• 40.764
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır? Tüp Mide Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır? Tüp Mide Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite çocuk yetişkin demeden her geçen gün daha fazla kişinin hayat kalitesini düşürüyor. Hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara neden olabilen fazla kilo sorununa zaman zaman diyet ve spor yapmak da çözüm üretemiyor. Obeziteden kurtuluş olmadığını düşünen birçok hasta için tüp mide ameliyatı önemli bir fırsat olarak ön plana çıkıyor.

Tüp mide ameliyatı ile hastaların midelerinin küçültülmesi ve bu yolla besin alımının kısıtlanması mümkün oluyor. Her zamankinden az besin tüketen, az yemesine rağmen hızla doyuma ulaşan hastalar tüp mide ameliyatı sonrası ideal kilolarına yavaş yavaş yaklaşıyor.

Ancak tüp mide ameliyatının da belirli sınırları olduğu biliniyor, mide küçültme amacıyla gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı sonrası elde edilen başarıda ve kaybedilen kilo miktarında hastaların kilo verme kararlılığının önemli bir rolü bulunuyor.

Bu yazımızda “Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?” ve “Tüp mide ameliyatının sağladığı avantajlar nelerdir?” gibi soruların yanıtları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında çoğunlukla kapalı teknikle yapılır. Karın bölgesinden açılan mini kesilerle gerçekleştirilen operasyon sırasında midenin genişleyen bombeli kısmı çıkarılacak şekilde mideye zımbalama tekniği ile tüp şekli verilir.

Bu işlem sonrası midenin yaklaşık %80’lik bir kısmı çıkarıldığı için mide hacminde ciddi bir azalma meydana gelir. İşlem tamamlandıktan sonra midede oluşturulan ve stapler hattı olarak da adlandırılan zımba hattında kaçak olup olmadığı kontrol edildikten sonra operasyon sonlandırılır.

İşlem kapalı teknikle gerçekleştirildiği için hastaların iyileşme süreci ciddi anlamda kısaltılır ve hareket etmeye başlayabilecekleri süre hızlandırılır. Böylece hastalar doğru beslenme programlarını takip ederek çok kısa sürede kilo vermeye başlayabilir.

Tüp Mide Sonrası Sağlık Sorunları İyileşiyor

Daha önce de belirttiğimiz gibi tüp mide ameliyatı doğal yollarla kilo veremeyen kişilerin midelerinin küçültülerek besin alımlarının kısıtlanmasını sağlıyor. Besin alımı kısıtlanınca ve hastalar spor yapmaya başlayınca kalori açığı oluşup kilo verme süreci başlıyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası doktor direktiflerine uyum sağlandığında yalnızca kilo verilmiyor, fazla kilonun neden olduğu sağlık sorunlarında da ciddi bir iyileşme meydana geliyor. Özellikle diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, uyku apnesi, astım, horlama, eklem sorunları, kalp ve damar hastalıkları şikayetlerinin azaldığı biliniyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastaların Hayat Konforu Artıyor

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşanan değişim birçok açıdan hastaların hayat kalitesini arttırıyor. Kilo verilmesine bağlı olarak birçok sağlık sorunu iyileşirken hastaların özgüvenleri de yerine geliyor. Kilo nedeniyle sosyal soyutlanmaya varan davranışlar değişiyor; kilo verildikçe yeniden hayata karışılması, özel hayattaki problemlerin azalması ve kişilerin kendileri ile barışması mümkün oluyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hareket Özgürlüğü Geliyor

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilmesine bağlı olarak hastaların hayatlarında birçok pozitif değişim yaşanıyor. Fazla kilo nedeniyle eklem ve kas ağrıları yaşayan, az hareket etse bile hemen yorulan, toplum içerisinde görülmekten rahatsız olan bireyler için yeni bir dönem başlıyor.

Vücut kitle indeksi değerinin azalması ve yağ oranının düşmesi ile birlikte hastalar daha rahat yürüyebiliyor, her zamankinden daha geç yoruluyor ve dolayısıyla hareketleri özgürleşiyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kıyafet Bulmak Kolaylaşıyor

Obezite hastası olan kişileri en çok rahatsız eden konulardan birinin kıyafet seçme özgürlüğü olduğunu hepimiz biliyoruz. Standart bedenler için tasarlanan kıyafetlerin giyilememesi derdi tüp mide ameliyatı sonrası verilen kilolar sayesinde mümkün oluyor. Kilo veren ve artık standart bedenlerde kıyafet satın alma özgürlüğüne kavuşan kişiler hayata farklı bir pencereden daha pozitif bakabiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Obeziteye Bağlı Ölümler Azalıyor

Tüp mide ameliyatı olanlar üzerinde gerçekleştirilen geniş çaplı bir araştırma sonucunda çok önemli bilgilerin elde edildiği biliniyor. Obezite hastalığı olan ve tüp mide ameliyatı olmayanlarla tüp mide ameliyatı olanlar arasında yapılan bir karşılaştırmada tüp mide ameliyatı sonrası ölüm riskinin %89 oranında azaldığı gösteriliyor.

Kaynak: Dr. Hasan Erdem – Tüp Mide Ameliyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg