• 586.075
Anasayfa
Estetik Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik / Post Bariatrik Sonrası Neler Yaşanır?

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik / Post Bariatrik Sonrası Neler Yaşanır?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Obezite cerrahisi sonrası estetik gerekli midir? Post bariatrik sonrası neler yaşanır? Post bariatrik nedir? Bariatrik cerrahisi yaşayan hastalarda operasyon sonrası vücut sarkmaları yaşanabilir. Göğüslerde, bacak iç kısımlarında, göbek bölgesi ve kalçada sıklıkla görülen sarkmalar sık karşılaşılan durumlardır.

Post Bariatrik Sonrası Neler Yaşanır?

Post Bariatrik Sonrası Neler Yaşanır?

Post Bariatrik cerrahinin uygulanması için tüp mide ameliyatından sonra bir yıl beklenmesi önerilir. Hastalar bu süre içerisinde sabırsız olabilir ve daha çabuk sıkı vücuda kavuşma isteği içinde olabilirler. Doktorlar bu sürede sabırlı olmalı ve hastalarına bu sürecin kendi sağlıkları için önemini anlatmaları gereklidir. Daha iyi bir sonuç alınması ve kalıcı olması için bu bir yıl çok önemlidir.

Bir yılın ardından hastaların detaylı olarak fizik muayenesinden geçirilir ve vücut kitle indeksi hesaplanır. Değerler istenen sonuca ulaşmış ise artık vücut şekillendirme işlemine geçilebilir.

Hastanın genel durumuna göre bu operasyonlar birkaç seansta gerçekleşebilir. Bu karar uzman doktor tarafından verilir. Tüm vücut germe operasyonlarında hastanın bel çevresinde 360 derecelik bir kesi yapılır. Kalça bölgesinde oluşan sarkmanın beraberinde hacim kaybı mevcutsa, bu hacim kaybını gidermek için hastanın kendi yağ dokusundan hazırlanan “fleb” adı verilen yapı, gerdirilen bölgenin altına dolgunluk vermek için adapte edilir. Sonrasında ameliyat öncesi planlanmış fazla cilt dokusu kesilerek çıkarılır ve germe işlemi yapılır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Süreç

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Süreç

Hastanın karın bölgesine geçildiği zaman standart germe işlemi uygulanır. Ancak deride aşırı sarkmalar varsa farklı prosedür uygulanabilir. Operasyon sonrasında kişinin hastanede kalış süresi gün olup, 1 ay süre ile özel korseler kullanmaları gerekebilir. Bu süreçlerde hastanın doktor gözetimi altında olması gerekir.

Göğüslerde meydana gelen sarkmalarda çoğunlukta hacim kaybı da görülür. Bu yüzden hem toparlama hem de doğal ve hacimli görüntü sağlamak için slikon protez uygulanmaktadır. Meme ameliyatı sonrasında hastane kalış süresi bir gece olup, bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Göğüslerde meydana gelen sarkmalar koltuk altı ve sırt bölgesi ile birlikte ise, hepsinin bir arada yapılabileceği bir ameliyat planlanabilir. Kollarda ayrı ayrı seanslar da uygulanabilir. Kol germe işlemlerinde kolun iç kısmında düz bir çizgi kalacak şekilde fazla doku çıkarılır ve yeni yerine adapte edilir. Bandaj ve korse kollar içinde geçerlidir.

Briatrik cerrahi operasyon sonrasında basen bölgesinde meydana gelen sarkmalar, basenlerdeki derinin bel bölgesine doğru gerdirilmesi ile giderilmektedir. Ancak bacak iç kısmında oluşan sarkmalarda yara izinin kasık bölgesinde gizlenmesi için ayrı bir müdahale gerekebilir. Bacak içinde aşağı doğru uzanan bir kesi de ameliyata eklenebilir, ancak yara izinin görünmemesi için mecbur kalmadıkça bu uygulama tercih edilmez.

Uzmanların Postbariatrik cerrahi öncesinde hastaları bilinçlendirmesi gereklidir. Zayıflamak tedavinin tamamlandığı anlamına gelmez ve bu hastalar için bir süreçtir. Asıl olan tedavi hastanın özgüvenini getirecek olan Postbariatrik cerrahi işlemler sonucunda tamamlanır. Bu operasyon öncesinde bir yıl beklenmesi ve bu sürede beslenme ve egzersiz programlarına uyulmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Post Bariatrik Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Post Bariatrik cerrahi, beden kitle indeksi 40ın üzerinde olan ve mide kesme, küçültme gibi Bariatrik cerrahi uygulanan ve bu işlemlerin sonrasında hızlı kilo kaybına bağlı olarak vücudunda sarkmalar oluşan kişilere uygulanan vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Bariatrik cerrahisi sonrasında bir yıl içerisinde yaklaşık 30- 90 kilo arasında bir kayıp yaşanır. Hızlı kilo kaybı sonrasında oluşan sarkmalar ve deformasyonların düzeltilmesi için Post Bariatrik cerrahi uygulaması yapılır. Bu operasyon Bariatrik cerrahi sonrasında hastanın bir yıl süre ile bekleyerek sağlıklı bir vücuda ve normal beden kitle indeksine ulaşmasından sonra uygulanır.

Cerrahi işlem sonrasında hastaların yaşayabilecekleri hakkında uzmanların kişileri bilinçlendirmesi ve detaylı bilgi vermesi gereklidir.

Post Bariatrik Cerrahisi Öncesi ve Sonrası

Post Bariatrik Cerrahisi Öncesi ve Sonrası

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sigara kullanan hastalarda 2 hafta önce sigara bıraktırılmalıdır. Ameliyat sonrası da 2 hafta kullandırılmaz. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan on gün önce bıraktırılır. Hastanın devamlı olarak aldığı vitamin hapları veya başka ilaçlar varsa bir hafta önceden kesilmesi gereklidir. Doktorun ameliyat öncesi hastanın tüm detaylarını bilmesi gerekir.

Post Bariatrik cerrahi hastanın fiziksel durumuna göre özel olarak tasarlanır. Her insanın yapısı ve ihtiyacı farklılık gösterir. Uzman cerrahlar hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre en uygun işlemi seçer. Tüm sarkmaların tek bir ameliyatta yapılması mümkün olmaz. Çünkü böyle bir işe kalkışılması hastalar için tehlikeli olabilir. Bu sebeple post Bariatrik cerrahi uygulaması alanında tecrübeli uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Hastalara uygun zamanda uygun kombinasyonları oluşturarak hastaya uygun ameliyatı planlaması yapılır. Bu süreçlerde hastaların sabırlı olmaları ve doktorlarının önerilerinden şaşmamaları gerekir.

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Post Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Güvenilir ve uygun olan işlemi cerrahlar planlar. Post Bariatrik cerrahi ameliyatı hastanelerde genel anestezi altında yapılır. Operasyonların süreleri yapılacak olan işlemlere göre değişiklik gösterir. Yüz, kol ve bacak, bel, sırt, göbek germe, popo kaldırma, göğüs toparlama işlemlerinden birlikte yapılabilecek olan kombinasyonlar seçilir ve uygun zamanda hastalara uygulanır. Her seanstan sonra iyileşme süresi bırakılır. Bazı operasyonlardan sonra revizyon işlemi gerekebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi post bariatrik cerrahisi sonrasında da bazı sorunlar yaşanabilir. Hastaların şikâyetlerinin en aza indirilmesi için cerrahlar uygun ilaç tedavisi uygularlar. Ağrılar için ağrı kesici tabletler yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrası oluşabilecek kanamalar için önlem alınır. Hastalar ameliyattan sonra bir veya iki gece hastanede kalırlar. Hangi alana işlem yapılmış ise o bölgeye uygun korseler giydirilir. Bu korseler bir ay süre ile kullanılır. Çoğunlukla 3. Günde banyo yapılmasına izin verilir. Korselerin daha uzun süre giyilmesi gerekebilir. Bu ayrıntılara doktor karar verir. Uygun iyileşme süresinden sonra hastalar diğer seanslar için hazırlanır.

Post Bariatrik cerrah sonrasında yara izlerinin kalacağı göz önünde bulundurulmalıdır, hastaya bu konu hakkında bilgi verilmelidir. Operasyon sonrası oluşacak olan izler bikini altına saklanacak şekilde bırakılmaya çalışılır. Bacak ve kollarda kalabilecek izler ise iç kısımlara saklanır. Hastalar bu izlerin kalıcı olduğunun bilincinde olarak operasyona girmelidir. Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hasta sürekli doktor kontrolünde olmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir? – Video

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Her şey – Video

Post bariatrik hakkında merak ettikleriniz var mı? Obezite cerrahisi sonrası kilo vermeye bağlı olarak sarkmalar olabiliyor. Sizde mide küçültme ameliyatı olduysanız ve sarkma sorunu yaşadıysanız bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg