• 637.317
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Nedir? Ameliyat Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp Mide Nedir? Ameliyat Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

5Mide küçültme ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır? tüp mide operasyonu öncesi ve sonrası nasıl beslenmeli? Mide küçültme operasyonları sonrası kilo verme ve alma nasıl oluyor? Siz de tüp midenin ne olduğu ve nasıl uygulandığı, öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkındaki bilgileri bizimle öğrenmeye hemen şimdi başlayın.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenme

 

Tüp mide-mide küçültme ameliyatından sonra; yaşam kalitenizi yükseltmek, daha sağlıklı olmanızı sağlamak adına bir beslenme programı yapılır. Fakat bu beslenme programları sadece ameliyat sonrasında değil, ameliyat öncesinde de yapılmalıdır. Özellikle süper obez olanlarda bu beslenme programı çok önemlidir.

Tüp mide ameliyatı öncesi yapılan bu diyet programı, ameliyatın daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır. Ameliyatta fazla kilo dolayısıyla oluşacak riskleri en aza indirecektir. Bu diyetin nasıl olacağına, ne kadar süreyle devam edileceğine doktorunuz ve diyetisyeniniz karar verecektir. Zira bunun nasıl olacağı ve ne kadar süreceği, kişiden kişiye değişecektir.

Ameliyat Öncesi Diyet Neden Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenme

  • Yine uygun diyet programı sayesinde, kişide oluşacak kas kayıpları önlenir. Bu amaçla, proteince zengin olan diyet programı hazırlanır ki; hasta kilo verirken kasları da zayıflamasın…
  • Bumide küçültme ameliyatı öncesi beslenme programı, ameliyatta fazla kilodan kaynaklı oluşacak riskleri azaltacaktır.
  • Ameliyattan sonra da bir beslenme programı olacağı için, önceden yapılan bu diyet, kolaylık sağlayacaktır. Bu diyet, önceden vücudu alıştıracak ve ameliyat sonrasında zorluk yaşanmasını engelleyecektir. Böylece ameliyat sonrası daha hızlı iyileşme sağlanmasına yarayacaktır.
  • Ayrıca bu diyet programı sayesinde kilo veren hasta fiziksel fonksiyonlarını daha rahat yerine getirecek ve hareket kabiliyeti artacaktır.
  • Ameliyat öncesi son günde, saat 22:00’dan itibaren hasta hiçbir şey yemeyecek ve içmeyecek. Bu da; mide ameliyatının sorunsuz gerçekleşmesine fayda sağlayacaktır.

Diyette Size Düşen Nedir?

 Ameliyatınızın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını istiyorsanız ve ameliyattan sonra da hızlı bir şekilde iyileşmek, bir an önce sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız; doktor ve diyetisyeninizin size hazırladığı programı eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Ufak kaçamaklardan dahi kaçınmalısınız.

Tüp mide ameliyatları hakkında şu ayrıntıyı da vermek gerekirse; bu ameliyatlar için ayıracak bütçeniz yoksa eğer, devlet hastanelerinde ücretsiz ameliyat olabilirsiniz. Fakat özel hastanelerde ameliyat olursanız, 6 bin ile 30 bin arasında bir ücret ödeme durumunuz olacaktır. Bu ücret, hastaneden hastaneye göre değişmektedir.

Tüp Mide Operasyonu Nedir?

Tüp Mide Operasyonu Nedir?

Tüp mide, obezite cerrahileri arasında en yüksek oranda uygulanan ve bu sayede hem ülkemizde hem de dünyada geniş bir kitle tarafından bilinen önemli bir ameliyat türü. Yargıların aksine estetik bir ameliyat olmaktan çok daha öte, tamamen sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan ve adaylara yeni bir dünya vaat eden tüp mide operasyonu ise birçoğumuzun henüz bilmediği ve öğrenmek istediği bir uygulamadır.

Bir ameliyat türü olarak tüp mide ameliyatı nedir? konusunu açıklamadan önce bu adın yerine duyabileceğiniz diğer kavramları keşfedelim. Mide tüpleştirilmesi, gastrik sleeve, sleeve gastrektomi, vertikal sleeve gastrektomi, paryetal gastrektomi, kurvatur gastrektomisi, vertikal gastroplasti ve mide küçültme isimleri, tüp mide operasyonu yerine kullanılan diğer isimler arasında karşınıza çıkabilir.

Tüp Mide Nedir?

Tüp Mide Nedir?

Obezite cerrahisinde uygulamalar genel olarak iki türlü yapılır. Bunların ilki yenilen yemek miktarlarını ve buna bağlı mide hacmini yönelik olurken diğeri ise bağırsak emilimini kısıtlamaya yöneliktir. Yalnızca midenin hacminin küçültülmesine dayalı olan ilk işleme ise tüp mide denmektedir.

Tüp mide operasyonu nedir? sorusu sorulduğunda birçok kişinin aklına materyaller ve tüp kullanımı gelse de hiçbir şekilde dışarıdan bir madde kullanılmayan bu ameliyatın adı midenin bir muz gibi tüpe benzemesinden ileri gelmektedir.

Tüp mide ameliyatı çeşitleri küçük farklılıklara rağmen oldukça benzer bir mantıkla yapılır. Bu konudaki farklılıklar midenin kalan kısmının kapatılmasında uygulanan teknikler gibi aynı amaca yönelik detaylardır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide nasıl yapılır? sorusu bazı adaylar için korkutucu olsa da oldukça minimal risklere sahip olan bu cerrahi türü kapalı yani laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Midenin aşırı genişlemiş olan ve altta kalan kısmı alınır, geride kalan mide orijinal midenin daha az esneyen üst kısmıdır.

Midenin küçültülmesi yemek yeme ihtiyacını büyük oranda azaltarak kilo vermenizi sağlarken, midenin tüp biçiminde olması ise midenize giren yiyeceklere basınç uygulayarak yine beslenme kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Midede yer bulamadığı için hızlıca sindirilen ve ince bağırsağa geçiş yapan besinler, ince bağırsağa herhangi bir müdahale yapılmamasına karşın vücuttan daha hızlı uzaklaştırılmış olur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Yemeli?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Yemeli?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisinin de ne yazık ki obezite olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Henüz obeziteye yakalanmayan, ancak yine de kilo problemleriyle uğraşan pek çok kişinin de zayıflamak için birçok yöntem denediğini söylemek mümkündür. Çeşitli diyetler ve spor dahi bazen kilo vermenize yardımcı olamaz. Elbette bunun en büyük sebepleri arasında hormonel detaylar yer almaktadır. Bu sebepten ötürü hem kilosundan rahatsız olan pek çok kişinin hem de günümüzde kamera karşısına geçen kişilerin tüp mide ameliyatı geçirdikleri söylenebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Hal böyle olunca kişiler bu süreci en sağlıklı ve sorunsuz şekilde atlatmak için ne yeyip ne içeceklerini öğrenmekte ve buna uygun bir beslenme haritası çıkarmaktadırlar. Gerçekten de tüp mide ameliyatının etkisini sorunsuz şekilde çıkarmak istiyorsanız, bu noktada yapmanız gerekenlerden ilki kesinlikle baharatlı ve acı yiyeceklerden kaçınmak olacaktır. Bu, mideyi tamamen tahriş edebilir ve hatta olası bir kanama riskini dahi meydana getirebilir.

Bunun dışında, yapılması gerekenlerden bir diğeri de elbette doktor önerisinde verilmiş olan ilaçları kullanmak ve asla çevreden ya da konuda uzman olmayan kişilerden alacağınız önerilerle bir ilaç kullanmamak olacaktır. İçeceklerde de aynı yemeklerde olduğu gibi, acı, asitli ya da tuzlu gıdalardan kaçınmalı, mümkünse mideyi yormayacak ve kısa sürede sindirilebilecek yoğunlukla içecekler tüketilmelidir.

İlk zamanlar yiyeceklerinizin hafifliği sizi her ne kadar şaşırtsa da, bunun bir geçiş aşaması olduğunu unutmayın. Zaman içerisinde doktorunuzun da önerisiyle sıvı gıdalardan yumuşak ve püre halindeki yiyeceklere geçiş olacaktır. Kısa bir süre sonra da yine yediklerinize dikkat ederek dengeli bir yaşam sürebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı Nasıl Oluşur?

Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı Nasıl Oluşur?

Eskiden yurt dışında yaygın olan fakat son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan obezite sorunu yüzünden ülkece sorun yaşamaktayız. Bu sorun için yapılması ve alınması gereken birçok önlem vardır. Bu önlemler uzman doktor tarafından belirlenen obezite tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uzman doktor tarafından belirlendiği zaman bazı özel durumlarda uzman tarafında mide küçültme operasyonları yapılmaktadır. Bu operasyonlar ile mide küçültülür ve kişinin yeme isteği hem diyet hem de bu operasyon sayesinde azalır. Sonrasında ise kilo kaybı ile geri dönüş olmaktadır. Fakat bu süreçte uzman tavsiyeleri ve yapılması gerekenler gibi her detay dinlenmeli ve uyulmalıdır.

Mide Küçültme ile Kilo Kaybı

Mide küçülte operasyonu yani bir diğer adı ile tüp mide ameliyatı ile kilo vermek çok kolay olmaktadır. Bu operasyon sonrası kilo vermemek mümkün değildir. Zaten size yapılacak olan operasyonda midenize takılan tüp sayesinde mide erkenden doyma hissine ulaşacak ve az gıda ile de doyacaktır. Ayrıca uzmanın size vereceği diyet programları ile büyük oranda kilo kaybı yaşayacaksınız ideal kilonuza gelene kadar sıkı diyet ve spor ile ulaştıktan sonra ise tam ideal kilonuza geleceksiniz. Sonrasında ise geri almamanız için farklı bir metot ile kilonuzu korumaya çalışacaksınız.

Tüp Mide Sonrası Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Verilen kiloları geri almamak için yeni beslenme düzeni size uzman tarafından verilecek olan şekilde devam edecektir. Zaten yeni düzene alışan mideniz fazla yemek isteyecek ve siz de hemen doyma hissi yaşayacaksınız. Sonrasında sporu bırakmamalı ve devam etmelisiniz. Unutmayın ki; eğer spor ve diyeti bırakırsanız tekrar kilo alır ve tekrar diyet yaparak vermek zorunda kalabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Tüp mide ameliyatı ile günümüzde çok sık karşılaşılmaktadır. Çünkü birçok insanda kilo problemi vardır. Her türlü diyet uygulanıp bir türlü kilo veremeyen insanlar bulunmaktadır. Ameliyatla bunun çok kolay bir şekilde önüne geçilmektedir. Ameliyat aşamasına gelmeden önce yemek alışkanlıkları mutlaka değiştirilmelidir. Tek çare mide küçültme olan kişiler ufak bir operasyon ile mideleri küçültülmesi sağlanmaktadır. Sanıldığı kadar korkulacak bir ameliyat değildir. Küçük delikler ile ameliyat yapılmaktadır. Yani operasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Ama iyi bir uzman doktor şart olmaktadır.

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alınır mı?

Mide küçültme sonrası kilo alımı hakkında fikir sahibi olmayı bekleyen birçok insan vardır. Ameliyat oldum istediğimi yiyebilirim diye bir şey yoktur. Çünkü ameliyattan sonra çok dikkat edilmesi gerekiyor. Mide küçültme ameliyatındaki amaç sizin yemeğe karşı ilginizi azaltmaktadır. Yani mide küçüldüğü zaman insanlar sürekli olarak yemek düşünmemektedir. Mide küçülmüşken tekrar yüksek kalorili beslenmenin bir anlamı yoktur. Elbette tekrar kilo almak zor değildir. Hamur işleri ya da yüksek kalorili tüketen insanlar sürekli kilo problemi ile karşı karşıya da kalmaktadır. Arada çok az miktarda tüketilebilir. Ama artık yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Her insan fazla kalorili yiyeceklerden mutlaka uzak durmalıdır. İllaki yemek isteniyorsa da belli zamanlarda yenmelidir. Her gün yenmesi doğru değildir.

Hastanelere Göre Fiyatlarda Değişiklikler Olmaktadır

Mide küçültme ameliyatını özel hastaneler ya da devlet hastaneleri yapmaktadır. Durumu müsait olmayan devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde ameliyat imkânı sağlanmaktadır. Burada önemli olan iyi bir hekimin olmasıdır. Özel hastanelerde fiyatlarda genellikle farklılıklar oluşmaktadır. 6 bin TL de olabilir. Aynı şekilde bu fiyat 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu özel hastanelerin de fiyat farkı mutlaka olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?- Video

Hamdi Alkan, Tüp Mide Ameliyatı Sürecini Anlatıyor – Video

Tüp mide ameliyatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fazla kilolarınız sağlığınızı etkiliyor mu? Mide küçültme ameliyatı olduysanız kaç kilo verdiniz, ameliyat öncesi ve sonrası nasıl beslendiniz? Bizlerle yorum yaparak duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg