• 282.513
Anasayfa
Haber Avrupa’nın Obezite Oranı En Yüksek Ülkesi Türkiye

Avrupa’nın Obezite Oranı En Yüksek Ülkesi Türkiye

       0   YILDIZ ULUVARDAR      YILDIZ ULUVARDAR

Obezitenin son yıllarda artış göstermesi İzmir Karşıyaka Belediyesini’de  harekete geçirdi. Halkı Obezite hakkında bilinçlendirmek isteyen Karşıyaka Belediyesi konusunda uzman doktorlarla bilgilendirici ve aydınlatıcı bir seminer gerçekleştirdi.

Halk sağlığının korunmasına önem veren Karşıyaka Belediyesi  halk sağlığına katkı sağlamak amacıyla halkı bilinçlendirmek için,’Obezite Tedavisi ve Obezite Cerrahisi’ başlığa sahip bir seminer düzenledi. Başkent Üniversitesi  Zübeyde Hanım Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlik kapasımında; Endokrinoloji Uzmanı Dr. Gökçen Ünal Kocabaş, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğrt. Gör. Tuğba Han Önder  ve Diyetisyen Fatma Likos  Karşıyaka halkı ile buluştu.

Obezite Bir Çok Hastalığa Neden Oluyor

Karşıyaka Belediyesinin Meclis Salonun’da gerçekleşen  seminerde ‘obezite, diyet ve tedavi yöntemleri, mide küçültme ameliyatı, obezite cerrahisi çeşitleri, ve taşıdığı riskler, ameliyat sonrası takip ve dikkatli olunması gerekenler’ hakkında önemli bilgiler verildi. En başta insülin direnci olmak üzere, beyin hastalıkları, kalp damar hastalıkları , hamile kalmada zorluk, kanser türleri, beyinle ilgili hastalıklar, karaciğer yağlanması ve depresyon gibi pek çok hastalığa sebep olabilen obezitenin kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu vurgulandı. Katılımcılar ve uzmanlar Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a teşekkür ettiler.

Nüfusun Üçte Biri Obez

Obeziteyle mücadele etmenin önemini vurgulayan uzmanlar, şu bilgileri verdi : ‘Ülkemizdeki yetişkin nüfusun üçte biri fazla kilolu yine üçte biri obez olarak tespit edilmiş bulunuyor. Ve ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü tarafından  Avrupa’nın obezite oranı en yüksek ülkesi olarak gösterilmektedir. Sigara kullanımından sonra önlenebilir ölümlerin ikinci sebebi obezitedir. Fazla kilo her yönüyle ciddi bir rahatsızlıktır ve kader olarak görülmemelidir. Uzman desteği alınarak sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıkları kazanılmalı, yaşam tarzlarında değişiklik yapılmalı, egzersiz de yaşam tarzı haline getirilmeli ve uygun görüldüğü hallerde cerrahi yardım alınmalıdır. Obezite cerrahisi sonrasında da diyet ve egzersiz  programına devam edilmeli, doktor  kontrolleri aksatılmamalıdır.’

kaynak:www.milliyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg