• 238.277
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Mide Küçültme Ameliyatı Günah mı? Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?

Mide Küçültme Ameliyatı Günah mı? Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?

       1   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU
Mide Küçültme Ameliyatı Günah mı? Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?

Obezite nedir? Obeziteden nasıl kurtulabilirsiniz? Obezite cerrahileri nelerdir? Kilolardan kurtulmak için mide küçültme ameliyatı olmak zorunda mısınız? Mide küçültme ameliyatları haram mı? Tüp mide ameliyatları günah mı? Sizde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, bu yazımızda cevabını bulabilirsiniz.

Obezite ve Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite ve Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite ve Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite diğer anlamıyla aşırı şişmanlık vücutta fazla miktarda yağların oluşmasıyla çıkan bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütünün üzerinde önemle durduğu ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık yüzünden oluşan ölüm oranları dünya genelindeki ölüm oranlarının başında gelmektedir. Kilolardan kurtulmak isteyen obezite hastalarının tercih ettikleri obezite cerrahisi, kişilerin sağlığına ve hayallerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Şişmanlığı engellilik olarak görmek şişmanlığın toplumlarda daha da artmasına neden olur. Engellilik olarak görürsek de bu sefer şirketlerde engelliler için açılan kontenjan aşırı kilolular için açılması gerekecek.

Fazla kilo ve obezite nedeniyle insanların yaşam ömrünü de kısaldığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Fazla kilo sonucunda çeşitli kalıcı hastalıklar insan vücudunda ortaya çıkar. Sağlıksız beslenme sonucunda kilo değişimleri meydana gelir. Bu değişimlerin sonucunda da hayati işlev konumunda ki vücut organları işlevini yapamaz hale gelmektedir. Aşırı kilo yaşam standardını olumsuz etkilediği gibi ömrümüzü de çaldığını unutmamalıyız.

Mide Küçültme Ameliyatı Caiz mi ?

Obezite cerrahisi adaylarının aklındaki soru: Mide küçültme ameliyatı caiz mi ?

Obezite cerrahisi adaylarının aklındaki soru: Mide küçültme ameliyatı caiz mi ?

Mide küçültme ameliyatı bilindiği gibi tüm dünya genelinde en çok uygulanan cerrahi türlerinin başında geliyor. Obezite ile savaşta önemli bir yere sahip olan ve morbid obezite gibi ciddi durumlarda hayat kurtarıcı olabilen bu cerrahi türü için ise ülkemizde en çok sorulan soruların başında Mide küçültme ameliyatı caiz mi ? sorusu geliyor. Ülkemiz için dünya geneli uzmanlarının açıklamaları ile öğrenemeyeceğimiz bir durum olarak istisna oluşturan bu sorunun yanıtını siz obezitehaber okurları için özel olarak açıklıyoruz.

Obezite; kanser türleri, kardiyolojik hastalıklar, yüksek tansiyon ve kolesterol, safra kesesi hastalıkları, diyabet, kısırlık, eklem rahatsızlıkları, adet düzensizliği, iktidarsızlık, gibi pek çok ciddi hastalığa sebep olmaktadır.

Evden dışarı çıkamaz duruma da gelen insanlarda vardır. Motivasyon eksikliği oluşur. Eklemlerde ağrılar oluşur. (özellikle diz ağrıları) Omurga ağrıları görülür. Sürekli bir yorgunluk ve hantallık hissi oluşur. Yürüme zorluğu ve hızlı adımlar atamama ve tempolu yürüyüşte zorlanma yaşanır. Nefes nefese kalma hissi oluşur. Giysilerde sürekli bol ve rahat giyecekler kullanılır. Her zaman çok derin bir nefes almakta zorlanılır. İnsanın yaşı genç olduğu halde yaşlı ve yıpranmış bir yüz şekli oluşabilir. Kilonun insanlara iç organlarında da rahatsızlık verecek bir durumları çıkabilmektedir.

Obezite Ameliyatları Estetik Ameliyatlar Değildir

Obezite Ameliyatları Estetik Ameliyatlar Değildir

Obezite Ameliyatları Estetik Ameliyatlar Değildir

Obezite ameliyatlarının hiçbiri türü sizin dış görünüşünüzün daha güzel ve çekici olması amacı ile yapılmaz. Mide küçültme izleyen günlerde sizleri büyük sorumlulukların beklediği bir süreç olup, bu sürece dahil olmanızın son çareniz olduğuna karar vermeden önce bir dizi önemli değerlendirmeye tabi tutulursunuz.

Obezite cerrahisi alanında kaliteli ve uzman bir hizmet veren bir kurum ile ameliyatınızı gerçekleştirdiğiniz takdirde, görselliğin bu ameliyatlarda öncelik olmadığı ve bu konuda size bir garanti sunulmadığı açıklanır. Tüp mide ameliyatı ekşi sözlük gibi güvenilir kanallarda sıkça aranmakta ancak asıl bilgi kaynağınız bireysel değerlendirmenizin yapıldığı kurum olmaktadır.

Buradan yola çıkarsak eğer, obezite ameliyatlarının  daha güzel görünmek ya da çekiciliğinizi algılara uygun olarak değiştirmek için değil, tamamen sağlığınız düşünülerek yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Mide kucultme ameliyati gunahmi gibi sorular için uygulamanın sebeplerini kavramanız oldukça önemli. Çünkü obezite beraberinde getirdiği kalp, solunum, sindirim sistemleri rahatsızlıklarından, hareketlilik düzeyinize, hatta ve hatta yaşam sürenize kadar her anlamda sağlığınızın önünde büyük bir engel oluşturmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için eğer uzmanlar obezite cerrahisini uygun görüyorsa bu  durumun dini açıdan bir engel teşkil etmediğini unutmamak lazımdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Haram mı?

Mide Küçültme Ameliyatı Haram mı?

Mide Küçültme Ameliyatı Haram mı?

Obezite hastalığı, ölümlere sebep olan ve kronik hastalıklar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda vücudumuzdaki, metabolizmanın da büyük rolü vardır. Metabolizmamız yavaş çalışır ise, bu da kilo almamıza ve obezite hastası olmamıza izin vermektedir.

Mide küçültme facebook gibi sosyal paylaşım platformlarında yer yer kulaktan dolma bilgiler ile kötü bir profil ile lanse edilse de yaşamı için obezitenin risklerinden etkilenmek istemeyen ve kilolarını vermede diğer yöntemlerin yetersiz kaldığı bir bünyeye sahip olan kişiler için, sağlığına kavuşmak bir günah değil tam tersi sorumluluk olarak görülen bir süreçtir.

Mide küçültme ameliyatlarının haram olduğunu düşünüyor musun? Tüp mide ameliyatı oldun mu yada olmayı düşünüyor musun? Çevrenden mide küçültme ameliyatı için nasıl tepkiler aldın? Bizlerle yorum yaparak yaşadıklarını paylaşabilirsin.

“Mide Küçültme Ameliyatı Günah mı? Tüp Mide Ameliyatı Caiz mi?” üzerine 1 yorum

  1. Zekeriya ATLI says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg