• 4.570
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Cerrahisi Revizyonu Nedir? Hastalar Ne Zaman İhtiyaç Duyar?

Obezite Cerrahisi Revizyonu Nedir? Hastalar Ne Zaman İhtiyaç Duyar?

       0   ADMİN      ADMİN

Hareketsiz yaşam tarzımızın, daha kolay çalışmamızın ve kötü beslenme alışkanlıklarımızın en büyük dezavantajı obezite! Yaşı ne olursa olsun dünya çapında obez insan sayısında bir artış var. Bariatrik cerrahlar, obeziteye karşı verilen bu savaşın ön saflarında yer almaktadır. Obezite cerrahisi kişilerin sağlığına kavuşması için uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemi bazı sebeplerden dolayı cevap alamayınca bariatrik cerrahi revizyonu gerekir.

Obezite Cerrahisi Revizyonu

Yapılan bariatrik cerrahi sayısı arttıkça obezite cerrahisi revizyonuna ihtiyaç duyan hasta sayısı da artmaktadır. Kilo vermek zorlu bir süreçtir. Bu süreçte kişiler psikolojik ya da fizyolojik sorunlarla karşılaşıp tekrar ameliyata ihtiyaç duyduklarında olumsuz etkilenirler. Özellikle kişinin ameliyat sonrası yaşam tarzında değişiklik yapamadığı durumlarda ve ayrıca ameliyat sonrası komplikasyonların gelişmesi durumunda yeniden ameliyat zorunlu hale gelir.

Obezite Cerrahisi Revizyonu Neden Gereklidir?

Bariatrik revizyon için iki önemli nokta vardır. Birinci sebep bazı hastalarda kilo verme sürecinin geçici olması ve bir süre sonra durmasıdır. İlk ameliyattan sonra hem iştah hem de yeme düzeni değişir. Sonuç olarak, hastalar hızla kilo verir ve sağlıkları gözle görülür şekilde iyileşir. Ancak bir süre sonra kişi eski alışkanlıklarına dönmeye başlar ve bu durumda obezite tekrar hayatına girer. Sağlıklı bir yaşam tarzına sadık. Bu nedenle kilo verme sonuçları uzun süre patlamaz.

Bariatrik Cerrahi Revizyon Maliyeti Ne Kadardır?

Bunu doktorunuz belirleyecektir çünkü operasyonun sürecini ve zorluğunu belirleyen onlar olacaktır. Bu nedenle kesin bir sayı belirlemek kolay değildir. Revizyon ameliyatı her ülkede ilk cerrahi operasyon kadar maliyetlidir ancak operasyonun zorluğuna göre ilk fiyatın iki katına kadar çıkabilmektedir.

Gastrik Bypass Revizyon Ameliyatı

Daha önceki obezite ameliyatlarınızda kullandığınız yöntem gastrik bypass ise revizyon ameliyatında tercih edeceğiniz yöntem değişkenlik gösterecektir. Laparoskopik Distal Roux-en-Y gastrik bypass yöntemi bariatrik cerrahi revizyon bypass’ı için kullanılır. Bu prosedür ile besin ve kalori emiliminiz azalır, bu da tekrar kilo almanızı engeller. Böylece daha önce yapmış olduğunuz by-pass ameliyatı desteklenerek daha küçük bir revizyon elde edilmiş olur.

Revizyon Obezite Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Revizyon obezite cerrahisi tek bir ameliyatı içermeyebilir. Bu durumda süreç daha uzun sürecektir. Fakat;

• Daha önce geçirilmiş kilo verme ameliyatına göre ikinci ameliyatın yöntemi belirlenir.

• Tanımlanan tüm yöntemlerin süresi yaklaşık 20 ila 60 dakikadır.

Obezite Cerrahına Revizyon Ameliyatı Hakkında Ne Sormalıyım?

Obezite düzeltme ameliyatı olmaya karar verdiyseniz doktorunuza mutlaka sormanız gereken sorular;

• Gelecekte hangi komplikasyonlarla karşılaşabilirim?

• Ameliyattan sonra nasıl bir hayat beni bekliyor?

• Daha önce yaptığınız ameliyatlardan kaynaklanan komplikasyonlar nelerdir?

Bu soruların amacı olası tüm yan etkileri bilmek ve kendinizi hazırlamaktır. Son soru bir şekilde en önemlisi;

Doktorun önceki ameliyatlarında karşılaştığı postoperatif komplikasyonların yüzdesini sormak sizin hakkınızdır ve portföyünde komplikasyon oranı düşük bir doktor seçmek hayati önem taşır.

Sigortam Obezite Revizyon Ameliyatı Masraflarını Karşılar mı?

Belirli koşullar sağlanmadıkça, Sigorta şirketleri obezite cerrahisi masraflarını karşılamaz. Bu nedenle ikinci revizyon obezite cerrahisi sigortanız tarafından kabul edilmeyecektir. Ancak kişinin daha önceki kilo verme girişimi başarısız olmuş ve VKİ 40’ın üzerinde ise bazı sigorta şirketleri belirli bir limitle fiyatı karşılamaktadır.

Bariatrik Revizyon Ameliyatı Çeşitleri

Obezite revizyon cerrahisi seçenekleri, daha önce geçirdiğiniz bariatrik cerrahiye bağlı olarak değişir.

• Daha önce gastrik bypass ameliyatı olduysanız, Endoskopik Restoratif Obezite Cerrahisi prosedürünü ve mide bandını tercih edebilirsiniz.

• Mide bandı geçirdiyseniz, gastrik bypass ameliyatı olabilirsiniz.

• Daha önce tüp mide ameliyatı olduysanız siz de gastrik bypass ameliyatı olabilirsiniz.

Ayrıca doktorunuz durumunuza göre size farklı önerilerde bulunabilir.

Obezite Revizyon Cerrahisi İçin Yaş Kısıtlamaları

Obezite cerrahisi revizyonu yapılırken kişinin kilo durumunun yanı sıra yaş aralığı da dikkate alınır. Çok genç insanlar veya VKİ 40’ın üzerinde olan hastalar ikinci bir ameliyat olmak için çok yaşlı olabilir. Durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak obezite cerrahisi için yaş kısıtlamaları maksimum 70, minimum 16’dır. Bu yaş aralığı dışındaki kişilere işlem yapılması uygun görülmemektedir.

Obezite Revizyon Ameliyatı Zor Mudur? Riskli mi?

Obezite cerrahisi ilk ameliyatta farklı riskleri beraberinde getirebilir. Halihazırda değiştirilmiş bir mideye ikinci ameliyat daha büyük riskler getirir. İyi bir doktor tarafından revizyon bariatrik cerrahi yapılırsa komplikasyon riski %9’dur. Ancak doktorun kendi alanında başarılı olamaması sonucunda bu oran %19 gibi büyük rakamlara taşınabilir. Bu nedenle ikinci ameliyatın mutlaka iyi bir doktor tarafından yapılması gerekir.

Obezite Cerrahisi Revizyonu İçin Yeni Bir Psikolojik Değerlendirme Gerekir mi?

Obezite cerrahisi öncesi psikolojik değerlendirmeler, hastanın bu ameliyata hazır olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bir önceki ameliyatında sürdürülebilir şekilde kilo verememiş olan kişiye yapılacak ikinci ameliyattan önce bu değerlendirme mutlaka yapılmalıdır. Özellikle kişinin başarısızlığının nedeni kötü beslenme alışkanlıklarını sürdürmek ise bu değerlendirme daha da önem kazanmaktadır.

Mide Bandı Çıkıntısı ve Erozyonunda Bariatrik Revizyon Ameliyatı

Obezite cerrahisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri laparoskopik bant kullanımıdır. Ancak bu yöntem ileride daha fazla soruna yol açacağı için revizyon ameliyatlarının başlıca nedenlerinden biridir. Genel olarak Laparoskopik bant sonucunda çıkıntı, erozyon, kese büyümesi, kilo kaybında azalma ve zamanla kilo alımına dönüş ve reflü gelişmesi. Revizyon ameliyatınız bandın aşınması veya çıkmasından kaynaklanıyorsa bariatrik revizyon ameliyatında genellikle bu bant çıkarılır ve mide için farklı bir yöntem denenir.

Revizyon Obezite Cerrahisinin Etkileri

Revizyon bariatrik cerrahi, kilo alımının neden olduğu obeziteyi azaltmaya yardımcı olur. Bariatrik revizyon ameliyatının nedeni temel olarak eski ameliyatın etkilerinin ortadan kalkması ve kişilerin yeniden kilo almaya başlamasıdır. Sadece bir klinikte yapılan çalışmalar sonucunda hastaların kilo verme oranlarında %18 oranında artış gözlenmiştir. Sırasıyla %, %41, %40 ve %47. Kabul edilebilir riskler ve uzman bir doktor tarafından yapılan revizyon ameliyatı başarı şansını arttırır. Ancak kişinin psikolojik olarak güçlü olması çok önemlidir. Kendinize güveniyorsanız cerrahınıza güvenmemek için hiçbir sebep yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg