• 1.374.714
Anasayfa
Estetik Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatları! Tüm Detaylarıyla

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatları! Tüm Detaylarıyla

       3   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite sonrası estetik cerrahi oldukça dikkat çeken detaylar arasında yer almaktadır. Birçok kişi günümüzde obeziteden muzdariptir ve fazla kilolarından kurtulmak için yoğun bir mücadele vermektedir. Tek başına kilo vermeyi başaramayan ya da metabolizması buna el vermeyen kişiler de bir doktor yardımıyla beraber ameliyat vasıtasıyla fazla kilolarından kurtulmayı amaçlarlar. Dolayısıyla obezite cerrahisi alanında bir ameliyat geçirirler ve bu ameliyat da tüp mide ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

Obezite Ameliyatları

Aşırı kilolu olma durumu, şişmanlık olarak isimlendirilen obezite hastalığı insan sağlığını önemli ölçüde etkileyen riskli bir sağlık problemidir.  Obezitenin tedavisinde cerrah diyetisyen, endokrinolog, psikiyatrist ve plastik cerrahtan oluşan bir kurul olmalıdır. Plastik cerrah obezite olan hastanın kilo verdikten sonraki tedavisinde,  fazla kilo kaybından sonra oluşan sarkmaların giderilmesinde rol alır. Diyet, spor, psikiyatrik destek ve zayıflatıcı cerrahi müdahaleler sonrasında hastanın vücudunda meydana gelen deformeleri düzeltmek için çeşitli ameliyatlar uygular.

Aşırı kilolu olup, çok fazla kilo kaybı yaşayan kişilerin vücudunun çeşitli bölgelerinde sarkmalar meydana gelir. Memelerde, karın bölgesinde, kollarda, bacaklarda, kalça ve sırtta sarkmalar ortaya çıkabilir.  Kişinin yaşam kalitesini düşüren deri sarkmaları birden fazla uygulanan ameliyatlarla toparlanabilir. Doktor hasta ile birlikte gerekli ameliyatları belirler ve sıralamalarını yapar.

Tüp Mide Ameliyatları Sonrasında Estetik

Tüp mide yöntemiyle mide küçültme ameliyatları son zamanlarda çok sık yapılmaktadır. Tıbbi bir terim olarak kullanmak gerekirse; sleeve gastrektomi operasyonu, obez hastalar için bir kurtuluş yolu olmaktadır. Mide küçültme ameliyatları; devlet hastanelerinde ücretsiz olmakla beraber, özel hastanelerdeki fiyatları 6 bin ile 30 bin aralığında değişmektedir.

Tüp mide Ameliyatları Sonrasında Estetik

Obezite ameliyatı sonrasında ise hızla kilo vermekte olan bireyler ne yazık ki vücutlarında belirli sarkma problemleri yaşayabilir ya da doğrudan çatlak problemleriyle karşılaşabilirler. Bu son derece olası bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bununla birlikte, kişiler yine bu alanda uzman olan estetik cerrahlarla çalışır ve vücutlarında çeşitli botokslar, karın gerdirme ameliyatları, fazlalıklarından kurtulmak amacıyla yapılan ameliyatlar gibi pek çok işlem yaptırabilir ve estetik bir görüntüye kavuşabilir. Ancak bununla birlikte, kişilerin obezite ameliyatı sonrası sağlıklı ve estetik bir görüntüye kavuşabilmeleri için ameliyat olmaları şart değildir.

Düzenli ve sürekli olarak benimseyecekleri bir spor yaşantısı ile birlikte, yardım almadan da kısa bir süre içerisinde son derece sıkı ve gergin hatlara sahip olabilir, istedikleri fiziğe kavuşmanın da tadını çıkarabilirler.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Karın üzerinde genital bölgeye doğru sarkan deri kişinin temizliğini sağlamasında ve hareket alanında engel teşkil eder. Kol ve bacaklardaki sarkmalar ise kişinin hareket etmesi sırasında sürtünmelere yol açtığı için yara-pişik oluşumuna sebep olabilir. Kadın veya erkeklerde cinsiyet ayrımı olmadan memelerde sarkma görülebilir. Bu durumların yaşanması hastada psikososyal olarak olumsuz olarak etkilemektedir.

Aşırı kilo kaybı sonrası yüz ve boyunda oluşan sarkmalara germe işlemi uygulanır. Bu tür operasyonların amacı  kişilerin hayat kalitelerini yükseltmek, sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Bölüm:  Plastik, estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Tedavi: Post Bariatrik Cerrahi/ Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik

Gerekli Tıbbi Kayıt:  Operasyona alınmadan önce hastanın fotoğrafı çekilerek, ameliyatın olumsuzluklarını kabul ettiğinize dair bir onam formu imzalatılır.

Tedavi Öncesi Yapılacak İşlemler;

Ameliyat öncesinde bir takım laboratuvar testleri yapılarak, anestezi konsültasyonu tamamlanır. Operasyon uygulanacak bölgelere göre ek olarak çeşitli testler de istenebilir.

Tedaviden Beklenti Ne Olmalıdır?

Bu gibi operasyonlarda amaç sarkan bölgelerini toparlanmasını sağlamaktır. Ameliyat genel anestezi altında uygulanıp, kesiler oldukça uzundur. Fazla olan dokular  çıkarılırken kişilerde fazla kan kaybına sebep olacağından, her ameliyatta sadece bir bölgeye müdahale yapılır.

Olabilecek Komplikasyonlar

Dikiş hattında kötü bir iz oluşması, enfeksiyon, kanama durumları sık rastlanan komplikasyonlardır. Yara izi oluşumu çoğunlukla geçici olup, nadiren kalıcı olabilmektedir. Yaranın iyileşmesinde gecikme gibi sorunlar yaşanabilir. Operasyon sonrasında yumuşak olan dokuda sertlikler olması durumunda ek cerrahi müdahale gerkebilir.

İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Operasyon sonrası hastanede kalış süreleri kişilere göre değişiklik göstermektedir. Hastanın iyileşme sürecinde sabırlı olması çok önemli bir konudur. Ortalama 6-8 saat sonra hasta yürütülmeye başlanır. Ameliyata göre korse kullanması gerekebilir.operasyondan sonra hastaların özel bir diyet ve egzersiz programları uygulaması, istediği sağlıklı ve hoş bir vücuda kavuşması için son derece önemli bir durumdur. İstenilen amaca ulaşmak için hastalar son derece istekli ve kararlı olmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deri altındaki yağ dokusunun kalınlığı ve sarkma oranı ele alınarak hangi ameliyat tekniği uygulanacağı kararlaştırılır. Kilo alıp vermeye bağlı bir gevşeklik olması durumunda, ilk önce liposuction uygulanır. Daha sonra bol olan deriyi almak için farklı cerrahi yöntemler uygulanır.

Deri bolluğu kasık bölgesi ile sınırlı olabileceği durumlarında, iç çamaşırının gizleyeceği bir iz bırakılarak deri toparlanır. Çoğu hastada deri bolluğu kasıklardan bacak iç kısımlarına kadar devam eder şekildedir. Bu durumda bacak iç kısmında iz bırakılarak, bacak germe  işlemi uygulanır. Sonucu önden ve arkadan iz belli olmayacak şekilde olur.

Bacak Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bacak germe ameliyatı hastane koşullarında genel anestezi altında uygulanan bir işlem olup, ortalama 2-4 saat sürer. Hastalar operasyondan bir gün sonra taburcu edilip, 2 gün sonra duş alımına izin verilir.

Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler;

  • Bir ay boyunca bölgeye özel korse kullanımı gereklidir.
  • Bir hafta kadar varis çorabı kullanılması ve ilk günlerde bacakların kalp hizasından yüksekte olmasını sağlamak gereklidir.
  • 4-6 hafta sonrasında spor ve aktivite yapılmasına izin verilmektedir.

Karın Sarkması ile Bacak İçi Sarkması Ameliyatı Bir Arada Yapılabilir mi?

Kişilerin aşırı kilo kaybı sonrasında genel olarak vücutlarında sarkma sorunları yaşarlar. Bu sarkmalar ile birlikte bacak iç kısmı sarkması da yaşanabilir. Karın germe operasyonu ile bacak içi germe ameliyatının aynı anda uygulanabilmesi, kişilerin iyileşme sürecini kısaltır, maliyet olarak da hastaya avantaj sağlar.

Bacağın Diğer Bölümleri de Gerilebilir mi?

Bacak derisindeki sarkma  genellikle uyluk derisinde meydana gelmektedir. Aşırı kilo veren kişilerde ise bacağın tamamında sarkma durumu görülebilir. Yaşlanmaya bağlı sarkmalar bacağın iç üst kısmında görülür. Çoğunlukla karın derisi ile birlikte kalça ve sırt derisindeki sarkmaların toparlanması gereklidir. Bunların toparlanması bir takım tekniklerle tek ameliyatla uygulanabilir.

Bacak İçi Sarkması Ameliyatı Sonrası Ne Gibi Sorunlar Olabilir?

Ameliyat sonrasında kişinin karşılaşabileceği sorunlar, estetik cerrahi ameliyatlar ile neredeyse aynıdır. Hastaların genelinde kasık ve bacak iç kısmında kalan iz fazla belirgin olmasa da, bazı hastalarda belirgin olabilir. Operasyondan sonra yaklaşık bir ay süre ile uyluk hareketlerinin kısıtlanması, bu izlerin genişlemesine engel olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karın Germe Ameliyatları

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karın Germe Ameliyatları

Karın  bölgesinde meydana gelen kötü görüntüye sebep olan sarkmalar düzeltilerek gergin bir karın duvarına  sahip olunmasını sağlamaktır. Hastanın ihtiyacına göre, karın germe ameliyatı-abdominoplasti, liposuction,  mini abdominoplasti,   yöntemlerinden biri  doktor tarafından belirlenerek uygulanır.

Bölüm: Rekonstrüktif Cerrahi  ve Plastik cerrahi, estetik

Tedavi: Karın Germe Ameliyatı-Abdominoplasti, liposuction,  mini abdominoplasti,

Gerekli Tıbbi Kayıt: Operasyon öncesinde  ve sonrasında hastanın fotoğrafı  çekilir. Ameliyatın olası komplikasyonlarını içeren bir onam formu imzalatılır, hasta ayakta iken ameliyat planlaması yapılır. Kesinin uygulanacağı bölge çizimleri yapılır.

Tedavi Öncesi Yapılacak İşlemler;

Ameliyat öncesi gereken temel laboratuar testleri ve anestezi konsültasyonu yapılır.  Göbek fıtığı gibi bir problemden şüphe duyulursa USG istenebilir..

Tedaviden Beklenti Ne Olmalıdır?

Operasyon genel anestezi altında gerçekleşmekte olup, ameliyat öncesi hasta ayakta iken yapılan çizime uygun olarak  kesi yapılır.  Karın kaldırılarak fazla deri ve yağ dokuları alınarak, düz gergin bir karın elde edilir. Bel kısmı dikişleri sıkılaştırılarak, ince bir bel oluşturulur. Bikini çizgisi altında ince az belirgin bir iz kalır. Eğer deri fazlalığı aşırı fazla değilse, mini abdominoplast denilen küçük karın germe işlemi uygulanır. eğer deride fazlalık yok ise, deri altındaki yağlar liposuction işlemi ile alınır.

Olabilecek Komplikasyonlar

Cilt altında kan birikimi, yara yeri enfeksiyonu gibi sorunlar yaşanabilir. Şeker hastası ve aşırı kilolu kişilerde bu komplikasyonlar daha sık görüldüğü de saptanmıştır.

İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Operasyon sonrasında hastanede kalma süresi 1-2 gün arası olup kişiye göre değişir. 2. Gün dren alınır, 6 gün sonra bir kez pansuman yapılır, 4-6 hafta süre ile korse kullanmanız söylenir. En az bir hafta süre ile evde dinlenme gerekip, 6- 8 hafta sonra spora başlanabilir.

Vücudun Hangi Bölgelerinde Sarkma Olur?

Vücudun Hangi Bölgelerinde Sarkma Olur?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında vücudun belli başlı bazı bölgelerinde sarkmalar olabildiği gibi, her bölgesinde de sarkma oluşabilir. Genellikle karın bölgesinde sarkma olmakla birlikte; göğüs, yüz, boyun, kol ve uyluk bölgelerinde de sorun oluşabilir. Her bölgenin tedavisi kendine has yöntemlerle gerçekleştirilecektir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Ameliyattaki riskleri arttıracak şekilde sorunları olmayan, kilo problemi kalmayan hastalara uygulanabilir. Ayrıca; bu ameliyatın yapılabilmesi için hastanın sigara kullanmaması gerekir. Tüp mide ameliyatından sonra sigara kullanımı zaten uygun değildir. Estetik ameliyatlar için de sigara kullanılmaması gerekir. Son olarak da; mide küçültme ameliyatından önce hastalığı olanların, bu hastalıkları kontrol altına alınmışsa, estetik ameliyatına alınabilir diyebiliriz.

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Yapılan Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Obezite ameliyatı kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından oldukça önemli ve faydalı bir ameliyattır. Buna hiç kuşku yoktur. Fakat bu ameliyattan sonra oluşan sarkmalar, hastaları pek de memnun etmemektedir. Tüp mide ameliyatlarının sayısı arttıkça, sonuçta meydana gelen sarkmalar için yapılan estetik ameliyatlarının sayısı da artmıştır.

Karın Sarkması:

Ameliyat sonrası karın bölgesinde bir deri fazlalığı oluşur. Buna da sarkma denilir. Bu sarkmayı gidermek için de, karın kasları toparlanır.

Göğüs Sarkması:

Göğüs sarkması, birçok sebepten ve operasyondan kaynaklanabileceği gibi mide küçültme ameliyatından da kaynaklanabilir. Yani tüp mide operasyonu göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Bu nedenle hastaya göğüs dikleştirme ameliyatı yapılır.

Kol Sarkmaları:

Yaşlanma da dahil birçok sebepten kolların sarkması mümkün. Tüp mide ameliyatı da buna sebep olabilir. Bu sarkma, kol germe operasyonu ile düzeltilebilir.

Uyluk Sarkması:

Tüp mide ameliyatı sonrası uyluk bölgesinde sarkmalarla sık karşılaşılır. Bu sarkmaları düzeltebilmek adına da uyluk germe ameliyatı yapılır.

Obezite Ameliyatları Sonrası Estetik Yaptıranların Yorumları

Obezite Ameliyatları Sonrası Estetik Yaptıranlar

Post Bariatrik Cerrahi Nedir? – Video

Obezite cerrahileri sonrası estetik operasyonlar ve obezite ameliyatlarıyla ilgili tüm soru ve önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

“Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatları! Tüm Detaylarıyla” üzerine 3 yorum

  1. Osman KALFA says:
  2. Savaş ibirli says:
    • avatarYUNUS EMRE POLAT says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg