• 704.807
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatının Zararları ve Dezavantajları Nelerdir? Tüm Detayları!

Tüp Mide Ameliyatının Zararları ve Dezavantajları Nelerdir? Tüm Detayları!

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
blank

Tüp mide ameliyatı olmayı isteyen ya da ameliyat olan kişilerin araştırmaları arasında ameliyat olursam zararları var mıdır? Tüp mide ameliyatının riskleri nelerdir? gibi sorular bulunur.

Mide küçültme ameliyatının bir çok faydası olduğu gibi tabii ki bazı dezavantajları da söz konusu olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatında midenin yüzde 80, yüzde 85’lik kısmı çıkarılmaktadır. Kişi ameliyattan sonra hayatına daha dar ve küçük bir mide ile devam etmektedir. Böylece kişinin iştahı azalmış yemek yerken küçük porsiyonlar ile doyama hissini yaşayacaktır. Kilo vermesi daha çok kolaylaşacaktır. Mide küçültme ameliyatının öyle çok zarar, risk ya da dezavantajı olduğu durum yoktur. Belki dezavantaj sayılabilecek konu midenin %80 – %85 kısmının çıkarılmasından dolayı geri dönüşüm sağlanamaması olabilir.

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

blank

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı olan bir kişi de bazı dezavantajlar söz konusu olabilir. Ameliyattan sonra vermek istediğiniz kiloların halen birçok kısmının kalmış olduğunu görebilirsiniz. Ya da kısa süre içerisinde yeniden kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu ihtimaller tüp mide ameliyatında, Gastrik Bypassa (mide küçültme ameliyatı) göre daha yüksektir.

Vücut kitle indeksi 55’in üzerinde olan hastalar tüp mide ameliyatından sonra kalan kilolarından kurtulmak için ikinci kez ameliyat olma ihtiyacı hissedebilir. Bu şekilde iki aşamalı olarak uygulanacak olan obezite ameliyatları daha etkili sonuçları almanızı sağlamaktadır.

 • Tüp mide ameliyatından sonra midenin tüm bir hat boyunca kesilmesinden kaynaklı dikiş bölgelerinde kanama gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 • Tüp mide ameliyatında kesilen %80 – % 85 ‘lik mide kısmı karından çıkarıldığı için geri dönüşümü olmayan  bir ameliyattır.
 • Tüp mide ameliyatı olan hastanın, düzenli ve kurallı bir diyet ya da beslenme programı tercih etmelidir. Eğer kişi beslenme kurallarına dikkat etmez ve eskiye dönük bir beslenme uygular ise, küçültülen mide hacmini genişletebilir ve kilo vermekten ziyade kilo almaya devam edebilir.
 • Tüp mide ameliyatından sonra sıvı olarak alacağınız yüksek kaloriye sahip olan besinler kilo vermenizi ağırlaştırır.
 • Aşırı kilolu olarak belirtilen morbid obezite kategorisinde bulunan hastalar için ikinci basamak uygulanmaz ise birinci basamak tedavi morbid obez hastalar için geçici bir tedavi olarak görülür.

Tüp mide ameliyatından sonra pankreas kanseri riski artıyor mu?

Tüp mide ameliyatı olan kişilerde gerçekleştiren araştırma ve çalışmalarda, 20 yıl geçtikten sonra ameliyat olan hastalarda pankreas kanseri riskinin dört (4) kat daha arttığı gözlenmiştir.  Midenin görevleri arasında vitaminlerin emilimi bulunmaktadır.  Mide hacminin küçültülmesi, daralması durumunda tüketilen su miktarında ki azalmayla görülen vücudun ihtiyacı olan suyu kaybetmesi duruma dehidrasyon olasılığı artıyor.

Tüp mide ameliyatında midenin %80 – %85’lik kısmının yani dörtte üçü sağlam olması durumunda kesiliyor ve çıkarılır böylece atılıyor. Geri kalan küçük mide kısımda daha uzun süreçlerde bir çok hastalığa, mikroba ve bilinmeyen bazı komplikasyonlara da neden olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli midir?

blank

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli midir?

Tüp mide ameliyatı düşünüldüğü kadar çok riskli bir ameliyat ya da hiç riski bulunmayan bir ameliyat değildir. Mide küçültme ameliyatının elbette riskleri vardır ama bu sanılan kadar çok yada bilinen kadar hiç denilecek kadar yok değildir. Ameliyatının bulunan risk yada dezavantajları düşük risk grubudur.

Her ameliyat grubu için, bulunan riskler vardır. Ameliyat için gerekli olan bütün bilgi, tecrübeye, gerekli donanı malzeme, dikkat bulunsa dahi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı için risk oranı;

 • Sorun yaşamadan taburcu olan başarıya oluşan hastalar %90,
 • Hafif problem, komplikasyon görülen hastalar %3 – %7
 • Önemli ve ağır problem, komplikasyon görülen hastalar %1 – %3

Yapılan araştırmalara göre tüp mide ameliyatı olan bin hastada ameliyata bağlı tehlike riski üç yada dörttür. Diğer ameliyatlara bağlı olarak risk yüzdeki daha düşüktür.

blank

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

blank

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatları riskleri arasında sayılabilecek çok faktör yoktur aslında, ameliyatı güzel geçen kişinin sonrasında oluşabilecek komplikasyonları kişinin kurallarına uymamasından kaynaklanabilmektedir. Ameliyat esnasında oluşabilecek komplikasyonlar ise hastanın hastanede yatma süresini uzatabilir.

 • Ameliyat sonrasında küçültülen mide hacmi kısmında gerçekleştirilen zımba hattı çevresinde oluşan milimetrik açıklıklardan kaynaklanan kaçak oluşma ihtimali bulunmaktadır.
 • Ameliyat sonrasında, kesilen mide yada karın içerisinde bulunan yara hattında kanama söz konusu olabilmektedir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir ile üç ay arası süreçte, vücutta oluşabilecek sıvı açığı ile oluşan vitamin, demir, mineral, protein eksikliği oluşabilir. Ama bu eksiklikleri protein tozu, mide korucusu ve bol sıvı tüketerek giderebilirsiniz.
 • Tüp mide ameliyatı sonrasında midede darlık görülebilir ama bu sorun endoskopi ile genişleme yapılar tedavi edilebilir.
 • Kaçak görülen hastalarda bir kaç torba kan takviyesi ile tedavi edilebilir.
 • Ameliyattan sonra, yara yeri enfeksiyonu yada akciğer enfeksiyonu görülebilir. Ama iyileşme sürecini bozmaz, hastanede yatış sürecini uzatabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Riski

blank

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Riski

Tüp mide operasyonu süreci sonrasında görülebilecek en ciddi görülebilecek komplikasyondur. Çıkarılan yüzde 80’lik midenin geri kalan kısmından karın boşluğuna doğru gerçekleşen sızıntıya kaçak denir. Midenin dar ve küçük tüpe benzeten şekli ile midenin sol kenarından ortalama 25-30 cm’lik 3 sıralık, yaklaşık 250-300 adet milimetrik bir zımba hattı oluşur. Kaçak oluşur ise bu zımba hattında oluşan milimetrik açık oluşmasıyla gerçekleşir.

Tüp mide ameliyatından sonra oluşan kaçakların, ameliyattan sonraki ilk bir haftalık süreç içerisinde görülür. Zımba hattından oluşabilecek açıklık yani kaçak, hastalar bir şeyler yedikten ve yuttuktan sonra çok daha kötüye giden bir ağrı oluşmasıyla hissedilir. 

Kaçak belirtileri;

 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Çarpıntı

Mide küçültme ameliyatını yapacak doktorun seçimi

Ameliyat olmaya karar verdiğiniz zaman meraklarınız arasında ameliyat olan hastaların hayat hikayelerinden ziyade, ameliyatını yaptırmak istediğiniz doktorun tecrübesi, bilgisi, girdiği ameliyatların başarı yada başarısızlık oranı olmalıdır. Önceliğiniz maliyet olmamalıdır.

 • Obezite ya da mide küçültme ameliyatları alanında bilgi ve tecrübeleri
 • Eğitimini, cerrahi uzmanlığını, deneyimini sorgulamalısınız
 • Hastanede, obezite ameliyatları alanında eğitime sahip diyetisyen (beslenme uzmanı) var mı?
 • Hastanede, metabolik sorunlarını tedavi edecek, endokrinoloji uzamanı var mı?
 • Ameliyat önce ve sonrası süreçte size destek verebilecek psikoloji uzmanı (psikolog) var mı?
 • Kilolarınız ile oluşmuş ise uyku apnesi sorununuz var ise, hastanede kardiyoloji ya da göğüs hastalıkları uzmanı var mı?
 • Ameliyat sonrası olaşabilecek risklere karşı acil ya da anestezi, yoğum bakım bölümü var mı?
 • Gerekli durumlarda stent uygulayabilecek gastroenterolog var mı?
blank

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları

blank

Tüp mide ameliyatı olanların yorumları

blank

blank

blank

blank

Tüp Mide Ameliyatlarının Tüm Detayları – Video

Obezite cerrahisi olduysanız, geçirdiğiniz sorun ya da tecrübelerinizi, ameliyat sonrası fark ettiğiniz risk ya da zararlarını bizlerle paylaşabilirsiniz. Mide küçültme ameliyatı olduğunuz için mutlu musunuz ya da keşke olmasaydım diyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg