• 279.818
Anasayfa
Haber Yürüme Hızınız Azaldıysa Ve Ellerinizi Eskisi Gibi Sıkamıyorsanız Dikkat!

Yürüme Hızınız Azaldıysa Ve Ellerinizi Eskisi Gibi Sıkamıyorsanız Dikkat!

       0   YILDIZ ULUVARDAR      YILDIZ ULUVARDAR

Yapılan araştırmalar sonucu kas erimesiyle obezite arasında bir bağ olduğu şeklinde sonuçlar ortaya çıkıyor. Yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen Sarkopeni (kas erimesi)  nedir? Kas erimesi nasıl  tedavi edilir? Sarkopeni ( kas erimesi ) tanısı nasıl konulur? Direk kaslarla ilgili bir sorun olarak karşımıza çıkan  kas erimesinin obeziteyle nasıl bir alakası olabilir. Kas erimesiyle ilgili öğrenilmesiyle  ilgili  gerekenler.

Yürüme hızınız eskisi gibi değilse, dayanıklılığınızda  azlama varsa, El sıkma gücünüzü kaybetmeye başladıysanız, sürekli yorgun ve halsiz seniz .. Yaşınız ilerleyip orta yaşa gelmeye başladıkça bu belirtiler sizde artmış olabilir. Kas erimesi yani yaşlanmaya bağlı sarkopeniyi gösteren bu belirtiler, ileri yaş grubundakiler için korkulu bir hal alabiliyor. Memorial Ankara Hastahanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümün’den Doç. Dr. Şafak Akın, kas erimesi ve alınması gereken tedbirler  hakkında bilgi verdi.

Kas erimesi (sarkopeni), iskelet  kas kitlesi ve gücünün genel ve ilerleyici kaybı ve bununla birlikte fiziksel yetersizliğe ,düşük yaşam kalitesine ve ölüm gibi kötü sonuçlara neden olma riskiyle belirlenen bir sendrom olarak tarif edilebilir. Kas erimesinin yaş aldıkça arttığı, 60 -70 yaş arasında %5-13 oranında, 80 yaş ve üzerinde %11-50 oranında görüldüğü biliniyor.

Obezite Ve İnsülin  Direnci Olanlar Dikkat

İnsülin direncinin yüksek olması sonucunda kas fonksiyonlarında bozulmalar  görünmektedir. Pek çok araştırma İnsülin direncinin kas kütlesinde azalmaya neden olan bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Sadece diyabetli kişilerde değil  kronik börek hastası olanlarda da kas erimesi sebepleri arasında sayılmaktadır. Yapılan araştırmalarda 75 yaş ve üzeri ağır insülin direnci var olan hastalarda yeni başlangıçlı Tip 2 diyabetin kas erimesiyle ilişkili olduğu gösterilmektedir.

Kas erimesi olan obez hastalarda kas kütlesi az, yağ kütlesi çoktur. Ve iki rahatsızlık bir araya gelince hasta çok daha büyük zorluk yaşar. Hareketler iyice kısıtlanır ve güçsüzlüğe yatkın olurlar.

Kas Erimesinde Tanı Yöntemleri

İlerleyen yaşa bağlı sarkopeni tanısı için kas kütlesi ve fiziksel performansın değerlendiriliyor olması gerekmektedir. Kas kütlesinin belirlenmesinde Mr, Bilgisayarlı Tomografi ve gelişmiş x ışını teknolojisi kullanılmaktadır. Kas gücünün değerlendirmesinde ise daha sık olarak el sıkma kuvvet ölçümü, fiziksel performans değerlendirilmesinde ise genel yürüme hızı, merdiven tırmanma gücü  testleri ve kısa fiziksel performans bataryası kullanılmaktadır.

İleri Yaşa Bağlı Kas Erimesi Tedavisi Nasıl Olur?

Protein ağırlıklı beslenme ve direnç egzersizlerinin sarkopeniden korunmada ve sarkopeni tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizlerinin kas gücünü arttırdığı bilinmektedir. Yani sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite kas erimesini etkilemektedir.

Sağlıklı Kaslara Sahip Olabilmek İçin Protein Ve  D Vitamini Tüketilmesi Şart

Kas erimesiyle yaşam tarzının doğru orantılı olduğuna dair  çok sayıda çalışma vardır. Sarkopenide azalan kas  oranının arttırılması için yeterli protein tüketimi çok önemlidir. Yaşlılarda günlük protein alımı gün başında 1.2-1.3 gram olmalıdır. D vitamini ise kas ve kemik  metabolizmasında önemli rol oynayan bir etkendir. D vitamini eksikliğinin kas kaybına ve kas güçsüzlüğüne neden olduğu bilinmektedir. D vitamini takviyesi ile düşmelerin azaldığı kırıkların önlendiği ve kas gücünün arttığı bilinmektedir.

kaynak:www.mynet.com

 

 

Bizi Takip Et

Vücut kitle indeksi hesaplayıcı

cm
kg