her ne kadar nazar boncuğu olsa da korkuyorum.

blank

blank

Murat Erkoyuncu

Murat beye başarılarının devamını diler yeni hayatında mutluluk ve sağlık dileriz. Sizlerde Obezite cerrahisi olmayı mı düşünüyorsunuz? Kilolarınız ile başınız dertte mi? Sizde bizimle sorunlarınızı ve tüp mide ameliyatı olduysanız başarı hikayenizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg