• 1.195.425
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Obezite Ameliyatları Sonrası Vitamin ve Mineral Takviyesi

Obezite Ameliyatları Sonrası Vitamin ve Mineral Takviyesi

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite ameliyatlarından önce, doktorunuzun da sizlere söyleyeceği gibi mide küçültme ameliyatları sonrasında ihtiyacınız olacak vitamin ve mineralleri besinlerden ve tükettiğiniz öğünlerden alabilir bunun dışında ek vitamin, mineral takviyeleri kullanabilirsiniz. Önemli olan vücudun ihtiyacı olan protein, minerali karşılamaktır.

Obezite Cerrahisinden Sonra Hangi Vitaminleri Almak Gerekir?

Her insanın sağlık durumunun, vücudun ihtiyacının farklı olması nedeniyle herkesin farklı bir vitamin eksikliği durumu söz konusu olabilir. Bunun mutlaka doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Çünkü doktor hastanın yaşına, kilosuna, sağlık durumuna hâkim olacağından bazı tahliller sonucunda hastanın ihtiyaçlarını belirleyecektir. Bazen vitamin takviyesine ihtiyaç olmadığı durumlar da görülebilmektedir.

Vitamin Takviyesine İhtiyaç Duyulmasının 3 Farklı Sebebi;

  • Hastalar ne kadar düzenli beslenme alışkanlığını elde etmiş olsalar bile mide hacmindeki küçülme nedeniyle bazı vitaminleri yeteri kadar elde edemiyor olabilir.
  • Daha önce çok hastada karşılaşılan vitamin eksiklikleri rahatsızlıklarının görülmesi tecrübesi ile hastaların bu rahatsızlık başlamadan öncesinde bu riski en aza indirecek önlemler alınması amacının olması.
  • Hala yeterli şekilde düzenli beslenme alışkanlığı elde edemeyen hastaların bu yetersizliğini karşılamak isteği.

Operasyondan sonra hastalarda en çok görünen vitamin ve mineral eksiklikleri; B1 ve B2 vitaminleri ve kalsiyum eksikliğidir.

B1 Vitamini

B1 Vitamini

Son zamanlarda obezite cerrahisi, hastalarda bazen beslenme bozukluklarının oluşmasına neden olduğu için gelişmiş ülkelerde pek kullanılan bir yöntem değildir. Mide hacminin tüp şeklinde küçültülmesi hastaların vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerali almasına engel olabilmektedir. Bu yüzden bazen haplar vasıtasıyla bazen de kas enjeksiyonu yoluyla hastaların bu yetersiz beslenmelerini karşılamak amacı ile takviye yapılabilmektedir. Bu takviyeler arasında B1 vitamini en önemli vitaminlerden biridir.

Tiamin olarak da bilinen B1 vitamini ince bağırsağın 2. kısmında emilir. B1 vitamininin bilinen en önemi özelliği lipid ve karbonhidratta koenzim olarak rol almasıdır. Gelişmiş ülkelerde çok fazla alkol tüketimi, karbonhidrat ve kalori değeri yüksek olan yiyecek ve içeceklerin tüketimi ve rafineli unlu gıdalar tüketimi çok fazla olduğu için B1 vitamini eksikliğine rastlanması ihtimali çok daha yüksek olacaktır.

Beriberi Hastalığının Belirtileri

B1 vitamininin eksikliği beriberi hastalığının oluşmasına neden olur. Beriberi hastalığı hem kalbi hem de sinir sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir. Normalde Afrika’da ve fakir ülkelerde sıklıkla görülmekte olan beriberi hastalığı obezite cerrahisi neticesinde Batılı gelişmiş ülkelerde de sık görülmeye başlamıştır.

Nörolojik Beriberi

Kas zayıflaması en fazla görülen etkidir. Bunun yanında uzun süren ve şiddetli ağrı nöbetleri de görülebilmektedir. Hastalığın daha ileri boyutlara ulaşması durumunda sık sık mide bulantısı ve kusma da görülebilmektedir. Ayrıca uyku düzeninin bozulması, gözlerde bulanıklık oluşması gibi durumlarla da sık karşılaşılmaktadır.

Kardiyovasküler Beriberi

Hastayı en çok etkileyen kısmı kalp yetmezliğine neden olabilmesi ve kalbin büyümesidir. Ayrıca bacaklarda ödem oluşması ve nefes alırken zorluk çekilmesi gibi etkiler de olabilmektedir.

Bu etkiler ileri derecede B1 vitamini eksikliğinde karşılaşılan durumlardır. Eğer hafif eksiklik durumları olursa hafif veya şiddetli baş ağrıları ile yorgunluk baş gösterebilir.

Obezite ameliyatı olmadan önce ve ameliyatı olduktan sonra mutlaka hastanın B1 vitamini durumunun gözlenmesi gerekir. Eğer ameliyatın öncesinde bile B1 vitamini eksikliği durumu az da olsa baş göstermişse doktorlar ameliyat sonrasında B1 vitamini takviyesindeki dozajı biraz daha artırmalıdır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Kalsiyum

Obezite Ameliyatı Sonrasında Kalsiyum

Obezite ameliyatı hastayı fazla kilolarından bir anda kurtararak tüm sorunları çözen bir ameliyat değildir. Hastanın öncelikle bu sürecin nasıl işlediği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Hastanın yeterli bilinçte olmaması ameliyat sonrasında verilen kiloların yeniden alınmasına neden olabilmektedir.

Obezite cerrahisinin temel amacı hastanın mide hacmini tüp şeklinde küçülterek hastanın acıkma isteğini en aza indirmektir. Bu tedavi yöntemi ile hastalar çok az besinle beslenerek çok kolay bir şekilde doygunluk hissine kapılırlar.

Obezite cerrahisi tedavisinden yararlanan hastalar genellikle artık fazla kilolarından kurtulduğunu ve bundan sonraki süreçte dilediği her besini yiyebileceğini zanneder. Oysaki asıl yenilen besinlerin kalori miktarlarına dikkat edilmesi gereken zaman cerrahi müdahalenin olmasından hemen sonrasında başlayan zamandır. Hasta bu süreçte yediği besinlerin hepsinin tek tek listesini çıkarmalı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmelidir. Aksi takdirde yapılan operasyonun hiçbir anlamı kalmaz ve hasta eski kilosuna yeniden döner.

Hastaların düzenli bir şekilde beslenmeye dikkat etmesine ve hastaların vücudundaki emilim miktarında bir değişiklik olmamasına rağmen hastalarda mide hacminin küçülmesine bağlı olarak bazı vitaminlerin yeterli düzeyde olmaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda vitamin takviyesini mutlaka yapılması gerekir. Ancak hangi vitamine ne denli ihtiyaç olduğu doktorlar tarafından tayin edilmelidir. Hasta kendi düşüncesinden hareketle vitamin hapları vs. asla almamalıdır!

Kalsiyumun güçlü kemiklerin oluşması için çok etkili bir mineral olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kalsiyum eksikliği ise kemiklerin zayıflamasına neden olur. Obezite cerrahisi olduktan sonrasında ciddi oranda kalsiyum eksikliği olan hastaların çoğunluğunda el ve ayak kemikleri başta olmak üzere farklı kemiklerde kırılma sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. O yüzden obezite cerrahisi geçirmiş olan hastalardaki kalsiyum oranının takip edilmesi son derece önemlidir.

B12 Vitamini

B12 Vitamini

B12 vitamininin fonksiyonları genellikle mide ile alakalıdır. Mide asidi vücuttaki kan vasıtası ile B12 vitaminlerini alır. Ancak obezite cerrahisinde kullanılan tüp ya da başka etkiler nedeniyle vücuda yeterli düzeyde B12 vitamininin alınmaması, metabolizmanın işleyişini olumsuz şekilde etkiler. O yüzden B12 vitamini takviyesinin mutlaka her gün alınması gerekir. B12 vitamini 3 şekilde vücuda verilmektedir. Birincisi kan içi enjeksiyon yöntemi, ikincisi halk arasında da bilinen dil altı tablet yöntemi ve üçüncüsü ise burun spreyi yöntemi iledir.

Vitamin Eksikliğinde

Vitamin Eksikliğinde

Hastaların ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasındaki kan değerlerine ve tahlillerine bakılır. Bu değerlere göre hastanın neye ihtiyacı olup olmadığı doktor tarafından belirlenir ve buna göre de hastalara düzenli bir şekilde vücudun ihtiyacını karşılayacak besinler ve ilaçlar uygulanır. Bazen başka vitamin eksiklikleri ya da protein eksiklikleri de görülebilmektedir. D vitamini eksikliği de çok sık olmamakla birlikte karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır.

Kısacası obezite cerrahisi olarak söylenen yöntem sadece hastanın ameliyat masasına yatarak fazla kilolarından kurtulması ve hemen sonrasında normal hayatına geri dönmesinden ibaret bir yöntem değildir. Bunun aksine hasta o ameliyat masasına yattığı andan itibaren bundan sonraki kalan hayatında yediği her besinin miktarına özen göstermesi gerektiğini aklından çıkarmamalıdır.

Hastaların vitamin eksiklikleri ile karşılaşılmaması adına vitamin takviyeleri tüm ömrü boyunca devam edebilir. Genellikle hastalar cerrahi müdahaleden 2-3 sene sonrasında tüm eski alışkanlıklarına devam ederek yeniden aynı sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Bu durumun yeniden oluşmaması için gerekirse psikolojik tedavi almaktan da geri durmamak gerekir.

Ameliyat olduktan sonrasında artık hastanın tüm hayatı boyunca çok düzenli beslenmesi gerekir. Alınan tüm vitaminlerin miktarı, yenilen her besinin kalori değerleri hayat boyunca titiz bir şekilde hesaplanmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Obezite Cerrahi Sonrası Vitamin Takviyesi – Video

Tüp mide ameliyatı olduysanız sonrasında dikkat ettiğiniz konuları, ek olarak kullandığınız vitamin, mineraller nelerdi? Bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg