• 279.206
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Ücretsiz? 5 Maddede Açıklıyoruz!

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Ücretsiz? 5 Maddede Açıklıyoruz!

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Ücretsiz olarak tüp mide ameliyatı kimler olabilir? Mide küçültme ameliyatı ücretsiz olmanın şartları nelerdir? Kimler ücretsiz obezite cerrahisi olabilir? Sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Olma Şartları Neler?

Mide küçültme ameliyatı obezite tedavisi için tercih edilmesi gereken en son yöntem. Ancak diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerine rağmen obezite sorunundan kurtulamayanlar için mide küçültme ameliyatı yeni bir hayat demek. Peki fazla kilolarınızın olması bu ameliyatı olabilmeniz için yeterli mi? Mide küçültme ameliyatı olma şartları neler öğrenerek siz de kilo vermek için bu yola başvurup vuramayacağınızı öğrenin ve belki de obezite sorununuz için doğru çözümün cerrahi olabileceğini keşfedin.

 En Az 3 Senelik Obez Hastası Olmalısınız

1 Kişinin obezite cerrahisi olabilmesi için en az 3 senedir obezite problemi yaşıyor olması gerekiyor. Çünkü bu şart durumun kritik ve kronik olduğunu ifade ediyor. Zamansal bir kilo almanın haricinde uzun vadeli bir sağlık sorunu olarak görülen obezite tanısı ve tüp mide ameliyatı şartları arasında bu kriter önemli.
2 Kişinin 3 sene boyunca obezite olduğunun gözlemlenmesi için ise kriter ölçüt beden kitle indeksi. Beden kitle indeksi 40 ve üstü olanlar ya da 35 ve üstü olup beraberinde diyabet, hipertansiyon gibi fazla kilolara bağlı sorunlar yaşayanlar için obezite cerrahisi seçeneği değerlendirme altına alınıyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Olma Şartları Neler?

Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırları

3 Mide küçültme yaş sınırı genel olarak 18-65 aralığında tutulmaya çalışılsa da bu durum istisna içeren bir aralığa sahiptir. Yani anestezi açısından bir risk taşımayan ve cerrahiye uyum gösterilebileceği düşünülen hastalar için bu yaş aralığı genişletilebilir.

4 Halk arasında mideye tüp takma olarak adlandırılan bu ameliyat aslında midenin yaklaşık %80-85 kadarının alındığı ve bu yolla mide hacminin küçültüldüğü bir ameliyattır. Mide hacminin 150-200 ml. ye kadar düştüğü bu ameliyatın adı midenin tüp biçimine benzetilmesinden ileri gelmektedir. Aynı ghrelin hormonunun yani açlık kontrolünün dengelendiği kısımların da alındığı bu ameliyat ile tokluk hissinin de uzun süre dayanması sağlanmaktadır.

5 Diyet, egzersiz ve ilaç ile obezitenin önüne geçemeyenler için başvurulması gereken ve değerlendirilmesi gereken bir süreç olan cerrahi konusunda uzmanlara başvurulmasının ve detaylı bir değerlendirme sürecine tabi tutulmanız ise sağlığınız için öneminin altını çiziyoruz.

Mide Küçültme Ameliyatı Ücretsiz Yapılıyor!

Obezite dünyada ve ülkemizde birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyemeye devam eden büyük bir sağlık tehdidi oluştururken, obezite ile mücadele kapsamında yeni atakta bulunuldu. Artık mide küçültme ameliyatı ücretsiz yapılacak, obezitenin yol açtığı sorunlar ile savaşmak zorunda kalanlar sağlıklarının önündeki maliyet engelinin kalkması ile birlikte rahat bir nefes alacak.

Maliyet Sağlığa Engel Olmuyor!

Diyet yapmalarına rağmen kilo veremeyen ve obezite probleminden kurtulamayanlar obezite cerrahisine uygun görülüyorlar. Ancak uzun süredir mide küçültme ameliyatı ücreti obeziteyi hayatından çıkarmak isteyenler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Obezite mücadele girişiminde bulunan Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise bu soruna çözüm olarak ücretsiz obezite cerrahisi hizmeti veriliyor. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yaptığı başarılı obezite cerrahisi girişimleri ile neredeyse 2,5 yıldır ücretsiz ücretsiz olarak yaklaşık 300 kişinin obezite ameliyatı ile hayatının değişmesini sağladı.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Ücretsiz? 5 Maddede Açıklıyoruz!

Obezite Hastalarına Ön İnceleme Nasıl Yapılıyor?

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü yetkilisi Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı,  günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri haline gelen obezitenin yarattığı risk ve tehditlere dikkat çekmeyi unutmadı. Ancak bu denli hayati bir sorun için mide küçültme ameliyatı ücretlimi gibi sorular hakkında endişe etmek zorunda kalan hastalara hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’nın dayanışması ile yeni bir hayat ücretsiz olarak sunulabiliyor.

Şişik batı tarzı beslenmenin obezite oranında bu denli artış yaratmasına yol açan birincil etmen olduğunu belirtirken, mide küçültme ameliyatı ücretleri hakkındaki endişenin ortadan kaldırılmasının obezite için kesin çözüm olmadığını da hatırlatıyor. Cerrahinin kesin olarak sıfır risk içermiyor olmasının  yanında, ameliyatın ardından hiçbir şey yapmadan kesin olarak kilo verileceği gibi bir algının da yanlış olduğunun üzerinde duruluyor.

Mide küçültme ameliyatı ücretsiz yapan hastaneler arasında yer alan kurumuna ulaşılabilmesi için merkezi randevu sisteminin ya da Sağlık Bakanlığı’na ait 182 numaralı hattın kullanılabileceğini de ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg