• 430.622
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verimi Neden Durur?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verimi Neden Durur?

       7   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo veriminin durması, neden kilo verimi durur? Obezite ameliyatları sonrasında kısa sürede, çok kilo verince hastalar sürekli böyle olacağını sanıyorlar ve verimi yavaşlayınca panik oluyorlar. Bu yazımızda, ne zaman kilo verimi durur ya da yavaşlar ve nedenlerinden bahsedeceğiz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Veriminin Durması

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Veriminin Durması

Tüp mide ameliyatı çok popüler ve en fazla yapılan ameliyatlar başında gelir. Dünya oranında %60 – %70 iken, bizim ülkemizde bu oran %80’lerdedir. Tüp mide ameliyatında kilo verimi, ameliyattan hemen sonra başlar ve ilk aylar daha fazla kilo verilir. Çünkü mide küçülmüş olur ve sonrasında iyileşme süresi vardır. Bu süreçte beslenme daha az ve dikkatli olur. Gıda tüketimi zamanla artmaktadır.

İlk aylar çok daha fazla kilo verilir. Kilonuz ne kadar fazla ise başlangıçta kaybedilen kilo o kadar fazla olur.  Sonraki süreçte hastalar 3 ile 6 ay arasında kilo verimi azalır, ilk aylarda verilen kilo kadar çok olmaz. Çünkü fazla olan kilo azaldıkça verilen kilo orantılıdır. Biraz daha kilo verme zorlanır ve böyle durumda kilo vermeye katlıda sağlamanız lazım. Beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersizlere ağırlık vermeniz gerekir. İlk bir yıl azalan ölçüde olmasıyla beraber kilo vermek devam etmektedir.

Birinci yıldan sonra çok kilo verimi olabilir ama ameliyattan 18. Aydan sonra tüp mide ameliyata bağla olarak kilo vermek neredeyse mümkün değildir. Bu süreçte ameliyat ekseni tamamlanmış oluyor. Ama hala vermeniz gereken fazla kilolarınız var ne yapacaksınız? Kilo vermeniz durduğu zaman ne yapmanız lazım? İşte bu noktada ameliyatın sihirli bir değnek olmadığı, kilo vermeniz için size yardımcı olabilecek bir araç olduğu düşünmeniz gerekir. Başarılı ve problemsiz bir tüp mide ameliyatından sonra önerilere çok iyi uyulması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verimi Durmasında Alınabilecek Önlemler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verimi Durmasında Alınabilecek Önlemler

Kilo vereminiz durduktan sonra tekrar kilo verebilir misiniz? Tabii ki verebilirsiniz, bazı hastalar yemek yeme oranı arttığı için midesinin büyüdüğünü savunurlar. Aslında mideniz büyüdüğü için yemek yemeniz artmıyor ve kilo veriminiz bu yüzden durmuyor. Hatta ameliyattan iki, üç sonra mide büyüdüğü için kilo almıyorsunuz. Bunların tek nedeni yemek yeme alışkanlığınızda ciddi bir değişiklik olmasıdır. Tüp mide ameliyatından sonra 18. ayı tamamladıktan sonra beyniniz, küçülen mideye göre yemek yeme düzeni oluşturmaya başlıyor.

Tüp mide ameliyatı öncesi zevk alarak dediğiniz yiyeceklerin ama bugün ameliyat sonrası yiyemediğiniz yemeklerin yerine kalorisi yüksek, hacmi küçük hatta sıvı olan diyetleri tercih edebiliyorsunuz. Mide büyümesi normal, mide büyüyebilen bir organdır. Ama midesi büyüyen ve midesi büyümeyen hastaların arasında yapılan bir çalışma, beslenme düzeni farklı ortaya çıkmıştır.

Obezite ameliyatları sonrasında hastalar ilk süreçte hızlı kilo verimi yaşandığı için sanıyorlar ki hep böyle olacak, rahat olacağız, iştahımız eskisi gibi hep az olacak. Ama maalesef böyle olmuyor. Ameliyat sonrasında geri kilo alan ve almayan gruplar söz konudur. Kilo alanlar genelde açlığa dayanamayan ve kolaya kaçan hastalar oluyor. Ama geri kilo almayan hastalara baktığınız zaman daha disiplinli ve beslenme alışkanlığına bağlı kaldıklarını ve daha çok egzersiz yaptıklarını görürsünüz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınır mı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Alınır mı?

Tüp mide ameliyatı oldum, bundan sonraki hayatımda hiçbir kilo sorunum olmayacak bütün fazla kilolarımı vereceğim derseniz kendinizi kandırmış olursunuz. Her şey sizin elinizde, ameliyattan sonraki süreçte kilo vermek ya da verdiğiniz kiloları geri almak istemiyor iseniz doktorunuzun önerilerine uymak, beslenme düzeninizi oluşturmak ve egzersizden oluşan bir hayat yaşamak zorundasınız.

Ameliyat karar sürecinde, beslenme alışkanlıklarının tespiti ve ona göre ameliyat şekli önermek doğru olabilir. Bunlar doktor ve hasta arasında olan ilişkilere dayanmaktadır. Her ameliyatı konuşmak, olumlu ve olumsuz yönlerini araştırmak ve bunun sonucunda ameliyata karar vermek en doğru olandır.

Tüp mide ameliyatı oldunuz, kilo veriminiz durduysa sakin olun. İlk yapmanız gereken diyetisyeniniz var ise onunla konuşmak olsun. Eğer yoksa da yapmanız gereken ameliyatınızı yapan ve sürecinizi takip eden doktor ile görüşmek olsun. Tekrardan beslenmenizi gözden geçirmek, protein ve kalori oranlarını planlamak ve hayatınıza biraz da olsa egzersiz katmak sizin için iyi olacaktır. Bunları uyguladıktan sonra kilo vereceğinizi düşünüyoruz. Ama buna rağmen kilo veremiyorsanız ve başka problemler var ise cerrahınız ile tekrardan görüşmeniz iyi olacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo veriminiz durdu mu? Ameliyat sonrasında ne kadar kilo verdiniz, ne kadar süre kilo veriminiz devam etti? Bizlerle yorum yaparak duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

“Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verimi Neden Durur?” üzerine 7 yorum

 1. Helen says:
  • Nazli says:
 2. Halil says:
 3. Rüya çınar says:
  • avatarYUNUS EMRE POLAT says:
   • Ziyaretçi says:
  • Ziyaretçi says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg