• 637.995
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı İle İlgili Tüm Merak Edilen Soru ve Cevaplar!

Tüp Mide Ameliyatı İle İlgili Tüm Merak Edilen Soru ve Cevaplar!

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Tüp mide ameliyatı olmak fazla kilolarını vererek tüm sağlık sorunlarına veda etmek isteyen birçok obezite hastasının hayalidir. Ancak aklımızı kurcalayan birçok soru işareti de cabası. Peki siz tüp mide ameliyatı hakkında her şeyi bildiğinize emin misiniz? Bunca bilgi kirliliği arasında kaybolmamanız için derlediğimiz tüp mide ameliyatı soru ve cevapları ile siz de aklınızdaki soru işaretlerine sünger çekin.

Herkes Tüp Mide Ameliyatı Olabilir mi?

Tüp mide ameliyatı olmayı istemek olmanız için yeterli değildir. Ciddi bir işlem olan cerrahilerde sizin diğer tüm kapalı yöntemleri denemiş ancak başarısız olduğunuz için başvurmuş olmanız beklenir. Tüp mide endikasyonları  için en az 3 senedir obezite tanısı ile yaşamış olmanız, spor ve diyet programlarının başarısız olması gibi birçok kriter ve size uygulanan testlerin sonuçları değerlendirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kesin Kilo Verdirir mi?

Tüp mide size yeni bir hayat vaat eden etkili bir çözümdür ve bu konuda sayısız başarılı örnek verilebilir. Ancak bu sorunun yanıtı,  cerrahi sürecinizin ne kadar iyi geçtiği, ne kadar başarılı bir operasyon olduğunuz, cerrahinin risklerinin sizde ortaya çıkıp çıkmayacağı ve tabi ki elbette sizin cerrahi sonrasında beslenme ve egzersiz gibi yaşamsal alışkanlıklarınız gibi çok sayıda etmene bağlıdır. Bu soru için kesin bir yanıt vermek mümkün olamamaktadır.

  • Yetersiz kilo kaybı yaşıyorsanız kan şekeri ölçümlerinizi düzenli hale getirerek kontrol altına almalı, yediklerinizin miktarı gibi kalorisine dikkat etmeli, diyetinizde protein alımını arttırıp karbonhidrat oranınızı azaltmalısınız.
  • Aşırı kilo kaybı varsa ve bu konuda endişeniz varsa bir kilo günlüğü tutarak bunu doktorunuzla paylaşın.

Tüp Mide Sonrasında Cinsel Hayatıma Geri Dönebilir?

Herkes için önemli olan cinsellik ve çocuk sahibi olabilme konuları, cerrahi adayları için ek bir soru işaretidir. Tüp mide blogspottan sosyal medyaya her yerde karşımıza çıkarken, bu sorunun da duyulması tesadüf değildir. Ancak belli bir toparlanma ya da iyileşme sürecinden sonra doktorunuzun de onayı ile devam edecek olan cinsel hayatınız ve çocuk sahibi olma uğraşlarınız, aksine kilo verdiğiniz çok daha fit olduğunuz bir hayatta çok daha kolay ve başarılı olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?

Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?

Dinen herhangi bir engel teşkil etmeyen tüp midenin öncelikle estetik değil tamamen yaşamsal bir ameliyat olduğu bilinmelidir. Yaşam kalitenizi ve süresini direkt olarak etkileyen bu ameliyat kilo vermek isteyen kişilerin başarısız olması üzerine yapılan bir tür düzenlemedir ve diğer sağlığınız için hayati önem taşıyan durumlar için uygulanan ameliyatlardan mantıksal olarak bir farkı yoktur.

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alırsam Ne Yapacağım?

Tüp mide, midenizin kesilerek küçültülmesine dayalı bir işlemdir. Ancak seneler içerisinde deforme olarak genişleyen ya da ameliyat esnasında yeterince küçük bırakılmamış midelerde sonradan yatkınlık gelişmesi ile kilo alımı görülebilir. Oldukça sık karşılaşılan bu durumda cerrahi revizyon uygulanmakta ve kilonuzun kontrolü sağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Zorluklar

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Zorluklar

Tüp mide ameliyatı olarak yeni bir hayata başladınız. Ancak her cerrahi gibi kendi içinde bir takım risklere ya da yan etkilere yol açabilen obezite cerrahisinde de tüp mide ameliyatı sonrası şikayetler, ortaya çıkması olası ve kendi içinde çözümlere sahip bir listeden meydana gelir. Siz de size özel tüp mide ameliyatı sonrası yaşadığınız problemlere yönelik önerilerimizi okuyarak bu süreci çok daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde atlatabilirsiniz.

Kilo problemi kadın- erkek herkesin hayatını olumsuz etkilemektedir. Obezite hastası olan kişilerin sosyal hayat içinde karşılaştıkları zorlukları bir yana koysak bile; kişinin özel hayatına etkisi de yadsınamaz.

Öncelikle kişilerin yaşadığı ve zayıf olanların çok da kolay anlayamayacağı bazı haller vardır. Bunlar; aynalara küskünlük, gardroba küskünlük, zayıf arkadaşları kıskanma, yeyip yeyip kilo almayanları kıskanma, doktor yardımı almak için yıllarca kararsız kalma, mutfak kapısından her girildiğinde suçluluk duyma olarak sıralanabilir.

Tüm bu aşamalardan sonra eğer karar verilip obezite cerrahi uzmanı bir doktora tüp mide ameliyatı hakkında bilgi almak üzere başvurulur. “Tüp mide nedir? Ameliyatı nasıl yapılır? Sonrasındaki gelişmeler nasıl olacaktır?” gibi sorular onlarca akıllarda. Mide küçültme ve tüp mide ameliyatları hakkında tatmin edici bilgiler alınıp, bu ameliyatı olmaya karar verdikten sonra yaşanacaklar hakkında, belki de hiç akıllara gelmeyen birkaç detay daha vardır aslında.

Mide küçültme ameliyatı olunur. Kilolar verilmeye başlanır. Her şey artık çok güzel ilerliyordur. Ancak tüm bu olan biten sırasında;

  • Tüp mide ameliyatı sonrasında artık hiç bir kıyafetiniz üzerinize olmayacağından kendinize A’dan Z’ye yeni kıyafetler almak bütçenizi zorlayacaktır.
  • Mide küçültme operasyonu sonrası mutfak artık sizin için bir işkence değil, zevk alanı olacağından gününüzün büyük bir bölümü mutfakta geçecek ve hayatınızın diğer aktivitelerine zaman ayırmakta zorlanacaksınız.
  • Sizin sürekli obezite hastalığı ile yaşayacağınıza ve asla zayıf birisi olabileceğinize inanmayan sözde dost dostlarınızın imalı ve kıskanan bakışlarına maruz kalacaksınız.
  • Evinizin dışında geçirdiğiniz zamanlarda önünden geçtiğiniz restoranların cazip kokusunu içinize çekerken artık suçluluk duygusu duymuyor ve içeri girip istediğinizi yiyebiliyor olmanız da bütçenizi zorlayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık – İshal

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Obezite cerrahisi sonrası kabızlık, direkt olarak sindirim sistemi ve beslenmenizi etkileyen bir cerrahi geçirmenize bağlı olarak yaşanması normal bir durumdur. Çözüm olarak bol su tüketmek, kabuğu ile yenen domates, salatalık ya da meyve gibi yiyecekler tüketerek ya da yulaf ve müsli yiyerek bol lif almak gösterilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İshal

Obezite cerrahisi sonrası ishal yine kabızlık ile aynı yönlü açıklamalara sahip olan bir problem olup, bu problem için laktozlu besinler almak, suyu yemeklerle aynı anda tüketmemek, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ya da prebiyotik yoğurtlar yemek öneri olarak sunulmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Bulantısı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Bulantısı

Obezite cerrahisi sonrası mide bulantısı, kusmaya kadar devam edebilen yaygın bir sorundur. Bu sorunun temelinde alışkanlıkları doğrultusunda kişilerin fazla yemek yiyerek midesini zorlaması yatar. Az yemenin yanında, yenilen yemek kusulduysa ara vermeden yemeye devam etmek, gerekli olursa sulu ve tanesiz berrak gıdalara geri dönmek, yemekleri çok iyi çiğnediğinden emin olmak ve yavaş yemek diğer önerilerden sayılabilir.

Şişkinlik ve mide ağrıları için yavaş yemek, yemekle birlikte su içmeme, iyi çiğnemek, hareket düzenine önem vermek, ekmek gibi karbonhidrat kaynaklarını azaltmak önemli önerilerdir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi sorununa yönelik olarak herhangi bir endişeniz olmamalıdır. 4-6 içerisinde sıklıkla görülen ve kendiliğinden normale dönen bu durumu kontrol altına almak için et ve et suyu tüketimini arttırabilir ve Bioxin haplardan destek alabilirsiniz.

Mide Küçültme Hakkında En Sık Sorulan Soru ve Cevapları – Video

Tüp Mide Ameliyatıyla İlgili Soru ve Cevapları – Video

Tüm bu bahsettiğimiz detaylar tüp mide ameliyatı olmak isteyenlerin gözünden kaçacaktır. Hayatınızdaki köklü değişikliklere ve bu gibi zorluklara göğüs germeye hazırsanız bir an önce mide küçültme işleminiz için gerekli hamleleri yapın ve hayatınızın geri kalanının tadını çıkartın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg