• 701.766
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Ameliyatlarından Sonra Saç Dökülmesi Tüm Detaylar

Obezite Ameliyatlarından Sonra Saç Dökülmesi Tüm Detaylar

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Tüp mide ameliyatı sonrası saç dökülmesi neden olur? Obezite cerrahisinden sonra görülen saç dökülmelerinin görülmesi normaldir. Çoğu hastada gerçekleşen bu durum ameliyat sonrası üç ile altı ay içerisinde görülür. Ve kullanılan ilaçlar ile saç dökülmesi durdurulamaz.

Obezite Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite operasyonu sonrasında son derece sık rastlanan bir durumda saç dökülmesidir. Bu durum obezite hastalarının ortalama %40′ında görülmektedir. Hastalar geçirdikleri bariatrik operasyonu sonrasında kilo vermeyi ve güzel görünmeyi isterler. Dolayısıyla saç kaybı hastaları mutsuz olmalarına sebep olan bir durumdur.

Obezite cerrahi sonrası yaşanan saç kaybı telogen effuvium olarak adlandırılır. Normal saç döngüsünün bir türüdür. Bebeklerin ilk aylarında görülen saç dökülmesi ile aynı nitelikte  olan hastalardaki bu dökülme genellikle 6 ay gibi bir sürede kendiliğinden geçer.

Obezite Sonrası Saç Dökülmesi

Saçların bu şekilde dökülmesi, yaşanan stresten, hastalıklardan ve kötü beslenmeden dolayı normal bir durum olarak kabul edilebilir.

 • Stres
 • Genetik faktörler
 • Çevresel faktörler
 • Beslenme düzeni gibi etkenlerde saçların dökülmesine birer sebeptir.

Obezite cerrahisi sonrasında görülen saç dökülmesi, genellikle hastaların gerekli besin ve vitamin ihtiyacını yeterli miktarda alamadığından ortaya çıkar. Burada bahsettiğimiz durum vitamin eksikliği olmayıp, operasyon sonrasında besin ve kalorilerin emilimi konusunda yaşanan ani değişikliklerdir. Yaşanan bu ani değişiklik hastanın vücudunda şok etkisi yaratarak saç dökülmesinin yaşanmasına neden olur.

Obezite cerrahi operasyonun asıl amacı, dengesi bozulmuş olan vücudu dengeye sokmaktır.   Fakat obez olan kişiler gereğinden fazla besin tüketimine alışıktır.  Bu durum uygulanan operasyon sonrasında kalori dengesinin değişiklik göstereceği anlamına gelir. Hastanın hayat tarzının sağlıklı bir hal alması için olması gereken bir durumdur. Dolayısıyla vücuttaki bu değişiklik hastada şok etkisi yaratarak, besin ve vitaminlerin vücudun diğer bölümlerine  yönlendirilmesi anlamına gelir. Bu sebepten dolayı saç dökülmesi yaşanır.

Obezite cerrahi operasyon saç dökülmesine sebep olabilecek başlı başına bir stres sebebidir. Her insanın vücudu yaşadığı travmalara değişik tepkiler verir.

Obezite cerrahi operasyon geçirmiş kişilerin yaşadığı saç dökülmesi problemi, hastalar için çok stresli bir durumdur. Ancak unutulmaması gereken operasyon sonrası yaşanan saç dökülmesi probleminin geçici olduğudur.

Saç Neden Dökülür?

Saç Neden Dökülür?

Kilo kaybı amacı ile yapılan her türlü cerrahi müdahale, özellikle beslenme önerilerine uyulmadığı takdirde protein ve demir eksikliğine yol açabilir. Bu sebepten ötürü saçlar daha kısa, ince ve zayıf olarak büyüyerek kopmalara neden olarak dökülür. Obezite cerrahi operasyonu hormonsal değişikliklere  yol açtığı için, saçları da etkiler. Hasta ideal kilosuna ulaştığında hormonel dalgalar düzene girer. Saç dökülmesine bir çok şey sebep olabilir.

 • Cerrahi
 • Akut hastalık,
 • Travma
 • Karaciğer hastalıkları
 • Hipotiroidi
 • Düşük protein tüketimi
 • Anoreksi
 • Kronik demir eksiliği
 • Ağır metal zehirlenmesi
 • Aşırı A vitamini tüketimi

Saçlar Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Saçlar Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Obezite cerrahi operasyon sonrasında saç dökülmesi 3-6 ay gibi bir süre içinde meydana gelir. Kişiye göre daha erken yada daha geç görülebilmektedir. Operasyon sonrası duruma göre yaklaşık 12-18 ay sonra hastaların kilo kaybı ve beslenmeleri düzene girdiğinde saçlar önceki güçlü hallerine kavuşarak dökülmeleri durur. Gastrik paypas gibi ameliyatlarda, saç dökülme riski diğer operasyonlara göre daha fazladır.

Saç dökülmesini engellemek mümkün müdür?

Obezite cerrahi operasyon geçirmiş kimseler ameliyat sonrasında yaşanabilecek sorunları engellemek için cerrah ve diyetisyenlerinin verdikleri beslenme düzenine uyarak gerekli vitaminleri düzenli almalıdırlar. Bu tavsiyeler sağlıklı vücuda ulaşmak için son derece önemlidir. Kilo verme süreci sona erdiğinde saçlar eski gücüne kavuşacaktır.

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıldır?

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nasıldır?

Obezite ameliyatları sonrasında saç dökülmeleri geçici bir durum olur. Ameliyat sonrası beslenme ve diyet programlarınıza ek bir takviye de bulunmanıza gerek yoktur. Saç dökülmesi için ilaç kullanmanıza ihtiyaç olmaz. Çünkü, saç dökülmesine engel olabilecek ve dökülen saçlarınızı geri geri getirebilecek ilaç bulunmamaktadır.

Ameliyat sonraları görülebilecek saç dökülmeleriniz için boşuna para harcamanıza gerek yoktur. Çinko,, demir içeren hazır ilaçları kendi başınıza kullanmaktan kaçının. Saçınız için dışarıdan alıp, sürdüğünüz maddeler saçınızın dökülmemesi için bir etkide bulunmayacaktır.

Saçın Dökülmemesi İçin Neler Yapmak Gerekir?

Saç Dökülmesi İçin Neler Yapmak Gerekir?

Dökülmenin sebebi obezite cerrahi operasyon ise, bunda korkulacak bir durum yoktur. Çünkü saçlardaki bu dökülme geri dönüşü olan geçici bir durumdur. Paniğe kapılıp, strese girmemek gereklidir. Obezite cerrahisinin verdiği stres sebebi ile yaşanan saç dökülmesi normaldir. Nadiren 6 aydan daha uzun sürebilir. Fakat dökülen saçlar bir süre sonra eski yerini alacaktır. Doktorunuzla görüşüp bu durumun ameliyattan kaynaklı olduğunu başka bir sebebe bağlı olmadığını teyit ettiriniz. Verilen önerilere mutlaka uyunuz.

Hastaların yeterli miktarda B vitamini, folat, çinko ve biotin içeren multivitaminler almaları önemlidir. .
D vitamini ile B 12 vitamini de ek olarak alınmalıdır.. Aşırı A vitamini zararlı olduğundan  aşırı A vitamini almaktan kaçınmak gerekir. Hastada demir eksikliği var ise, doktor ile görüşme sağlanıp demir takviyesi yapılmalıdır. Omega 3 alımı da çok önemlidir.

Obezite cerrahi operasyon sonrası yaşanan saç dökülmesi geçici ve normal bir durumdur. Herhangi bir ilaç yada tedavi yoktur. Sabırlı olmak ve doktorun verdiği tüm önerileri eksiksiz uygulamak gereklidir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi ve Beslenme

Obezite Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi ve Beslenme

Ameliyat sonrası süreçte üç ile altı ay arasında hastalarda saç kaybı olur. Saç dökülmesini ilaç ile durdurmak yada azaltmak mümkün değildir. Saç dökülmesini önleyebilmek için gerekli protein içeren gıdalar tüketilmeye dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası saç dökülmesi vitamin, çinko ve demir eksikliğinden gelişmektedir.

Obezite cerrasinden sonrası saç dökülmesinin önüne geçmeniz için tüketmeye özen göstermeniz gereken gıdalar bulunmaktadır.

 • Yulaf ezmesi.
 • Az yağlı peynir.
 • Yumurta akı.
 • Kümes hayvanları olarak hindi, tavuk tüketilmelidir.
 • Nohut, fasulye, mercimek gibi baklagiller tercih edilmelidir.
 • Soya ürünleri.
 • Balık.
 • Yağlı ya da yağsız meyveli yoğurt.
 • Yağsız süt ile yapılmış yulaf ezmesi

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi – Video

Obezite cerrahisi geçirdiyseniz bizlerle ameliyat sonrası sürecinizi ve saç dökülmesi yaşadıysanız sorunlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg