• 721.646
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Mide Balonu Nedir? Nasıl Yerleştirilir? Tedavisi ve Yan Etkileri?

Mide Balonu Nedir? Nasıl Yerleştirilir? Tedavisi ve Yan Etkileri?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
blank

Mide Balonu uygulaması, fazla kilolarından kurtulmak isteyen ancak bunu ameliyatsız çözmek isteyen hastalar için geliştirilmiş bir yöntemdir. Fazla kilolarından şikayetçi olan pek çok hasta, yeme alışkanlıklarından ve fazla yemek yeme huyundan kurtulamadıklarını, bu yüzden diyet yapsalar dahi kilo veremediklerinden şikayetçi olmaktadır. Mide balonu uygulaması sayesinde bu tür sorunları olan hastaların midesine, oldukça basit bir operasyonla yerleştirilen balon sayesinde, mide hacimlerinde küçülme meydana gelecek ve isteseler de fazla yemek yiyememe durumuna geçeceklerdir. Bu sayede istemedikleri kilolardan kurtulmaları mümkün olacaktır.

Mide Balonu Nedir?

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından birisi haline gelen obezite, yalnızca insanların psikolojilerini bozmakla kalmıyor, bir de sahip olduğu etkiler ile başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere, insan hayatını her alanda olumsuz etkiliyor. Özellikle obezite tedavi yöntemlerinin tümünün, her hastaya uygulanamadığı, kullanılan ilaçların ise uzun vadede hastalar üzerinde ortaya çıkarttığı olumsuz etkilerin çokluğu düşünüldüğünde, mide balonu işlemlerinin önemi daha net ortaya çıkmaktadır. Başlı başına bir tedavi yöntemi olmasının yanında, mide balonu sayesinde, ameliyat süresini kısaltmak, mide balonu operasyonu sonucunu arttırmak ve anestezi süresini kısaltmak için kullanılan bir ön hazırlık aşaması olarak ta bilinmektedir. Oldukça kısa bir sürede cerrahi müdahale gerektirmeden, ilgili uzmanlar tarafından, endoskop isimli bir cihaz yarımıyla takılan mide balonu, yüksek risk grubuna giren hastaların ameliyatsız bir şekilde kilolarını kontrol altına almalarında oldukça yardımcı olmaktadır.

blank

Mide Balonu Nedir

Mide Balonu İçin Uygun Hasta Grubu Kimlerden Oluşmaktadır?

Mide balonu uygulaması oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kilo verebilmek için çeşitli yöntemleri uygulamış ancak başarısız olmuş, 18 ile 65 yaş arasında ki hastalarda geçici bir kullanım süresi (6 ay) ile kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.

Mide Balonu Olamayan Grup Kimlerden Oluşmaktadır?

Öncelikle, bu uygulamanın salt estetik amaca uygun bir alan olmadığını belirtmek gerekir. Bu yüzden sadece estetik görüntü kazanmak isteyen kişilerce kullanılması uygun değildir. Vücut ve kitle oranı 30 değerin altında olan kişilere uygulanamaz. Bunun dışında, gebelerde ve emziren annelerde, mide sorunları bulunanlarda ve midesinden operasyon geçirmiş kişilerde, yemek borusunda sorun olanlarda ve psikolojik açıdan sorunları bulunan hastalarda mide balonu uygulaması yapılmamaktadır.

Mide Balonu Uygulamasını Yaptırmak İsteyen Hastaları Nasıl Bir Süreç Beklemekte?

Bu işlemin süresi oldukça kısa sürelidir. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında mide balonu, hastanın midesine yerleştirilmektedir. Uygulama öncesinde, her operasyon öncesinde yapılan bir dizi rutin tetkik yapılır. Hastanın uygulamaya uygun olduğunun anlaşılmasından sonra ise işlemin öncesinde en az 8 ideal süre olaraksa 12 saat öncesinde gıda alımını kesmesi istenir. Hastanın damar yolu açılarak, operasyon sırasında ağrı, rahatsızlık duymasını engelleyecek ve rahatlamasını sağlayacak bir dizi ilaç verilir.

Operasyon sırasında, endoskop cihazı önce mideyi, ince bağırsağı ve yemek borusunu görüntüler ve uzman bir sorun olup olmadığını tespit eder. Sonrasında ise mide balonunun dış yüzeyine sürülen kayganlaştırıcı etkiye sahip bir jel sayesinde, balon mideye doğru gönderilir. Endoskop cihazı sayesinde, sürecin her aşaması gözlem altındadır. Balon mideye yerleştirildikten sonra, içerisine mavi renkte bir boya enjekte edilir. Bu boya kalıcı ancak tamamen zararsızdır ve ilerleyen dönemlerde, balonda meydana gelebilecek herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Daha sonra, mideye yerleştirilen balon hafifçe ittirilerek tüp ile olan bağlantısı kesilir ve mideye tamamen yerleşir. Hasta operasyon sonrasında çok çabuk normal hayatına dönebilmektedir ancak asıl önemli süreç bundan sonra başlamaktadır.

Mide Balonu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

blank

Mide Balonu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır?

Mide balonu uygulamalarında da, diğer tıbbi uygulamalarda olduğu gibi bir takım riskler mevcuttu. Ancak bu risklerin gerçekleşmesi düşük bir olasılıktır ve genelde yüksek risk grubu dışında kalmaktadır.

Endoskopik işlemlerin yapılası sırasında ortaya çıkan sorunlar ile benzerlik taşıyan bir dizi şikâyet meydana gelebilmektedir. Bunun yanında, reflü hastalarında olduğu gibi, mide yanması ve göğüste yanma ve ekşime gibi şikâyetlerde artış gözlenebilir. Bunların dışında, olağan bir şikâyet olan bulantı, kusma, şişkinlik ve rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Bulantı ve kusma erken dönemlerde normal bir etki olarak kabul edilse de, bu durumun uzun sürmesi durumunda, hastanın uzman gözetimine alınmasında fayda olacaktır. Eğer uzman gerekli görürse, mide balonunun hastanın midesinden çıkarılması gibi uygulamalar da yapılabilir. Balonun midede sürekli dolaşması sonucunda, nadiren de olsa mide ülseri gelişme durumu vardır.

Bu şikâyetlerin yanında, az da olsa balonun az şişirilmesi, sönmesi veya yırtılması gibi durumlarda mide yolunu tıkaması sorunu olabilir. Bu sorunun belirtileri de bulantı ve kusma olarak kendini gösterebilir. Yine nadir olarak, yukarıda belirtilen durumlara uğrayan mide balonu, mide içinden kayarak ince bağırsağa geçebilir ve tıkanmaya sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda, acil olarak tıbbi müdahalede bulunmak gereklidir.

Bütün bu şikâyetlerde, mide balonu içerisinde kullanılan mavi renkli bir sıvı sayesinde erken müdahale şansı oldukça yüksektir. Sönmüş ya da patlamış bir balonun endoskopi işlemi ile çıkarılması, biraz önce bahsedilen mide tıkanması ya da ince bağırsak içerisine girmesi gibi olayların önüne geçmek için önemlidir.

Mide balonu takılan hastalarda en sık görülen rahatsızlık, yukarıda da bahsedildiği gibi bulantı ve kusmadır. İşlemden sonra ki ilk 3 ile 7 günlük sürede bu durum normal kabul edilmektedir. Ancak ilerleyen zamanda da böyle şikâyetlerin devam etmesi durumunda balon, hastanın midesinden çıkartılır. Hastanın, midesinde bulunan balona alışıp alışamayacağı belli bir sürede ortaya çıkacağından, hasta ile doktorun sürekli iletişim halinde bulunması oldukça önemlidir.

Yukarıda bakılan tüm durumlar göz önüne alındığında, mide balonu uygulamalarının, obezite tedavileri arasında en az riske fakat en çok getiriye sahip olan uygulama olduğu ortaya çıkmaktadır. Tabi bütün tıbbi uygulamalarda olduğu gibi, mide balonu uygulamasında da istenilen sonuçların elde edilebilmesi için, hasta ile doktor iş birliğinin önemini vurgulamak gerekmektedir.

Mide Balonu Hangi Hastalar İçin Uygundur?

Mide balonu uygulamasının en büyük avantajlarından birisi, kuşkusuz ki çok farklı yapıda hastanın kullanımına uygun olmasıdır. Diğer tedavi yöntemlerinin aksine, mide balonu uygulamalarında hemen hemen kısıtlama bulunmamaktadır. Çıkış zamanlarında, morbid obezite hastalığından mustarip kişilerin, ameliyat öncesi fazla kilolarından kurtulmaları için yapılan bir uygulama iken, bugün temel tedavi yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Ameliyattan çekinen, diğer uygulamalar ile istediği sonuca ulaşamayan, operasyon sonrası vereceği kilo konusunda endişe duyan ve diyet-spor ikilisine rağmen kilo vermeyi başaramayan tüm hastalar bu uygulamanın kapsamı alanı içerisine girmektedirler.

Kolay uygulanabilir yapısı, birden fazla uygulama sıklığına izin vermesi gerek uygulama öncesi, gerekse de uygulama sonrasında çok az risk taşıması gibi faktörler sayesinde, hem doktorlar hem de hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Mide Balonu Yerleştirme İşlemi Sırasında Hangi Aşamalardan Geçilir?

blank

Mide Balonu Yerleştirme İşlemi Sırasında Hangi Aşamalardan Geçilir?

Tıpkı diğer tıbbi uygulamalarda olduğu gibi mide balonu operasyonlarında da hastaların bir dizi ön hazırlıktan geçmeleri gerekmektedir.

Bu aşamalar, gerek psikolojik, gerekse de fizyolojik olarak hastayı işleme hazırlama süreci olarak görebiliriz. Öncelikli olarak, hastanın daha önceden sahip olduğu yeme alışkanlıkları ve bozuklukları, yaşam tarzı ve buna benzer bir takım bilgileri, operasyonu gerçekleştirecek uzman tarafından değerlendirme altına alınır.

Bu aşamada, yukarıda da saymış olduğumuz alanlara uygun olarak; diyetisyen, psikiyatrist, ednokrinoloji ve gastroenteroloji uzmanları ile beraber bir değerlendirme yapılır. Uzmanların vardıkları sonuçlara uygun olacak şekilde, hastaya bir ön diyet programı uygulanır. Bu aşamalardan sonra, artık hastamız operasyonu geçirmek için hazır hale gelmiştir.

İşlemin uygulanacağı gün, hastaya yapılacakları şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Hasta, aç olarak işlemin yapılacağı hastaneye gelir, kayıt işlemlerinden sonra yatış işlemi başlatılır ve odasına alınır.
 • Gerekli uygulamaların yapılabilmesi amacıyla, hemşire tarafından hastanın damar yolu açılır
 • Kan örneği alınarak, hastanın kan değerlerinin kontrol edilmesi sağlanır
 • Hastanın Ekg ve akciğer filmleri çekilir
 • Bütün bu sayılan tetkiklerin incelenmesinden sonra, anestezi uzmanı, hastanın bu işlem için uygun olup olmadığı konusunda karar verir.
 • İşlemin biraz öncesinde, damar yolu ile verilen ilaç sayesinde, hastanın stresten uzaklaşması, rahatlaması ve yarı baygın hale getirilmesi sağlanır.
 • Hemşire tarafından, hastanın yutak borusunun olduğu kısma sıkılacak bir sprey ile bölge uyuşturulur. Bu sayede, operasyon sırasında, hasta yutkunduğu zaman uyuşturulan bölgede herhangi bir ağrı ya da sıkıntı hissetmeyecektir.
 • Operasyon ile ilgilenen uzman tarafından, endoskop cihazı ile hastanın mide, yemek borusu ve ince bağırsağında yapılacak inceleme ile balonun yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine dair son inceleme yapılır ve eğer herhangi bir sorun yoksa endoskop cihazı çıkartılır.
 • Mide balonu üzerinde bulunan ambalaja, kayganlaştırıcı özellikte bir jel sürülerek, hastanın yutak kısmından yemek borusuna doğru ilerlemesi sağlanır. Sonrasında ise balon mideye girdiğinde, endoskop cihazı tekrar mideye sokularak balonun ilerlemesi sağlanır.
 • Endoskop cihazının sağladığı görüntü sayesinde, mideye yerleştirilen balon şişirilmeye başlanır. Şişirme aşamasında, balon hava ya da sıvı ile şişirilebilir. Sıvı ile şişirme işlemi sırasında, mavi renkte bir sıvı verilir. Bunun yapılmasında ki amaç, balonda meydana gelebilecek herhangi bir yırtılmaya karşı, hastanın idrar renginin maviye dönmesi ve hekimin müdahale için uyarılmasını sağlamasıdır.
 • Balon hangi yöntemle şişirilirse şişirilsin, her anında kamera ile kontrol edilir.
 • Şişirme işlemi tamamlandıktan sonra, balonun hafifçe geriye ittirilmesi ile tüpten ayrılması sağlanır ve midede serbest dolaşımı sağlanır.
 • En son aşamada ise, tüp geri çekilir ve uzman endoskop cihazı ile balonu son bir kez kontrol eder, herhangi bir sıkıntılı durum olmadığı anlaşıldığında ise işlem başarıyla tamamlanmış olur.

Mide Balonunun Takılmasından Sonraki Dönem

blank

Mide Balonunun Takılmasından Sonraki Dönem

Bu Dönemi, Temel Olarak Üç Aşamada Ele Alabiliriz

 • Diyet Dönemi

Balonun takılmasından sonraki dönemde (özellikle erken dönem) hastanın verilen beslenme programına uyması oldukça önemlidir. Hem midenin tekrar eski fonksiyonlarını kazanabilmesi, hem de hastanın başarılı bir şekilde kilo verebilmesi açısından, diyetisyen tarafından verilen diyet listesine harfi harfine uyulmalıdır.

 • Egzersiz Dönemi

Operasyonun ardından, ilk dönemlerde fazla zorlayıcı hareketler yapılmaması tavsiye edilse de, ilerleyen dönemle birlikte, hastaların düzenli olarak egzersiz yapmaları, kilo kaybetmeleri ve kaybedilen kiloların korunması açısından oldukça önemlidir. Mideye takılan balondan sonra, hastanın haftalık olarak yakması gereken kalori oranı belirlenir ve bu orana uygun olarak bir egzersiz programı hazırlanır. Bu program hazırlanırken, hastanın yaşam temposu ve her türlü durumu göz önüne alınmaktadır.

 • Takip Programı Dönemi

Uygulamanın yapılmasından sonra ilk 6 ay oldukça önemlidir. Bu yüzden hasta, doktoru tarafından takip programına alınır. Genel olarak, ilk ay içerisinde her hafta ve ikinci aydan sonra ise 2 haftada bir kontroller yapılır. Balon 6 aydan sonra genellikle mideden çıkartılır ancak bu sürenin hemen sonunda takip bırakılmaz. Hastanın kilo kaybının istenilen seviyede olduğunun anlaşılması için ayda bir kontroller devam eder. Bu süreçte, doktor kadar hastaya da büyük önem düşmektedir.

Erken dönemde (6 ay) hastanın doktor tarafından verilen ilaçları eksiksiz kullanması gerekmektedir. Düzenli kontrolleri aksatmadan devam ettirmesi oldukça önemlidir. Doktor tarafından, 3. Ay içerisinde balonun durumu gözden geçirilecektir ancak hasta balonun sağlamlık kontrolünü basit bir şekilde kendisi de yapabilir. Bunun için dışkı ve idrar rengini kontrol etmesi yeterlidir. Ayrıca diyetisyen tarafından verilen listede yer alan yiyeceklerin yenilme oranlarını ortaya çıkartacak bir liste tutulması istenebilir. Hasta bu durumlara dikkat ettiği takdirde, zaten az olan risk faktörünü iyice aşağılara çekebilecektir.

Mide Balonu İşleminin Hastalar Açısından Sahip Olduğu Avantajlar

blank

Mide Balonu İşleminin Hastalar Açısından Sahip Olduğu Avantajlar

Mide balonu uygulaması sayesinde, çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan obeziteye karşı çok büyük avantajları bulunmaktadır. Uzun süre verilemeyen kiloların bu yöntem ile kolayca verile bilinmesi, Uygulamanın sonuçlarının çok daha çabuk görülmesi sayesinde, hastaların dirençlerinin ve isteklerinin artması gibi pek çok avantaja sahiptir.

Bu özelliklerinin yanında, hastanın psikolojik açıdan daha iyi bir seviyeye gelmesini, kendiyle barışık olmasını sağlarken, aşırı kiloların sebep olabileceği pek çok farklı rahatsızlıktan da uzak kalarak, hayat kalitesinin yükselmesini sağlamaktadır. Üstelik bütün bunlar olurken, hastalar normal hayatlarına çok kolay ve sorunsuz bir şekilde geri dönebilmektedirler. Özgüveni yüksek, kendisiyle barışık ve sağlıklı bir hayat sürmek isteyen kişilerin, mide balonu uygulamasına sıklıkla başvurmalarının temel nedenleri bunlar olmaktadır.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verebilirim? – Video

Sizlerde mide balonu operasyonu ya da mide küçültme ameliyatları olduysanız bizlerle yaşadığınız zorlukları, karşılaştığınız sorunları ve ya olduğunuz ameliyattan memnuniyetinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg