• 474.401
Anasayfa
Obezite Cerrahisi Dumping Sendromu Nedir ve Nasıl Önlenir?

Dumping Sendromu Nedir ve Nasıl Önlenir?

       0   CANSU TANRIKULU      CANSU TANRIKULU

Dumping Sendromu Nedir? Nasıl Önlenir? Dumping sendromu, midenin hızlı bir şekilde boşaltılmasıyla meydana gelen rahatsızlık olup, genelde çok hızlı ve fazla kalori alımı sonrası yaşanan bir durumdur.

Dumping Sendromu Nedir?

Dumping Sendromu Nedir?

Mide operasyonlarında midenin bir kısmının yada tamamının alınmasından sonra ortaya çıkan tablodur. Bu durumda ameliyat sonrasında kalan midenin veya tamamen çıkarılan midenin, bağırsak kullanılarak oluşturulan midenin içindekiler, son derece hızlı bir şekilde bağırsağa boşalır.

İnce bağırsak, aldığı kalorileri yeterince hızlı absorbe edemediğinden, halsizlik, esneme, hafif sersemlik, terleme, titreme, şişkinlik, ishal, şiddetli kusma, iştahsızlık ve kendini kötü hissetme baş dönmesi, tansiyon düşüşü, kalp çarpıntısı, bulantı, terleme  gibi şikayetler ortaya çıkar.

Aşırı karbonhidrat alımı sonucu kan seviyesinin geçici olarak hızla yükselmesine ve kısa bir süre sonrasında tekrar düşmesine geç dumping adı verilir. Dolayısıyla yemekten birkaç saat sonra kan şekeri düşüşü meydana gelir ve huzursuzluk, titreme, güçlü iştah, bilinçte bulanıklık gibi belirtiler yaşanır.

Yaşanan bu tip nöbetler kişinin yapısına göre yarım saat veya bir saat süre arasında değişiklik gösterebilir.

Dumping Sendromu Nasıl Önlenir?

Dumping Sendromu Nasıl Önlenir?

Bu durumların önüne geçmenin en etkili yolu, küçük ve sık öğünlerle beslenmek, yemek sırasında bir şeyler içmemek, tatlı tüketimini kesmek gibi davranışlardır. Dengesiz karbonhidrat alımını engellemek amacı ile posalı ve lifli gıdalar ve ilaçlar alınmalıdır.  Protein alımı da son derece önemlidir. En önemlisi bütün besinlerin dengeli miktarda alınmasıdır. Bu dengeli beslenmeyi egzersiz ile desteklemek gereklidir. Aksi bir durum yaşanması halinde doktorunuza başvurmalısınız.

Duruma göre ince bağırsağın kalan mide ile olan bağlantısını değiştirmek için ameliyat uygulanması gerekli olabilir.

Dumping sendromu (hızlı gastrik boşalma) sadece gastrik bypass ameliyatından sonra yaşanan bir durumdur. Gastrik bypass ameliyatından sonra her insanda bu sendrom görülmez. Araştırmalara göre üç kişiden birinin ameliyat sonrası dumping sendromu yaşadığı görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg