Kapat

Obezite Hastaları ‘Bebek Mide’ ile Kilolarından Kurtuluyorlar

Anasayfa SAĞLIK Obezite Hastaları ‘Bebek Mide’ ile Kilolarından Kurtuluyorlar

Obezite hastaları, artık ‘bebek mide’ olarak isimlendirilen laparoskopik mide küçültme ameliyatı uygulamaları ile zayıflıyor. Obezite hastaları ayakkabılarını bağlayamama, öz bakımlarını yapamama, iş yerlerindeki tempolarında düşüş yaşamaları sebebiyle hastanelere başvurarak, insanların yaşamını değiştirmesi amaçlanan bu ameliyatı yaptırarak zayıflama sağlıyorlar.

Obezite hastaları zayıflamak için bir çok yönteme başvuru sağlarken, bebek tüpü ameliyatına da ilgi artmaktadır. Bu ameliyat, daha önce diyet ve egzersiz programları uygulayarak zayıflama başarısına ulaşamayan kişilerin, vücut kitle indeksi incelendikten sonra uygun bulundukları takdirde uygulanabiliyor. Hastalar ameliyat öncesinde psikolojik destek altında diyet programları uygulatılarak hazırlanıyor. Yaklaşık olarak 30-55 dakika arasında sürmekte olup, karın bölgesinde açılan 4-5 tane deliklerden girilen özel malzemelerle yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların 10 gün sadece sıvı alımına izin verilir. İki hafta sonra püre dönemi 32 gün sonra katı gıda tüketimine geçilir.

Hastalar ameliyat sonrasında gün içerisinde iki saat sonra yürümeye başarılı, 2 gün sonra evine gidip ufak tefek işleri yapabilir. Eğer çok fazla ağır şartlar altında çalışmıyorsa bir hafta sonra da işinde çalışmaya başlayabilir.

Bu operasyon için hastaneye başvuran hastaların sebepleri arasında tansiyon, şeker hastalığı, astım, kalp sorunları gibi problemlerle birlikte çocukları ile kaliteli zaman geçirememe, toplu taşıma araçlarında yaşanılan sıkıntılar, iş yerlerinde yaşanan performans düşüklüğü gibi nedenler yer alır.

Operasyona alınmadan önce uzmanlar iki kriterin hastada mevcut olmasını göz önünde bulundururlar. Bu iki kriterden en önemlisi en az iki kere doktor gözetiminde diyet yapmayı denemiş, ancak başarılı olamamış kişiler öncelikli olarak ameliyata alınabilir. Bir diğer kriter de vücut kitle indeksi oranı 40 ‘ ın üstünde olan hastalara ameliyat uygulanabilir. Operasyona karar verildikten sonra hastalara hafif bir diyet uygulaması yapılır. Ameliyatın yaklaşımı sırasında hastaya karaciğeri küçültücü özel diyetler de uygulanmaktadır.

“İNSANLARIN HAYATLARINI DEĞİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Yapılan bu ameliyatlarda başarı oranı yüzde 100 olup, kilo veremeyen hasta neredeyse hiç bulunmamaktadır.

Uzmanlar bu ameliyat ile insanların hayatlarını değiştirmeyi amaçladıklarını dile getiriyor. İlk olarak psikolojik destek verilen hastalar ikinci olarak spora yönlendirilir, üçüncü olarak eski kötü alışkanlıklarını değiştirerek, kişilerin sağlıklı yaşama geçişi sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında hastalar diyet ve egzersiz programları uygulamaya devam ediyorlar.
Tüp mide operasyonu veya sleeve gastrektomi olarak bilinen bu ameliyatlar, hastaların isteği üzerine bebek tüpü adını almıştır.

Bunun sebebi ise ameliyat sonrasında hastaların bebek gibi beslenmeye başlamasındandır. Operasyon sonrası hastalar ilk on gün sıvı, sonraki iki hafta püre, 32 gün sonra katı gıda tüketirler.

Yapılan araştırmalar sonucu obezite hastalığı ülkemizde kadınlarda daha yaygın olduğu saptanmıştır. Ülkemizde 2030 yıllarında Türk halkının yüzde 50 kadarı obezite hastası olacağı bekleniyor. Tüm operasyonlar kapalı yöntem yani laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

“DOĞUM GÜNÜM 4 AY ÖNCEYMİŞ”

Elçin Özgür adındaki obezite hastası bir bayan bebek mide ameliyatı ile nasıl kilo verdiğini anlatıyor. 20 yıldır obezite hastası olduğunu belirten Elçin Özgür, operasyon sonrasındaki ilk 4 ayda 130 kilodan 66 kiloya düştüğünü, ve ameliyat kararını çocuğu ile kaliteli zaman geçiremediği için aldığını da dile getiriyor. 15 kilo verip 20 kilo aldığı zamanlar olduğunu hayatında hiçbir zaman rahat hareket edemediğini ve sonrasında şeker hastalığına yakalandığını, yürüyemez nefes alamaz hale geldiğini bu ameliyattan sonra hayatının nasıl değişip, enerjisinin arttığını dile getiriyor. “Yaşadığımın farkına vardım, doğum günüm 4 ay önceymiş” cümlelerini de ilave ediyor.

“BU AMELİYAT SON ÇARE DEĞİL, TEK ÇARE”

35 yaşındaki ses sanatçısı Tolga Gül, ameliyat öncesinde yaşadığı olumsuzluları anlatıyor. 150 kiloya kadar çıktığını, kilolarından dolayı sahnede zorluklar yaşadığını, şeker tansiyon hastalığı olduğunu dile getiriyor. Adım atmakta zorlanırken operasyon sonrasında günlük 5 kilometre yürüyebildiğini de ilave ediyor. Ameliyattan  iki ay sonra  27 kilo veren Gül, sağlıklı yaşam için bu ameliyata karar verdiğini açıklıyor.
hastalıklarınızdan kurutulup, sağlıklı yaşamak için olun diyorum. Bu ameliyat son çare değil, tek çare. Bu ameliyatı olduktan sonra özgüvenim arttı. Kullandığım ilaçlar ecza dolabından ve hayatımdan çıktı” dedi. Obezite hastalarına tavsiyesi ise, estetik görünümden daha çok kilolarının beraberindeki hastalıkların tedavisi ve sağlıklı, mutlu bir yaşama geçiş için bebek tüpü ameliyatını yaptırmalarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Aşırı Kilolardan Korunmak İçin Hazır Gıdadan Uzak Durun başlıklı makalemizde Aşırı Kilolardan Korunmak hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg