• 1.192.324
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Hastaları ‘Bebek Mide’ İle Kilolarından Kurtuluyorlar

Obezite Hastaları ‘Bebek Mide’ İle Kilolarından Kurtuluyorlar

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Günümüzde fazla kilolarından kurtulmak isteyen obezite hastalarının tercihleri arasında olan tüp mide ameliyatı, kişileri fazla kilolarının oluşturduğu zorluk ve hastalıklardan kurtarmaktadır. Bebek mide olarak adlandırılan bu ameliyat da kilolardan şikayetçi, diyet ve spor ile kilo veremeyen hastaların kilo vermesinde yardımcı cerrahi yöntemlerden biridir. 

Bebek Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite hastaları, artık ‘bebek mide’ olarak isimlendirilen laparoskopik mide küçültme ameliyatı uygulamaları ile zayıflıyor. Obezite hastaları ayakkabılarını bağlayamama, öz bakımlarını yapamama, iş yerlerindeki tempolarında düşüş yaşamaları sebebiyle hastanelere başvurarak, insanların yaşamını değiştirmesi amaçlanan bu ameliyatı yaptırarak zayıflama sağlıyorlar.

Obezite hastaları zayıflamak için bir çok yönteme başvuru sağlarken, bebek tüpü ameliyatına da ilgi artmaktadır. Bu ameliyat, daha önce diyet ve egzersiz programları uygulayarak zayıflama başarısına ulaşamayan kişilerin, vücut kitle indeksi incelendikten sonra uygun bulundukları takdirde uygulanabiliyor. Hastalar ameliyat öncesinde psikolojik destek altında diyet programları uygulatılarak hazırlanıyor. Yaklaşık olarak 30-55 dakika arasında sürmekte olup, karın bölgesinde açılan 4-5 tane deliklerden girilen özel malzemelerle yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların 10 gün sadece sıvı alımına izin verilir. İki hafta sonra püre dönemi 32 gün sonra katı gıda tüketimine geçilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Hastalar mide küçültme ameliyatı sonrasında gün içerisinde iki saat sonra yürümeye başarılı, 2 gün sonra evine gidip ufak tefek işleri yapabilir. Eğer çok fazla ağır şartlar altında çalışmıyorsa bir hafta sonra da işinde çalışmaya başlayabilir.

Bu operasyon için hastaneye başvuran hastaların sebepleri arasında tansiyon, şeker hastalığı, astım, kalp sorunları gibi problemlerle birlikte çocukları ile kaliteli zaman geçirememe, toplu taşıma araçlarında yaşanılan sıkıntılar, iş yerlerinde yaşanan performans düşüklüğü gibi nedenler yer alır.

Operasyona alınmadan önce uzmanlar iki kriterin hastada mevcut olmasını göz önünde bulundururlar. Bu iki kriterden en önemlisi en az iki kere doktor gözetiminde diyet yapmayı denemiş, ancak başarılı olamamış kişiler öncelikli olarak ameliyata alınabilir. Bir diğer kriter de vücut kitle indeksi oranı 40 ‘ ın üstünde olan hastalara ameliyat uygulanabilir. Operasyona karar verildikten sonra hastalara hafif bir diyet uygulaması yapılır. Ameliyatın yaklaşımı sırasında hastaya karaciğeri küçültücü özel diyetler de uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisi Başarı Oranı

Obezite Cerrahisi Başarı Oranı

Yapılan bu ameliyatlarda başarı oranı yüzde 100 olup, kilo veremeyen hasta neredeyse hiç bulunmamaktadır.

Uzmanlar bu ameliyat ile insanların hayatlarını değiştirmeyi amaçladıklarını dile getiriyor. İlk olarak psikolojik destek verilen hastalar ikinci olarak spora yönlendirilir, üçüncü olarak eski kötü alışkanlıklarını değiştirerek, kişilerin sağlıklı yaşama geçişi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında hastalar diyet ve egzersiz programları uygulamaya devam ediyorlar.

Tüp mide operasyonu veya sleeve gastrektomi olarak bilinen bu ameliyatlar, hastaların isteği üzerine bebek tüpü adını almıştır. Bunun sebebi ise ameliyat sonrasında hastaların bebek gibi beslenmeye başlamasındandır. Operasyon sonrası hastalar ilk on gün sıvı, sonraki iki hafta püre, 32 gün sonra katı gıda tüketirler.

Yapılan araştırmalar sonucu obezite hastalığı ülkemizde kadınlarda daha yaygın olduğu saptanmıştır. Ülkemizde 2030 yıllarında Türk halkının yüzde 50 kadarı obezite hastası olacağı bekleniyor. Tüm operasyonlar kapalı yöntem yani laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

Bebek Mide Ameliyatı Olan Hasta Yorumları

“DOĞUM GÜNÜM 4 AY ÖNCEYMİŞ”

 • Elçin Özgür adındaki obezite hastası bir bayan bebek mide ameliyatı ile nasıl kilo verdiğini anlatıyor. 20 yıldır obezite hastası olduğunu belirten Elçin Özgür, operasyon sonrasındaki ilk 4 ayda 130 kilodan 66 kiloya düştüğünü, ve ameliyat kararını çocuğu ile kaliteli zaman geçiremediği için aldığını da dile getiriyor. 15 kilo verip 20 kilo aldığı zamanlar olduğunu hayatında hiçbir zaman rahat hareket edemediğini ve sonrasında şeker hastalığına yakalandığını, yürüyemez nefes alamaz hale geldiğini bu ameliyattan sonra hayatının nasıl değişip, enerjisinin arttığını dile getiriyor. “Yaşadığımın farkına vardım, doğum günüm 4 ay önceymiş” cümlelerini de ilave ediyor.

“BU AMELİYAT SON ÇARE DEĞİL, TEK ÇARE”

 • 35 yaşındaki ses sanatçısı Tolga Gül, ameliyat öncesinde yaşadığı olumsuzluları anlatıyor. 150 kiloya kadar çıktığını, kilolarından dolayı sahnede zorluklar yaşadığını, şeker tansiyon hastalığı olduğunu dile getiriyor. Adım atmakta zorlanırken bebek mide operasyonu sonrasında günlük 5 kilometre yürüyebildiğini de ilave ediyor. Ameliyattan  iki ay sonra  27 kilo veren Gül, sağlıklı yaşam için bu ameliyata karar verdiğini açıklıyor.
  hastalıklarınızdan kurutulup, sağlıklı yaşamak için olun diyorum. Bu ameliyat son çare değil, tek çare. Bu ameliyatı olduktan sonra özgüvenim arttı. Kullandığım ilaçlar ecza dolabından ve hayatımdan çıktı” dedi. Obezite hastalarına tavsiyesi ise, estetik görünümden daha çok kilolarının beraberindeki hastalıkların tedavisi ve sağlıklı, mutlu bir yaşama geçiş için bebek tüpü ameliyatını yaptırmalarıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide operasyonu mide hacmini küçültmek amacı ile, yaklaşık olarak midenin üçte ikisi kadar bir bölümünün kesilip çıkarılması ile gerçekleşir. Geriye 100 ml kadar mide hacmi kalır. Bu ameliyat laparoskopik yani kapalı olarak yapılabilir. Yani karın açılmayıp, sadece en büyüğü 12 mm, en küçüğü 5 mm olan 4 kesiden girilen aletlerle ameliyatın gerçekleşmesidir. Bu sebepten dolayı ameliyat sonrasında iyileşme süreci hızlıdır. Ağrı ve yara yeri ile ilgili daha az problem yaşanır. Tüp mide operasyonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, bu operasyonun geri dönüşü olmamasıdır. Yani kesiden mide çıkarıldığı takdirde bir daha dönüşü yoktur.,

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

 • Uzun bir süre diyet egzersiz gibi yöntemleri deneyip kilo veremeyen kişiler,
 • Vücut kitle indeksi 30-35 in üzerinde olan kişiler ve yandaş hastalığa sahip olanlar bu ameliyat için uygundur.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygun Değildir?

 • Ameliyatı olmak isteyen kişilerin vücut kitle indeksi 35’ten küçük ise,
 • Vücudu anestezi alımına uygun değil ise,
 • Ciddi psikiyatrik hastalıklara sahip ise,
 • Tedavi edilmemiş özofajiti hastalığı mevcut ise operasyona uygun olmadıklarını gösterir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Obezite Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyattan sonra 1-2 senelik sürelik zarfında kişinin fazla kilolarını yüzde 40 ile yüzde 100 oranında vermesi mümkündür. Kilo vermesindeki başarı kişinin uyguladığı beslenme ve egzersiz programlarına ne derece düzenli uyduğu ile bağlantılıdır. Tüp mide operasyonu geçiren bir kimse 130 kilo ile ameliyata girmiş olsa sonrasındaki 1-2 senelik dönemde 55-60 kilo arasında bir yaşaması mümkündür.

Obezite Cerrahi Sonrası Kilo Verme Ne Kadar Devam Eder?

Mide küçültme ameliyatı ardından görülen kilo kaybı 1-2 sene kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda ise kişiler fazla kilolarını bundan daha kısa sürede kaybedebilmektedir. Hastaların kilo kaybetmeleri daha erken süre içerisinde de durabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Hangi Testleri Yaptırmam Lazım?

 • Rutin Biyokimya
 • Hemogram
 • PTT – PTZ
 • Kortizol
 • ST3 / ST4 / TSH
 • PAAL
 • EKG
 • Üst Abdomen USG
 • Endoskopi

Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Sonra Hamile Kalabilirim? – Video

Tüp mide operasyonu geçirdikten sonra yapıldıktan sonra en az bir yıl sonra hamile kalınabilir. Bu süreçten daha erken meydana gelecek bir hamilelik yeterli beslenme sağlanamayacağından dolayı annenin ve bebeğinin sağlığının tehlikeye girmesine sebep olur.

Tüp Mide Sonrası Hamilelik – Video

Bebek mide ameliyatı mu oldunuz? Bizlerle ameliyat ile bilgilerinizi, yaşadıysanız sorunlarınızı ameliyatın kişiye faydalarını paylaşabilirsiniz. Eğer mide küçültme ameliyatları ile soru ya da korkularınız varsa destek olalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg