• 733.765
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Mide Balonu Nedir? Kimler Olabilir, Avantajları Nelerdir?

Mide Balonu Nedir? Kimler Olabilir, Avantajları Nelerdir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Günümüzde, birden fazla mide balonu tipi bulunmaktadır. Uzmanınızın yapacağı incelemeler ve vücut değerlerinize göre sizin için uygun modeli seçmesi ile mide balonu, midenize yerleştirilmektedir. Yine de, birkaç model, çok daha fazla kullanılmaktadır.

Mide Balonu Uygulaması Avantajları Nelerdir?

Pek çok insanın, günümüzde şikayet ettiği konuların en başında, aşırı kiloları gelmektedir. Obezite, gün geçtik daha da yaygınlaşan ciddi bir hastalıktır. İnsanların birçoğu, yol yakınken bu olumsuz durumdan kurtulmanın arayışlarına girerler. Çünkü obezite hem psikolojik hem de vücut bütünlüğü açısından oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Ancak kimi insanlar, her türlü önleme, spor veya diyet uygulamalarına rağmen kilo veremezler, hatta aksine kilo almaya devam ederler. Kilo almanın sonucunda ortaya çıkan morbid obezite, bu tür hastalıkların en tehlikelisidir.

Cerrahi işlemler ile bu kilolarından kurtulma şansları vardır ancak pek çok hasta, bu tür operasyonlardan çekinmekte ve bıçak altına yatmak istememektedir. İşte mide balonu uygulaması ile bu tip hastaların kilo vermesi sağlanmaktadır.

Ayrıca, cerrahi müdahale gibi ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmayan ancak riski azaltmak isteyen aşırı kilolu insanlar için de alternatif bir tedavi yöntemidir.

Mide balonu uygulaması, kolay, pratik ve kesin çözümleri olan bir yöntem olma özelliğine sahiptir.

Mide Balonu Uygulaması Hastalara Hangi Avantajları Sunar?

 • Bıçak altına yatmanızı gerektirmediği ve kısa sürede tamamlandığı için kolay işlemler grubuna girer
 • Endoskopi yöntemi sayesinde, tamamen doktor kontrolü altında ve kolayca mideye yerleştirilir
 • Hasta gün içerisinde taburcu edilebilmekte ve hastanede yatmasına gerek kalmamaktadır
 • Mide balonu uygulaması devamlılığa sahip bir tedavi yöntemidir yani gerektiği zamanlarda mideden çıkarılıp, gerektiği zamanlarda yeni bir balon takılabilmektedir
 • Vücut bütünlüğü ile kolayca uyum sağlar, diğer organlar için bir yan etki taşımaz
 • Kilolardan basit ve hızlı bir şekilde kurtulmanız sağlanır
 • Hızlı sonuç vermesi sayesinde, hastaların diyet konusunda dayanıklılarını arttırır, kilo vermeye teşvik eder
 • Mideden çıkarıldıktan sonra hiçbir deformasyona neden olmaz, mide kısa sürede eski haline döner
 • Ekonomiktir
 • Düzenli aralıklarda tekrar edilebilir
 • Daha çabuk netice almanızı sağlayan bir yöntemdir
 • Uygulamada sağlanacak istikrara ve kişinin bünyesine göre değişiklik gösterse de, ortalama 8 ila 17 arasında kilo kaybı sağlar.

Mide Balonları Hangi Çeşitlerden Oluşur?

Günümüzde, birden fazla mide balonu tipi bulunmaktadır. Uzmanınızın yapacağı incelemeler ve vücut değerlerinize göre sizin için uygun modeli seçmesi ile mide balonu, midenize yerleştirilmektedir. Yine de, birkaç model, çok daha fazla kullanılmaktadır.

Hava İle Şişirilen Modellerde

Hava ile şişirilen modellerde, dış yüzey çift katlı polimer yapıdadır. Bu modele Heliosphere adı verilir. Şu anda hava şişirmesi ile kullanılan tek model olma özelliğine sahiptir. 650 ila 700 cc arasında hava alabilmektedir. Bu modelin, şu anda hava ile şişirilen modeller arasında tek kullanılan model olması, diğer modellerin erken dönemlerde havayı balonun içinden kaçıran yapıda olmamasıdır. Çift polimer sistemi, bu işe yaramaktadır.

 • Balon, şişirildikten sonra yaklaşık olarak 30 gram ağırlığa sahip olmaktadır. Bu durum, su ile şişirilen balonlara göre daha fazla hafif olmasını ve hastanın midede varlığını daha az hissetmesine neden olmaktadır. Bu da, beraberinde daha az kusma ve bulantı şikâyeti demektir. Tıpkı diğer modeller gibi lokal anestezi ile yerleştirilir ve yine diğer modeller gibi 6 aylık bir kullanım süresine sahiptir.

Sıvı İle Şişirilen Modellerde

Sıvı ile şişirilen modeller ise, dünya üzerinde en çok tercih edilen model olma özelliğini taşımaktadır. Piyasada farklı isimler ile anılsa da, balon tipi aynıdır. Şeffaf ve yumuşak silikon dokusundan oluşan bu modellerde, özel bir sıvı çözeltisi bulunmaktadır. Mavi renkte olma özelliğine sahip bu balonlarda, herhangi bir delinme veya kaçak durumunda, mavi su hastanın idrarında kendisini belli ederek, erken müdahale şansı tanır. Bütün modellerde olduğu gibi, kullanım ömrü 6 ay olan bu balonlar, iki hazneye sahiptir ve her biri 450 cc olan bölmeler aynı anda doldurulduğunda, 900 cclik bir hacim kazanır. Bu da, havalı balonlara göre midede daha fazla yer kaplaması anlamına gelmektedir.

Ayarlanabilir Hacimli Modellerde

Ayarlanabilir hacimli modellerde, başlıca iki farklı model kullanılmaktadır. Spatz adı verilen ilk modelde, çıpa denilen bir parça bulunmakta, bu parça sayesinde, sönen veya delinen balon, bağırsak içerisine kaçmamaktadır. Yukarıda saydığımız modellere göre midede kalma süresi daha fazladır. (12 ay) Bunun dışında, endogast adı verilen, çok daha küçük hacimli (250 cc) ancak midede 2 yıl boyunca durabilme özelliğine sahip bir model daha vardır. Bu model, midede hassas bir noktaya yerleştirilerek, doyum hissini sağlamaktadır ve uzun süreler midede kaldığı için, kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Genel anestezi ile ve Pekütan Enoskopik Gastronomi adı verilen bir yöntem ile mide içerisine yerleştirilir.

 • Bu modeller dışında, henüz piyasaya çıkmayan, ancak çıkarıldığı anda bu tedavi yöntemine yepyeni bir boyut katacak olan bir diğer model ise Oral intragastrik balondur.
 • İçerisinde bulunan bikarbonat tozu ile iri bir kapsül görünümünde olan bu balon tipi, herhangi bir anestezi uygulaması ya da endoskopik uygulamaya gerek kalmadan, hasta tarafından direk ağız yoluyla alınabilecektir.
 • Hasta bu kapsülü yutmadan önce, içine zerk edilecek sitrik asit ile birlikte, balon içerisinde bulunan bikarbonat tepkimeye girecek ve 4 dakika içerisinde 300 cc hacminde bir balon oluşacaktır.
 • Kapsülün yutulmasından sonra, 30 dakika içerisinde çekilecek film ile birlikte, balonun mide içerisinde ki konumu belirlenecektir. Mide asidi ile tepkimeye girdikten sonra ise 30 gün içerisinde kendi kendine eriyecektir.

Mide Balonu, Hangi Koşullarda Kilo Verdirir?

Mide balonlarının temel çalışma prensipleri, mide içerisinde yer kaplayarak, boş alanı azaltmaktır. Bu sebepten dolayı, midede bir tokluk hissi yaratırlar.

Özellikle, erken dönemler bu sayede oldukça hızlı kilo kaybı oranları yakalanmaktadır. Ancak zaman içerisinde, ilk günlerde ki gibi hızlı bir kilo kaybı yaşanmamaya başlar. Bunun en temel sebebi, midenin balonun varlığına alışması ve buna göre uyum göstermesidir. Bu durum, hacmi ayarlanabilen balonlar sayesinde bir nebze de olsa giderilmiştir.

Midenin değiştirdiği hacme göre tekrar ayarlanabilen bu balonlar yine de kesin çözüm sunamazlar zira midenin genişleme veya küçülme kapasitesi, balonlara göre çok daha hızlıdır.

Mide Balonu Uygulaması ile Ortalama Ne kadar Kilo Verebilir?

Ortalama bir hastanın, balonun takıldığı ilk aydan, balonun çıkartıldığı 6. Aya kadar verdiği kilo oranı, 8 ila 17 kilo arasında değişmektedir. Ancak bu rakamlar, sabit bir değeri yansıtmamaktadır. Zira bir mide balonu, tek başına kilo kaybı için asla yeterli değildir.

Hastanın, doktor tarafından verilen diyet programını ve egzersiz uygulamalarını eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca planlı ve programlı bir yaşam standardı ile birlikte, yukarıda saydığımız kilo oranlarına, %5 ile %40 arasında ekleme yapmak olasıdır. Ayrıca, cinsiyet farkı da kilo verme oranının fazlalığı konusunda etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, kadınların erkeklere oranla daha fazla ve hızlı kilo verdikleri gözlenmiştir. Mide balonlarının başarıya ulaşması için, hasta ile doktor arasında tam bir ekip çalışması yapılması gerekmektedir. Doktorun verdiği diyet ve egzersiz programlarının ve destek programların tam ve eksiksiz şekilde hasta tarafından uygulanması, doktorun ise kontrolleri düzenli olarak yapması ve gelişen durumlara göre çözümler üretmesi ile hasta yepyeni, sağlıklı ve özgüvenli bir hayata merhaba diyebilecektir.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilir? – Video

Mide Balonu – Video

Sizde mide balonu ameliyatı olduysanız ya da merak ettikleriniz var ise bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg